| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Remont tarasu - naprawa hydroizolacji krok po kroku. Galeria

Remont tarasu - naprawa hydroizolacji krok po kroku. Galeria

Jest wiele sposobów na skuteczny remont tarasu. Omówimy szczegółowo jeden z nich, zwracając szczególną uwagę na miejsca będące źródłem potencjalnych przecieków – krawędzie tarasu i cokoły. Pokażemy, jak naprawić hydroizolację stosując maty drenażowe.

W domach sprzed kilkudziesięciu lat przeciekające tarasy nad pomieszczeniami ogrzewanymi to częsty problem budowlany. Stropy pod nimi są zwykle nieocieplone, warstwa hydroizolacji zrobiona z dostępnej wówczas papy na lepiku jest nieszczelna, a na skutek wielokrotnego zamarzania oraz rozmarzania wody z deszczu i śniegu wykrusza się podkład betonowy. Na suficie pomieszczenia pod tarasem pojawiają się ślady przemarzania, a czasami nawet grzyb.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Renoplast

Przecieki oraz przemarzanie doprowadziły do wykwitów na suficie i na ścianach w pomieszczeniu pod tarasem. Konieczny był gruntowny remont

Całkowita wymiana warstw

Jeśli na tarasie doszło już do przecieków, najlepiej jest zerwać wszystkie stare warstwy do poziomu stropu i ułożyć nowe. Jeżeli konstrukcja była nieocieplona lub ocieplenia było zbyt mało, należy strop docieplić. W zależności od tego, ile miejsca jest od poziomu posadzki do drzwi tarasowych, dobierz grubość izolacji termicznej oraz pozostałych warstw. W najczęściej stosowanych systemach tarasowych między stropem a progiem drzwi muszą się zmieścić warstwa spadkowa, paroizolacja, termoizolacja, warstwa dociskowa, hydroizolacja, zaprawa klejowa oraz płytki.

Niestendardowa bróbka blacharska

Zamiast tradycyjnej obróbki blacharskiej przy krawędzi, podczas formowania której często dochodzi do błędów wykonawczych, warto zastosować gotowy profil okapowy do tarasu. Jest to bardzo trwały, odporny na korozję odpowiednio wyprofilowany element z aluminium pokrytego powłoką poliestrową. Można go łączyć z hydroizolacją z zaprawy uszczelniającej, bitumiczną, PCW, EPDM lub żywiczną. Dzięki otworom przy krawędzi i ukształtowanemu okapnikowi umożliwia bezpośrednie odprowadzanie wody do rynny. Można go też łączyć z dostępnymi na rynku systemami rynnowymi.

Mata drenażowa

W utrzymaniu szczelności tarasu pomoże również ułożenie maty drenażowej, która pod ceramicznymi okładzinami spełni funkcję warstwy drenażowo-wzmacniającej. Drenaż, jaki zapewnia mata, pozwala szybciej pozbyć się wilgoci z warstwy zaprawy klejowej i uniknąć jej degradacji, niweluje też naprężenie powstające w posadzce oraz umożliwia redukcję grubości i zmniejszenie ciężaru warstw posadzkowych. Szybsze usuwanie wilgoci zapobiega uszkodzeniom termicznym powszechnym w naszym klimacie, w którym temperatura często zmienia się między ujemną i dodatnią, a zamarzanie i rozmarzanie wody doprowadza do powstania mikropęknięć nawet w bardzo elastycznym podłożu.

Przebudowa starego domu. Zmodernizowana willa sprzed 80 lat.

Czy dom 80-letni może być nowoczesny? Oczywiście. Nowoczesność zaczęła się w architekturze już sto...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
15 prac domowych, którymi zaimponujesz kobiecie

Przedstawiamy prace domowe, którymi zaimponujesz swojej kobiecie - żonie, mamie, dziewczynie lub...

Konkurs Remont Roku 2017

Planujesz remont domu lub mieszkania? Weź udział w konkursie! Nagroda główna zostanie przyznana w...

Remont domu jednorodzinnego. Przebudowa budynku

Ze wszystkich remontów, przebudowa lub rozbudowa domu uchodzą za zadania nabardziej wymagające....

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Modernizujemy dom

Zastanawiasz się co zmienić w swoim domu, by był wygodniejszy i bardziej komfortowy? Planujesz remont i...