| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Rozbudowa domu i nowy podział wnętrz

Rozbudowa domu i nowy podział wnętrz

W domu kostce z lat 50. zamieszkanym przez dwie rodziny właściciele postanowili przeprowadzić remont połączony z podziałem nieruchomości. Rozbudowa domu oraz podział wnętrza i ogrodu na dwie niezależne przestrzenie zapewniły wygodę i prywatność każdej z rodzin.

Potrzeba remontu w domu kostce

Wprawdzie w domu kostce z lat 50. były dwa mieszkania (na każdej kondygnacji jedno), ale taki podział wnętrza nie gwarantował komfortu nowym właścicielom, którzy mieli prowadzić dwa odrębne gospodarstwa domowe. Brak oddzielnych wejść i dostępu do ogrodu z mieszkania na piętrze nie odpowiadał ich potrzebom.
Poza tym małżeństwo chciało mieć więcej przestrzeni, niż dawała jedna kondygnacja – niewiele ponad 50 m2. Mieli oni także zastrzeżenia co do podziału każdego z mieszkań – najwięcej obiekcji budziła przechodnia kuchnia, przez którą wchodziło się do jednego z dwóch pokoi.
W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem była rozbudowa domu. Najpierw jednak konieczne okazało się wyburzenie starej werandy i niskiego garażu w przyziemiu. W ich miejscu miała stanąć dwukondygnacyjna część mieszkalna.
Oczywiste było, że podczas rozbudowy trzeba będzie poprawić fatalny stan techniczny starego domu. Brak ocieplenia, przeciekający dach, odpadające tynki wewnętrzne i niewydolne instalacje wodno-kanalizacyjna i grzewcza wymagały interwencji fachowców.

Autor: Piotr Mastalerz

Dostawiona część bryły z reprezentacyjnym wejściem i geometryczny układ nowych okien to tylko zapowiedź tego, jak komfortowo zaprojektowano wnętrze dwupokoleniowego domu. Projekt: Front Architects

Co się udało zrobić przy okazji podziału nieruchomości

Na miejscu starej kostki stoi dziś nowoczesny dwupokoleniowy dom. Osiągnięto najważniejszy cel projektu – taki podział wnętrza i działki, który gwarantuje prywatność mieszkańcom dwóch sąsiadujących ze sobą mieszkań. Widać to już po usytuowaniu dwóch wejść na różnych ścianach domu. Poszanowanie intymności daje o sobie znać także w takim ulokowaniu tarasów, by nie graniczyły ze sobą bezpośrednio.
Komfortowy jest również podział przestrzeni obu mieszkań. W mniejszym (53 m2), znajdującym się na parterze starego domu, kuchnię częściowo połączono z holem i pokojem dziennym, z którym sąsiaduje sypialnia. Dość dużo miejsca przeznaczono także na łazienkę (10 m2) z oknem.
Większe mieszkanie ma blisko 130 m2. W dobudowanej części na dole są przestronny salon, jadalnia i kuchnia, które tworzą wspólną strefę dzienną. Na parterze, obok wydzielonej klatki schodowej, wygospodarowano również miejsce na małą łazienkę i spiżarnię. Na piętrze jest strefa nocna – trzy pokoje i łazienkę urządzono na piętrze starego domu, a jeden pokój w nowej części.
Dobudowana bryła za sprawą kubicznego kształtu harmonijnie łączy się z bryłą główną. Jednak architekci podkreślili ich odrębność różnymi barwami elewacji i innymi projektami stref wejścia. To przy frontowej elewacji, prowadzące do większego mieszkania, dzięki usytuowaniu i wykończeniu blachą staje się reprezentacyjne. Odmienny charakter ma strefa wejścia do mniejszego mieszkania. Jest umieszczona przy bocznej elewacji, pozbawiona jakichkolwiek ozdobników. Ogranicza się do wypełniania swojej funkcji i skromnie przypomina o wadze prywatności.

Autor: Piotr Mastalerz

Architekci pomyśleli o takim ukształtowaniu dobudowanej części, by tarasy dwóch mieszkań ze sobą nie sąsiadowały. Projekt: Front Architects

Wyburzanie ścian. Modernizacja instalacji podczas łączenia pomieszczeń

Wyburzanie ścian działowych i nośnych w trakcie łączenia pomieszczeń powoduje wiele kłopotów...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak zmienić budynek gospodarczy na budynek...

Adaptując stary budynek gospodarczy do innej funkcji, zazwyczaj trzeba wstawić nowe elementy takie jak...

Wyburzanie ścian - jak bezpiecznie przeprowadzić...

Z pomysłem wyburzania ścian spotykamy się zarówno podczas remontu, jak i podczas aranżacji wnętrza...

Kompleksowy remont łazienki krok po kroku

Łazienka niszczy się szybko – po kilku latach wymaga odnowienia, a po kilkunastu potrzebuje...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.