| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Rozbudowa domu. Metamorfoza domu kostki w dużą nowoczesną willę

Rozbudowa domu. Metamorfoza domu kostki w dużą nowoczesną willę

Stary dom kostka miał trzy podstawowe wady: dużo elementów żelbetowych znacznie ograniczających ingerencję w jego konstrukcję, bardzo wąską klatkę schodową i wysoko wyniesiony parter. Zobacz, jak przebiegała rozbudowa domu o niedużej powierzchni i jakie prace remontowe zostały przeprowadzone.

Przebudowa starego domu kostka

Remont domu - zmiany w kostce rozpoczęte

Nowy budynek miał być nowoczesny, z dużymi przeszkleniami, rozłożystymi tarasami i płaskim dachem. Prace zostały zaplanowane na dwa etapy.

  • Pierwszy to generalny remont starej części, tak aby mogła ona funkcjonować zupełnie niezależnie, oraz budowa nowej.
  • Drugi etap to wykończenie nowej części, połączenie dwóch brył oraz wykonanie elewacji, która zatrze granicę między nowym i starym.

Dostawiona część jest niezależna konstrukcyjnie. Przy ścianach nośnych starego domu wznoszą się ściany nośne dobudowanej części ze szczelinami dylatacyjnymi (3 cm) wypełnionymi styropianem. Nowy budynek osiada i pracuje jeszcze przez kilka lat, dlatego nie może być bezpośrednio powiązany ze starym.

Zmiany na poziomie parteru

Parter był wyniesiony ponad poziom terenu o 90 cm. Działka natomiast okazała się zagłębiona w stosunku do ulicy o mniej więcej 30 cm, co jest niekorzystne, biorąc pod uwagę coraz częstsze ostatnio obfite deszcze. Trzeba było więc podnieść teren działki i zrównać go z poziomem ulicy. Dzięki temu znacznie zmniejszyła się różnica poziomów parteru i terenu. Ponadto okna widoczne na elewacji frontowej są osadzone bezpośrednio na podłodze przez co dodatkowo zaciera się wrażenie wysokiego parteru. Dobudowana część natomiast została wyniesiona o 17 cm w stosunku do poziomu terenu, czyli o wysokość jednego stopnia schodów.

W wyniku tych zabiegów różnica poziomów między nową częścią a starym domem wynosi jedynie trzy stopnie.

Za niska piwnica

Piwnica znajdująca się pod częścią starego domu była bardzo niska (1,9 m). Należało ją pogłębić, aby uzyskać funkcjonalne pomieszczenia. Ławy fundamentowe podkopano w kilku miejscach na odcinkach około 1 m, zrobiono deskowanie i wykonano poduszki betonowe, a następnie po ich związaniu w ten sam sposób podbito wszystkie ściany zewnętrzne i wewnętrzne oraz fundament komina. Po pogłębieniu piwnicy na podłodze ułożono izolację poziomą, wywijając ją na ściany, na niej ocieplenie z twardego styropianu i wylewkę betonową.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Otwarta przestrzeń - zmiana rozkładu pomieszczeń

Żeby uzyskać większe przestrzenie w starym budynku, wszystkie ściany działowe zostały wyburzone (posadzki drewniane zerwane, okna, drzwi i wszystkie instalacje zdemontowane). Teraz ściany działowe wymurowano według nowej koncepcji.

Ściana nośna dzieląca wnętrze domu niemal na pół była dużym ograniczeniem. Na parterze wybito w niej otwór zabezpieczony podciągiem górnym, łączący dawną kuchnię z pokojem, co dało całkiem dużą otwartą przestrzeń. Dodatkowo powiększono wnętrza przez włączenie wnęk loggii – otwory okienne zostały maksymalnie poszerzone, a wysokie okna zamontowane na krawędzi wnęk. W ten sposób powstały ciekawe nisze, a sypialnie na parterze i piętrze mają po 27,6 m2 powierzchni. Pomieszczenie gospodarcze na piętrze po połączeniu z przestrzenią po wyburzonych schodach zamieniono w obszerną łazienkę

Wykończenia w starym domu

Ponieważ ściany i sufity nie były proste ani gładkie, obłożono je płytami gipsowo-kartonowymi na stelażu aluminiowym i pomalowano. Instalacje elektryczna, hydrauliczna i centralnego ogrzewania zostały zaprojektowane i wykonane na nowo. Nowe były też posadzki, dlatego w pomieszczeniach, gdzie na podłodze był zaplanowany kamień, wykonano ogrzewanie podłogowe.

