| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Remont tarasu - naprawa hydroizolacji krok po kroku. Galeria

Remont tarasu - naprawa hydroizolacji krok po kroku. Galeria

Jest wiele sposobów na skuteczny remont tarasu. Omówimy szczegółowo jeden z nich, zwracając szczególną uwagę na miejsca będące źródłem potencjalnych przecieków – krawędzie tarasu i cokoły. Pokażemy, jak naprawić hydroizolację stosując maty drenażowe.

W domach sprzed kilkudziesięciu lat przeciekające tarasy nad pomieszczeniami ogrzewanymi to częsty problem budowlany. Stropy pod nimi są zwykle nieocieplone, warstwa hydroizolacji zrobiona z dostępnej wówczas papy na lepiku jest nieszczelna, a na skutek wielokrotnego zamarzania oraz rozmarzania wody z deszczu i śniegu wykrusza się podkład betonowy. Na suficie pomieszczenia pod tarasem pojawiają się ślady przemarzania, a czasami nawet grzyb.

Autor: Renoplast

Przecieki oraz przemarzanie doprowadziły do wykwitów na suficie i na ścianach w pomieszczeniu pod tarasem. Konieczny był gruntowny remont

Całkowita wymiana warstw

Jeśli na tarasie doszło już do przecieków, najlepiej jest zerwać wszystkie stare warstwy do poziomu stropu i ułożyć nowe. Jeżeli konstrukcja była nieocieplona lub ocieplenia było zbyt mało, należy strop docieplić. W zależności od tego, ile miejsca jest od poziomu posadzki do drzwi tarasowych, dobierz grubość izolacji termicznej oraz pozostałych warstw. W najczęściej stosowanych systemach tarasowych między stropem a progiem drzwi muszą się zmieścić warstwa spadkowa, paroizolacja, termoizolacja, warstwa dociskowa, hydroizolacja, zaprawa klejowa oraz płytki.

Niestendardowa bróbka blacharska

Zamiast tradycyjnej obróbki blacharskiej przy krawędzi, podczas formowania której często dochodzi do błędów wykonawczych, warto zastosować gotowy profil okapowy do tarasu. Jest to bardzo trwały, odporny na korozję odpowiednio wyprofilowany element z aluminium pokrytego powłoką poliestrową. Można go łączyć z hydroizolacją z zaprawy uszczelniającej, bitumiczną, PCW, EPDM lub żywiczną. Dzięki otworom przy krawędzi i ukształtowanemu okapnikowi umożliwia bezpośrednie odprowadzanie wody do rynny. Można go też łączyć z dostępnymi na rynku systemami rynnowymi.

Mata drenażowa

W utrzymaniu szczelności tarasu pomoże również ułożenie maty drenażowej, która pod ceramicznymi okładzinami spełni funkcję warstwy drenażowo-wzmacniającej. Drenaż, jaki zapewnia mata, pozwala szybciej pozbyć się wilgoci z warstwy zaprawy klejowej i uniknąć jej degradacji, niweluje też naprężenie powstające w posadzce oraz umożliwia redukcję grubości i zmniejszenie ciężaru warstw posadzkowych. Szybsze usuwanie wilgoci zapobiega uszkodzeniom termicznym powszechnym w naszym klimacie, w którym temperatura często zmienia się między ujemną i dodatnią, a zamarzanie i rozmarzanie wody doprowadza do powstania mikropęknięć nawet w bardzo elastycznym podłożu.

Przeczytaj dodatkowo:
Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...

Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Przez cały rok pokrycie dachowe i rynny narażone są na działanie różnych czynników...

Czy ogrzewać garaż? Sprawdź, zanim podejmiesz...

Wielu inwestorów zastanawia się, czy ogrzewać garaż. Nie musi być on ogrzewany. I tak zimą będzie w...

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

Zalanie domu. Jak przeprowadzic naprawę tynku,...

Zalanie domu lub zalanie mieszkania to nieprzyjemne wydarzenia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać naprawa...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.