Samodzielne malowanie ścian: poznaj 7 głównych zasad malowania

2009-09-15 2:00

Remont domu dla większości jest jednoznaczny z malowaniem ścian - najczęściej samodzielnym. Nic dziwnego, decydując się na samodzielne pomalowanie mieszkania, sporo zaoszczędzimy. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach, które usprawnią malowanie ścian i uchronią nas przed ewentualnymi poprawkami lub kłopotami.

Malowanie...
Autor: Mariusz Bykowski Malowanie...

Na pytanie: "jak malować ściany?", odpowiedź powinna być jedna: skutecznie. Zanim jednak zaczniesz malować, poznaj podstawowe zasady, których zastosowanie gwarantuje sukces.

  1. Najlepiej malować ściany, gdy na dworze panuje temperatura 18-21oC. W trakcie prac będziemy musieli często wietrzyć pomieszczenie, a w niższych temperaturach farba będzie schnąć bardzo długo.
  2. Przeznaczone do malowania ściany i sufity muszą być w dobrym stanie (popękany tynk trzeba skuć, stare tapety i farby usunąć). Konieczne jest także usunięcie zabrudzeń.
  3. Jeżeli malujemy płyty gipsowo-kartonowe, powierzchnie chłonne lub pylące, musimy użyć preparatów gruntujących.
  4. Farby muszą być właściwie dobrane do rodzaju malowanej powierzchni; farby akrylowe przeznaczone są do malowania betonu, tynku, płyt gipsowo-kartonowych, tworzyw sztucznych, drewna, tapet z włókien szklanych; farby lateksowe i lateksowo-akrylowe nadają się do malowania łazienek i kuchni, podobnie jak farby rozpuszczalnikowe, które po wyschnięciu tworzą mocną powierzchnię, farby klejowe przeznaczone są do malowania ścian i płyt gipsowych; farby ftalowe do drzwi i ram okiennych; farby i tynki strukturalne do ścian, płyt gipsowo-kartonowych i drewna.
  5. Jeżeli przy wyborze koloru korzystamy ze wzornika kolorów (kiedy kolor dobieramy komputerowo), kupujemy farbę o ton jaśniejszą od wybranej – pamiętajmy o tym, ponieważ kolor na dużej powierzchni (na ścianie) będzie wyglądał na ciemniejszy niż na próbce.
  6. Dodatkowo przed malowaniem ścian dobrze jest zrobić próbę koloru – pomalować farbą kawałek ściany i przyjrzeć się mu w świetle dziennym i sztucznym, żeby mieć pewność, że dokładnie o taki kolor nam chodzi.
  7. Musimy obliczyć, ile farby potrzebujemy. W tym celu szerokość każdej ze ścian mnożymy przez jej wysokość, obliczamy także powierzchnię sufitu. Otrzymujemy w ten sposób powierzchnię wszystkich płaszczyzn w metrach kwadratowych. Dodajemy powierzchnie malowane na ten sam kolor, a następnie odejmujemy powierzchnię okien i drzwi pomniejszoną o powierzchnię wnęki. Otrzymaną powierzchnię dzielimy przez wydajność farby (podaną na opakowaniu produktu).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.