| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Sufit napinany. Sposób na zasłonięcie starego, nierównego sufitu

Sufit napinany. Sposób na zasłonięcie starego, nierównego sufitu

Pod sufitem napinanym można ukryć popękany stary tynk, nierówny strop lub nieestetyczne rury instalacyjne. Jest ciekawą alternatywą dla sufitu podwieszanego z płyt g-k. Jego montaż trwa tylko kilka godzin.

Autor: 81.waw.pl

Rozświetlony sufit napinany w przedpokoju wyznacza strefę komunikacyjną

Jak wygląda sufit napinany?

Sufit napinany wygląda jak termokurczliwa tkanina przypominająca w dotyku grubą folię budowlaną. Może być matowy lub z połyskiem, o dowolnej kolorystyce, a nawet zadrukowany zdjęciami lub grafiką. Materiał do budowy sufitu mieści się w niewielkiej torbie podróżnej. Jego montaż zależnie od wielkości pomieszczenia trwa od kilku do kilkunastu godzin – znacznie krócej niż popularnego sufitu podwieszanego z płyt g-k, którego budowa zajmuje kilka dni, wiąże się z wyniesieniem wszystkich rzeczy z pomieszczenia i z uciążliwym pyleniem.

Sufit na zamówienie

Elementy sufitu są przygotowywane na zamówienie na podstawie pomiarów wnętrza. Należy dokładnie zmierzyć nie tylko ściany, ale i wszystkie przekątne pomieszczenia. Jest to niezwykle ważne, bo ściany bywają często nierównoległe. Dane te są potem w prowadzane do programu komputerowego, według którego powstaje rzut pomieszczenia. Materiał na sufit jest wycinany i obszywany obwodowo gumowymi zaczepami potocznie nazywanymi harpunami. Czas oczekiwania na gotowy produkt wynosi kilka tygodni od złożenia zamówienia. Montaż sufitu wymaga pewnej wprawy, bo przy napinaniu dość łatwo można uszkodzić materiał. Najlepiej powierzyć to przeszkolonemu wykonawcy, choć możliwy jest też samodzielny montaż.

Napinany i podświetlany

Ciekawy efekt rozjaśnienia sufitu osiąga się, stosując oświetlenie LED. Paski ledowe przykleja się do stropu co 15 cm. Dają one równomierne, bezcieniowe światło. Takie źródło światła pobiera niewiele energii, zazwyczaj działa też długo bez awarii i potrzeby serwisowania. Jeżeli zdecydujesz się na diody LED, musimy pamiętać o ulokowaniu w przestrzeni między sufitem a stropem transformatora – można to zrobić na przykład w przewodzie wentylacyjnym, jednak nie zmniejszając przy tym przekroju ciągu, czyli poniżej poziomu kratki wlotowej. Aby uzyskać równomierne rozłożenie światła na suficie, materiał należy podwiesić w odległości co najmniej 15 cm od stropu. Jeszcze niżej trzeba go zamocować, jeśli pomieszczenie ma być oświetlone świetlówkami o niskiej mocy. Montuje się je pod stropem przed napięciem materiału. Instalację elektryczną do tradycyjnego oświetlenia wyprowadza się poniżej sufitu. Lampy i oprawy oświetleniowe zawiesza się na konstrukcjach wsporczych mocowanych do stropu. Sam sufit napinany nie przenosi bowiem obciążeń. Nie należy też nim zasłaniać wlotów do kanałów wentylacyjnych, czujek dymu czy alarmowych.

Montaż sufitu napinanego

Na ścianach po obwodzie pomieszczenia mocujem się aluminiowe listwy. Stanowią one stelaż pod sufit. Zanim przystąpisz do napinania sufitu, podwieś go na klamrach mocowanych do rogów pomieszczenia. Podwieszanie rozpoczyna się od miejsca ściśle określonego przez producenta, gdyż sufit jest złożony w takiej kolejności, w jakiej ma być napinany. Następnie mocuje się go w rogu po przekątnej. W dalszej kolejności zaczepia się klamry w następnym rogu i znów po jego przekątnej. Kiedy cały sufit wisi na klamrach, za pomocą nagrzewnicy gazowej ogrzewa się pomieszczenie. Pod wpływem temperatury materiał sufitu zwiększa swoją objętość. Można go w tedy łatwo wpiąć w aluminiowe listwy ścienne. Aby nie uszkodzić materiału, do wpinania używa się specjalnie wyprofilowanego narzędzia. Po napięciu całego sufitu w szczeliny między ścianą a sufitem wciska się plastikowe listwy maskujące. Zapobiegają one dostaniu się insektów i kurzu do przestrzeni między sufitem a stropem.

Wykończenie i konserwacja

Sufitu nie maluje się, jego konserwacja polega na odkurzaniu go – można go też delikatnie myć. Materiał można wielokrotnie demontować i ponownie naciągać, co umożliwia serwisowanie instalacji w zamkniętej sufitem przestrzeni. Nawet jeżeli zdarzy się jakaś poważniejsza awaria, taka jak zalanie łazienki na piętrze – można wypiąć część materiału, wylać wodę i ponownie go napiąć.

Malowanie pokoju dziecięcego? Tylko bezpiecznymi farbami bez lotnych związków organicznych

Urządzając pokój dziecięcy, warto zwrócić szczególną uwagę na wykończenie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

Modernizujemy dom

Zastanawiasz się co zmienić w swoim domu, by był wygodniejszy i bardziej komfortowy? Planujesz remont i...

Udany remont starego domu. Nowy konkurs...

W Polsce jest wiele domów do remontu. Często przywrócenie im świetności wydaje się bardzo...

Remont wnętrz. Jak bezpiecznie usunąć ścianę,...

Każdy dom po jakimś czasie wymaga remontu. Czasami potrzebne są generalna przebudowa i nowy podział wnętrza,...

15 prac domowych, którymi zaimponujesz kobiecie

Przedstawiamy prace domowe, którymi zaimponujesz swojej kobiecie - żonie, mamie, dziewczynie lub...

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...