Elewację obłożono styropianem o grubości 15 cm i przygotowano do położenia tynku zewnętrznego w późniejszym etapie prac. Fundamenty również ocieplono i zaizolowano przeciw wilgoci.

Nowy wysoki parter

Wysokość pomieszczeń nowej części domu pełniącej funkcję dzienną wynosi – 2,9 m, gdyż strop nad nimi, jest zrównany ze stropem piętra starego domu i tworzy duży taras z wyjściem z górnej kondygnacji. Jednak przy dość dużym pomieszczeniu (54 m2) ta wysokość nie jest przytłaczająca, wręcz przeciwnie, daje poczucie przestronności i lekkości. Wewnętrzne otwory drzwiowe są także wyższe niż standardowe – mają 2,5 m i są proporcjonalne do wysokości pomieszczenia.

Klatka schodowa zmieniła miejsce i zyskała nowe schody

Konieczne było przeniesienie klatki schodowej zupełnie gdzie indziej. Ponieważ istniejące schody były bardzo niewygodne – miały wysokie stopnie i wąski bieg, zostały wyburzone, a uzyskaną powierzchnię włączono do łazienek na dole i górze. Schody na piętro są zaprojektowane w nowej części, a wejście na górę do starej części budynku usytuowano w miejscu istniejącego otworu okiennego w ścianie zewnętrznej. Tymczasowo zamontowano tu drzwi budowlane, aby zamknąć starą część. Nowe schody mają być lekkie, na konstrukcji stalowej z drewnianymi stopnicami. Na razie na piętro można dostać się schodami budowlanymi.

Media i ogród

Prace remontowe trwały także na zewnątrz – dom podłączono do kanalizacji miejskiej, przeniesiono licznik gazu na ogrodzenie, podniesiono poziom terenu. Wymieniono także ogrodzenie, wykonano drugą bramę wjazdową. W miejscach, gdzie prace budowlane już się zakończyły, ułożono kostkę, posiano trawniki oraz posadzono drzewa i krzewy.

WAŻNE

Ponieważ na etapie projektowania dobudowy układ funkcjonalny był już ściśle określony, przewidziano niektóre rozwiązania i dokładnie je zaplanowano.

Szerokość korytarzy jest podyktowana wymiarem kamiennych płytek, w miejscach, gdzie będą kasety do drzwi przesuwnych, mury zostały pocienione.

W ścianach łazienek pozostawiono otwory na podtynkowe stelaże do WC i spłuczek, w podciągach – na kanały wentylacyjne, a w dwóch stropach – otwór na przewód spalinowy, który będzie wyprowadzony od kominka w salonie na dach.

Całość bryły zaplanowano tak, aby jak najmniej elementów konstrukcyjnych było widocznych, na przykład podciągi podpierające strop zamiast wystawać pod sufitem, znajdują się nad żelbetową płytą stropu i będą ukryte w warstwach wykańczających podłogę.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch....

W ofercie Bosch Professional pojawiła się nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GSR 120-LI Professional....

Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...

Skuwanie tynku. Jak zrobić to samemu? Kiedy jest...

Skuwanie tynków chcemy przeprowadzać z wielu powodów. Okazuje się jednak, że w większości...

15 TOP metamorfoz remontowych Remont Roku 2016

W styczniu 2016 roku wystartowała pierwsza edycja konkursu Remont Roku. Uczestnicy przesyłali projekty i...

Jak dodobrać kolor elewacji do rodzaju pokrycia...

Jak dobrać kolorystykę domu? Zobacz wizualizacje elewacji i dachu projektu Miarodajny C333c. Prezentujemy ten...