| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Montaż paneli podłogowych: klej, zatrzask czy gumki uszczelniające?

Montaż paneli podłogowych: klej, zatrzask czy gumki uszczelniające?

Panele podłogowe mogą mieć różne krawędzie, co przekłada się na wybór metody montażu. Do niedawna wszystkie panele były mocowane klejem. Obecnie istnieje kilka opatentowanych systemów montażu bezklejowego. Radzimy, jak wybrać odpowiednią metodę.

System bezklejowy to pewny i bezpieczny sposób układania paneli podłogowych, dodatkowo o wiele łatwiejszy i czystszy, a co za tym idzie – szybszy. Ze względu na sposób łączenia wyróżniamy:

  • panele z wpustem i wypustem – przystosowane do łączenia klejem;
  • panele zatrzaskowe – ich krawędzie są tak ukształtowane, by można było je łączyć bezklejowo, na zatrzask; systemy bezklejowe noszą różne nazwy – na przykład Uniclick czy EasyConnect – ale działają na podobnych zasadach;
  • panele do łączenia z pomocą gumowych uszczelek – ich krawędzie mają wyprofilowane rynienki, w których umieszcza się gumki dylatujące i uszczelniające połączenie. Panele takie oferują nieliczne firmy.

Każde z tych połączeń jest trwałe i szczelne, jednak najszybciej wykonuje się montaż paneli łączonych na zatrzask. To też jedyny rodzaj posadzki, którą na przykład podczas przeprowadzki można zdemontować i przenieść w inne miejsce.

Jak przyklejać panele podłogowe

Pierwsze dwa rzędy paneli należy najpierw ułożyć bez klejenia, aby sprawdzić, czy wszystkie elementy zostały dobrze przycięte. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której podczas klejenia okazuje się, że podłoga wychodzi nierówno. Układanie drugiego rzędu najlepiej rozpocząć kawałkiem panelu pozostałym po przycięciu elementów z rzędu pierwszego. Gdy pierwsze dwa rzędy są gotowe, można przystąpić do ich przyklejania.

Klej nakłada się na wpusty, a następnie panele łączy ze sobą. Nie należy przesadzać z ilością kleju, aby po dociśnięciu jego nadmiar nie wypływał na powierzchnię. Jeżeli jednak do tego dojdzie, trzeba go od razu usunąć wilgotną ściereczką. Trzy sklejone rzędy należy ściągnąć ściskami na 15 do 20 minut (czas schnięcia kleju). W ten sposób eliminuje się nawet małe szczeliny między panelami. Kolejne rzędy klei się od razu po przycięciu elementów i dokładnie dociska – można sobie pomóc specjalnym klockiem lub młotkiem, którym dobija się panele najpierw wzdłuż, a potem w poprzek pasów. Ostatni panel przy ścianie trzeba położyć na przedostatnim, a dodatkową deską dokładnie odmierzyć i zaznaczyć, ile panelu trzeba przyciąć (pamiętając o szczelinie dylatacyjnej). Po ucięciu należy panel przykleić, zakładając ściski – ich nacisk trzeba wyregulować tak, by nie był za duży i nie spowodował wyskoczenia paneli.

Po położeniu całej podłogi powinno się odczekać od 12 do 15 godzin, aż klej wyschnie. Następnie usuwa się kliny dylatacyjne, aby po kilku dniach podłoga nie wybrzuszyła się z powodu braku szczelin.

Panele na zatrzask

Przygotowanie podłoża, warstw izolacyjnych i szczelin dylatacyjnych wygląda identycznie jak w przypadku paneli klejonych. Układanie paneli zatrzaskowych polega na tym, że spina się je ze sobą dłuższymi krawędziami, które mają specjalnie wyprofilowane wpusty i wypusty ukształtowane tak, że tworzą zaczep.

Lepsze dopasowanie zapewnia delikatne dobijanie ich krótszych krawędzi młotkiem. Nie wolno jednak uderzać w panel, tylko w specjalnie do tego przeznaczony klocek. Wymierzanie i przycinanie wykonuje się dokładnie tak samo jak w przypadku paneli klejonych. Do przycinania można używać zwykłej piły do drewna lub wyrzynarki elektrycznej. Na prawidłowo ułożonej posadzce z paneli montowanych na zatrzask nie będzie widać miejsc łączenia.

Montaż paneli z użyciem gumek uszczelniających

Krawędzie paneli mają specjalne wyprofilowane rynienki, w których umieszcza się dwa rodzaje gumek dylatująco-uszczelniających – niebieską i brązową. Uszczelki brązowe umieszcza się bliżej powierzchni podłogi, powyżej uszczelek niebieskich, pełnią bowiem również funkcję dekoracyjną.

Montaż paneli z gumkami zazwyczaj zleca się ekipie autoryzowanej przez producenta. Podczas ich układania w podłużnych i poprzecznych rynienkach montuje się odpowiednio przyciętą niebieską uszczelkę. Następnie dokłada się panele kolejnego pasa, a w poprzeczne szczeliny między poszczególnymi panelami wkłada specjalny pręt do ich rozchylania. Pozwala to na wsunięcie dekoracyjnej uszczelki brązowej. Wciska się ją również (za pomocą specjalnego przyrządu) między krawędzie podłużne. Gumowe uszczelki chronią posadzkę przed wodą.

Ten rodzaj paneli nadaje się do układania na dużych powierzchniach, bo dzięki użyciu gumek nie trzeba wykonywać szczelin dylatacyjnych. Istnieją też panele łączone na zatrzask, których spoiny uszczelnia się gumkami. Montaż tych paneli jest mniej skomplikowany, a one same nadają się do układania w pomieszczeniach mokrych.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch....

W ofercie Bosch Professional pojawiła się nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GSR 120-LI Professional....

Remont domu jednorodzinnego. Przebudowa budynku

Ze wszystkich remontów, przebudowa lub rozbudowa domu uchodzą za zadania nabardziej wymagające....

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

Dom jak nowy

Wiele starych domów ma niesamowity potencjał. Cała sztuka polega na tym, by podczas remontu wydobyć z...

Skuwanie tynku. Jak zrobić to samemu? Kiedy jest...

Skuwanie tynków chcemy przeprowadzać z wielu powodów. Okazuje się jednak, że w większości...