| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Rozbudowa domu i nowy podział wnętrz

Rozbudowa domu i nowy podział wnętrz

W domu kostce z lat 50. zamieszkanym przez dwie rodziny właściciele postanowili przeprowadzić remont połączony z podziałem nieruchomości. Rozbudowa domu oraz podział wnętrza i ogrodu na dwie niezależne przestrzenie zapewniły wygodę i prywatność każdej z rodzin.

Zgłoś swój remont i wygraj!

Potrzeba remontu w domu kostce

Wprawdzie w domu kostce z lat 50. były dwa mieszkania (na każdej kondygnacji jedno), ale taki podział wnętrza nie gwarantował komfortu nowym właścicielom, którzy mieli prowadzić dwa odrębne gospodarstwa domowe. Brak oddzielnych wejść i dostępu do ogrodu z mieszkania na piętrze nie odpowiadał ich potrzebom.
Poza tym małżeństwo chciało mieć więcej przestrzeni, niż dawała jedna kondygnacja – niewiele ponad 50 m2. Mieli oni także zastrzeżenia co do podziału każdego z mieszkań – najwięcej obiekcji budziła przechodnia kuchnia, przez którą wchodziło się do jednego z dwóch pokoi.
W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem była rozbudowa domu. Najpierw jednak konieczne okazało się wyburzenie starej werandy i niskiego garażu w przyziemiu. W ich miejscu miała stanąć dwukondygnacyjna część mieszkalna.
Oczywiste było, że podczas rozbudowy trzeba będzie poprawić fatalny stan techniczny starego domu. Brak ocieplenia, przeciekający dach, odpadające tynki wewnętrzne i niewydolne instalacje wodno-kanalizacyjna i grzewcza wymagały interwencji fachowców.

Autor: Piotr Mastalerz

Dostawiona część bryły z reprezentacyjnym wejściem i geometryczny układ nowych okien to tylko zapowiedź tego, jak komfortowo zaprojektowano wnętrze dwupokoleniowego domu. Projekt: Front Architects

Co się udało zrobić przy okazji podziału nieruchomości

Na miejscu starej kostki stoi dziś nowoczesny dwupokoleniowy dom. Osiągnięto najważniejszy cel projektu – taki podział wnętrza i działki, który gwarantuje prywatność mieszkańcom dwóch sąsiadujących ze sobą mieszkań. Widać to już po usytuowaniu dwóch wejść na różnych ścianach domu. Poszanowanie intymności daje o sobie znać także w takim ulokowaniu tarasów, by nie graniczyły ze sobą bezpośrednio.
Komfortowy jest również podział przestrzeni obu mieszkań. W mniejszym (53 m2), znajdującym się na parterze starego domu, kuchnię częściowo połączono z holem i pokojem dziennym, z którym sąsiaduje sypialnia. Dość dużo miejsca przeznaczono także na łazienkę (10 m2) z oknem.
Większe mieszkanie ma blisko 130 m2. W dobudowanej części na dole są przestronny salon, jadalnia i kuchnia, które tworzą wspólną strefę dzienną. Na parterze, obok wydzielonej klatki schodowej, wygospodarowano również miejsce na małą łazienkę i spiżarnię. Na piętrze jest strefa nocna – trzy pokoje i łazienkę urządzono na piętrze starego domu, a jeden pokój w nowej części.
Dobudowana bryła za sprawą kubicznego kształtu harmonijnie łączy się z bryłą główną. Jednak architekci podkreślili ich odrębność różnymi barwami elewacji i innymi projektami stref wejścia. To przy frontowej elewacji, prowadzące do większego mieszkania, dzięki usytuowaniu i wykończeniu blachą staje się reprezentacyjne. Odmienny charakter ma strefa wejścia do mniejszego mieszkania. Jest umieszczona przy bocznej elewacji, pozbawiona jakichkolwiek ozdobników. Ogranicza się do wypełniania swojej funkcji i skromnie przypomina o wadze prywatności.

Autor: Piotr Mastalerz

Architekci pomyśleli o takim ukształtowaniu dobudowanej części, by tarasy dwóch mieszkań ze sobą nie sąsiadowały. Projekt: Front Architects

Wyburzanie ścian. Modernizacja instalacji podczas łączenia pomieszczeń

Wyburzanie ścian działowych i nośnych w trakcie łączenia pomieszczeń powoduje wiele kłopotów...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...

Budynek gospodarczy. Adaptacja poddasza na cele...

Adaptacja poddasza w budynku gospodarczym może dać ciekawy rezultat. Stare dachy są bowiem zazwyczaj dość...

Kompleksowy remont łazienki krok po kroku

Łazienka niszczy się szybko – po kilku latach wymaga odnowienia, a po kilkunastu potrzebuje...

Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

Jak zmienić budynek gospodarczy na budynek...

Adaptując stary budynek gospodarczy do innej funkcji, zazwyczaj trzeba wstawić nowe elementy takie jak...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.