| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Samodzielne malowanie ścian: poznaj 7 głównych zasad malowania

Samodzielne malowanie ścian: poznaj 7 głównych zasad malowania

Remont domu dla większości jest jednoznaczny z malowaniem ścian - najczęściej samodzielnym. Nic dziwnego, decydując się na samodzielne pomalowanie mieszkania, sporo zaoszczędzimy. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach, które usprawnią malowanie ścian i uchronią nas przed ewentualnymi poprawkami lub kłopotami.

Na pytanie: "jak malować ściany?", odpowiedź powinna być jedna: skutecznie. Zanim jednak zaczniesz malować, poznaj podstawowe zasady, których zastosowanie gwarantuje sukces.

  1. Najlepiej malować ściany, gdy na dworze panuje temperatura 18-21oC. W trakcie prac będziemy musieli często wietrzyć pomieszczenie, a w niższych temperaturach farba będzie schnąć bardzo długo.
  2. Przeznaczone do malowania ściany i sufity muszą być w dobrym stanie (popękany tynk trzeba skuć, stare tapety i farby usunąć). Konieczne jest także usunięcie zabrudzeń.
  3. Jeżeli malujemy płyty gipsowo-kartonowe, powierzchnie chłonne lub pylące, musimy użyć preparatów gruntujących.
  4. Farby muszą być właściwie dobrane do rodzaju malowanej powierzchni; farby akrylowe przeznaczone są do malowania betonu, tynku, płyt gipsowo-kartonowych, tworzyw sztucznych, drewna, tapet z włókien szklanych; farby lateksowe i lateksowo-akrylowe nadają się do malowania łazienek i kuchni, podobnie jak farby rozpuszczalnikowe, które po wyschnięciu tworzą mocną powierzchnię, farby klejowe przeznaczone są do malowania ścian i płyt gipsowych; farby ftalowe do drzwi i ram okiennych; farby i tynki strukturalne do ścian, płyt gipsowo-kartonowych i drewna.
  5. Jeżeli przy wyborze koloru korzystamy ze wzornika kolorów (kiedy kolor dobieramy komputerowo), kupujemy farbę o ton jaśniejszą od wybranej – pamiętajmy o tym, ponieważ kolor na dużej powierzchni (na ścianie) będzie wyglądał na ciemniejszy niż na próbce.
  6. Dodatkowo przed malowaniem ścian dobrze jest zrobić próbę koloru – pomalować farbą kawałek ściany i przyjrzeć się mu w świetle dziennym i sztucznym, żeby mieć pewność, że dokładnie o taki kolor nam chodzi.
  7. Musimy obliczyć, ile farby potrzebujemy. W tym celu szerokość każdej ze ścian mnożymy przez jej wysokość, obliczamy także powierzchnię sufitu. Otrzymujemy w ten sposób powierzchnię wszystkich płaszczyzn w metrach kwadratowych. Dodajemy powierzchnie malowane na ten sam kolor, a następnie odejmujemy powierzchnię okien i drzwi pomniejszoną o powierzchnię wnęki. Otrzymaną powierzchnię dzielimy przez wydajność farby (podaną na opakowaniu produktu).

Tapetowanie ścian nie jest trudne. Zobacz, jak to sprawnie zrobić

Remontując dom czy mieszkanie, zwykle zatrudniamy fachowców. Tapetowanie to jedna z tych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
15 prac domowych, którymi zaimponujesz kobiecie

Przedstawiamy prace domowe, którymi zaimponujesz swojej kobiecie - żonie, mamie, dziewczynie lub...

Udany remont starego domu. Nowy konkurs...

W Polsce jest wiele domów do remontu. Często przywrócenie im świetności wydaje się bardzo...

Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...