| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Rozbudowa domu i nowy podział wnętrz

Rozbudowa domu i nowy podział wnętrz

W domu kostce z lat 50. zamieszkanym przez dwie rodziny właściciele postanowili przeprowadzić remont połączony z podziałem nieruchomości. Rozbudowa domu oraz podział wnętrza i ogrodu na dwie niezależne przestrzenie zapewniły wygodę i prywatność każdej z rodzin.

Potrzeba remontu w domu kostce

Wprawdzie w domu kostce z lat 50. były dwa mieszkania (na każdej kondygnacji jedno), ale taki podział wnętrza nie gwarantował komfortu nowym właścicielom, którzy mieli prowadzić dwa odrębne gospodarstwa domowe. Brak oddzielnych wejść i dostępu do ogrodu z mieszkania na piętrze nie odpowiadał ich potrzebom.
Poza tym małżeństwo chciało mieć więcej przestrzeni, niż dawała jedna kondygnacja – niewiele ponad 50 m2. Mieli oni także zastrzeżenia co do podziału każdego z mieszkań – najwięcej obiekcji budziła przechodnia kuchnia, przez którą wchodziło się do jednego z dwóch pokoi.
W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem była rozbudowa domu. Najpierw jednak konieczne okazało się wyburzenie starej werandy i niskiego garażu w przyziemiu. W ich miejscu miała stanąć dwukondygnacyjna część mieszkalna.
Oczywiste było, że podczas rozbudowy trzeba będzie poprawić fatalny stan techniczny starego domu. Brak ocieplenia, przeciekający dach, odpadające tynki wewnętrzne i niewydolne instalacje wodno-kanalizacyjna i grzewcza wymagały interwencji fachowców.

Autor: Piotr Mastalerz

Dostawiona część bryły z reprezentacyjnym wejściem i geometryczny układ nowych okien to tylko zapowiedź tego, jak komfortowo zaprojektowano wnętrze dwupokoleniowego domu. Projekt: Front Architects

Co się udało zrobić przy okazji podziału nieruchomości

Na miejscu starej kostki stoi dziś nowoczesny dwupokoleniowy dom. Osiągnięto najważniejszy cel projektu – taki podział wnętrza i działki, który gwarantuje prywatność mieszkańcom dwóch sąsiadujących ze sobą mieszkań. Widać to już po usytuowaniu dwóch wejść na różnych ścianach domu. Poszanowanie intymności daje o sobie znać także w takim ulokowaniu tarasów, by nie graniczyły ze sobą bezpośrednio.
Komfortowy jest również podział przestrzeni obu mieszkań. W mniejszym (53 m2), znajdującym się na parterze starego domu, kuchnię częściowo połączono z holem i pokojem dziennym, z którym sąsiaduje sypialnia. Dość dużo miejsca przeznaczono także na łazienkę (10 m2) z oknem.
Większe mieszkanie ma blisko 130 m2. W dobudowanej części na dole są przestronny salon, jadalnia i kuchnia, które tworzą wspólną strefę dzienną. Na parterze, obok wydzielonej klatki schodowej, wygospodarowano również miejsce na małą łazienkę i spiżarnię. Na piętrze jest strefa nocna – trzy pokoje i łazienkę urządzono na piętrze starego domu, a jeden pokój w nowej części.
Dobudowana bryła za sprawą kubicznego kształtu harmonijnie łączy się z bryłą główną. Jednak architekci podkreślili ich odrębność różnymi barwami elewacji i innymi projektami stref wejścia. To przy frontowej elewacji, prowadzące do większego mieszkania, dzięki usytuowaniu i wykończeniu blachą staje się reprezentacyjne. Odmienny charakter ma strefa wejścia do mniejszego mieszkania. Jest umieszczona przy bocznej elewacji, pozbawiona jakichkolwiek ozdobników. Ogranicza się do wypełniania swojej funkcji i skromnie przypomina o wadze prywatności.

Autor: Piotr Mastalerz

Architekci pomyśleli o takim ukształtowaniu dobudowanej części, by tarasy dwóch mieszkań ze sobą nie sąsiadowały. Projekt: Front Architects

Wyburzanie ścian. Modernizacja instalacji podczas łączenia pomieszczeń

Wyburzanie ścian działowych i nośnych w trakcie łączenia pomieszczeń powoduje wiele kłopotów...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Remont domu jednorodzinnego. Przebudowa budynku

Ze wszystkich remontów, przebudowa lub rozbudowa domu uchodzą za zadania nabardziej wymagające....

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

15 porad, jak zrobić tani remont domu bez...

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wielkim przedsięwzięciem, tonami gruzu, kłębami kurzu i wysokimi...

Dom jak nowy

Wiele starych domów ma niesamowity potencjał. Cała sztuka polega na tym, by podczas remontu wydobyć z...

Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

15 TOP metamorfoz remontowych Remont Roku 2016

W styczniu 2016 roku wystartowała pierwsza edycja konkursu Remont Roku. Uczestnicy przesyłali projekty i...