| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Samodzielne malowanie ścian: poznaj 7 głównych zasad malowania

Samodzielne malowanie ścian: poznaj 7 głównych zasad malowania

Remont domu dla większości jest jednoznaczny z malowaniem ścian - najczęściej samodzielnym. Nic dziwnego, decydując się na samodzielne pomalowanie mieszkania, sporo zaoszczędzimy. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach, które usprawnią malowanie ścian i uchronią nas przed ewentualnymi poprawkami lub kłopotami.

Na pytanie: "jak malować ściany?", odpowiedź powinna być jedna: skutecznie. Zanim jednak zaczniesz malować, poznaj podstawowe zasady, których zastosowanie gwarantuje sukces.

  1. Najlepiej malować ściany, gdy na dworze panuje temperatura 18-21oC. W trakcie prac będziemy musieli często wietrzyć pomieszczenie, a w niższych temperaturach farba będzie schnąć bardzo długo.
  2. Przeznaczone do malowania ściany i sufity muszą być w dobrym stanie (popękany tynk trzeba skuć, stare tapety i farby usunąć). Konieczne jest także usunięcie zabrudzeń.
  3. Jeżeli malujemy płyty gipsowo-kartonowe, powierzchnie chłonne lub pylące, musimy użyć preparatów gruntujących.
  4. Farby muszą być właściwie dobrane do rodzaju malowanej powierzchni; farby akrylowe przeznaczone są do malowania betonu, tynku, płyt gipsowo-kartonowych, tworzyw sztucznych, drewna, tapet z włókien szklanych; farby lateksowe i lateksowo-akrylowe nadają się do malowania łazienek i kuchni, podobnie jak farby rozpuszczalnikowe, które po wyschnięciu tworzą mocną powierzchnię, farby klejowe przeznaczone są do malowania ścian i płyt gipsowych; farby ftalowe do drzwi i ram okiennych; farby i tynki strukturalne do ścian, płyt gipsowo-kartonowych i drewna.
  5. Jeżeli przy wyborze koloru korzystamy ze wzornika kolorów (kiedy kolor dobieramy komputerowo), kupujemy farbę o ton jaśniejszą od wybranej – pamiętajmy o tym, ponieważ kolor na dużej powierzchni (na ścianie) będzie wyglądał na ciemniejszy niż na próbce.
  6. Dodatkowo przed malowaniem ścian dobrze jest zrobić próbę koloru – pomalować farbą kawałek ściany i przyjrzeć się mu w świetle dziennym i sztucznym, żeby mieć pewność, że dokładnie o taki kolor nam chodzi.
  7. Musimy obliczyć, ile farby potrzebujemy. W tym celu szerokość każdej ze ścian mnożymy przez jej wysokość, obliczamy także powierzchnię sufitu. Otrzymujemy w ten sposób powierzchnię wszystkich płaszczyzn w metrach kwadratowych. Dodajemy powierzchnie malowane na ten sam kolor, a następnie odejmujemy powierzchnię okien i drzwi pomniejszoną o powierzchnię wnęki. Otrzymaną powierzchnię dzielimy przez wydajność farby (podaną na opakowaniu produktu).

Tapetowanie ścian nie jest trudne. Zobacz, jak to sprawnie zrobić

Remontując dom czy mieszkanie, zwykle zatrudniamy fachowców. Tapetowanie to jedna z tych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przebudowa domu na zgłoszenie, a zakres obszaru...

W jakich okolicznościach możemy przeprowadzić przebudowę domu jednorodzinnego w oparciu o zgłoszenie? Jakie...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Remont wnętrz. Jak bezpiecznie usunąć ścianę,...

Każdy dom po jakimś czasie wymaga remontu. Czasami potrzebne są generalna przebudowa i nowy podział wnętrza,...

15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...

Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...

Zalanie domu. Jak przeprowadzic naprawę tynku,...

Zalanie domu lub zalanie mieszkania to nieprzyjemne wydarzenia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać naprawa...