| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Remont ścian zewnętrznych. Nowa elewacja domu kostki i wymiana okien

Remont ścian zewnętrznych. Nowa elewacja domu kostki i wymiana okien

Remont elewacji domu kostki polega najczęściej na ociepleniu i wymianie okien. Można też pójść dalej i zrobić kompleksowy remont ścian zewnętrznych polegający na wykonaniu nowej elewacji.

Kostki to budynki powtarzalne, podobne do siebie. Dlatego pokusa nadania domowi indywidualnego charakteru w czasie remontu lub modernizacji kostki jest szczególnie duża. Pamiętaj jednak, że nowa elewacja wpływa też na wygląd otoczenia domu oraz przestrzeni wspólnej. Jeśli decydujesz się na duże zmiany, zleć to zadanie projektantowi. Popraw te elementy i detale, które wskazują na mało szlachetne, PRL-owskie pochodzenie kostki – niedostateczne połączenie domu z ogrodem, okna jak w bloku, mało reprezentacyjne wejście, brzydkie i niemodne balustrady, toporną blacharkę oraz mało subtelne orynnowanie. Zmieniając ich wygląd oraz wprowadzając na elewację nowe materiały, możesz nadać kostce nowoczesny charakter nawet bez radykalnych zmian w bryle.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Termomodernizacja domu kostki

Ściana starego domu kostki to najczęściej mur jednowarstwowy lub ściana warstwowa z kilkucentymetrową pustką powietrzną. Współczynnik przenikania ciepła przez taką ścianę jest kilkakrotnie wyższy niż obowiązujący U = 0,25 W/(m2.K)). Przed wybraniem i zamontowaniem materiału do termomodernizacji należy zdecydować, jak chcesz wykończyć elewację. Zanim ułożysz ocieplenie, trzeba sprawdzić nośność i stan istniejącego tynku. Musisz skuć jego luźne albo popękane fragmenty, aby po przyklejeniu nowej warstwy całość nie odpadła. Możesz też, zamiast skuwać cały tynk, zastosować specjalne kołki stabilizujące stary tynk, do których klei się ocieplenie.

Jak ocieplić ścianę

Materiał izolacyjny mocuje się do ściany klejem lub kołkami. Dobór metody jest uzależniony od stanu podłoża oraz rodzaju ocieplenia. Jeśli zamierzasz otynkować cały dom, możesz użyć zarówno wełny mineralnej, jak i styropianu. Materiały o niższym współczynniku przewodzenia ciepła są lepsze, ale i droższe. Aby urozmaicić płaską tynkowaną ścianę, możesz podzielić jej powierzchnię wgłębieniami ukształtowanymi w materiale ociepleniowym, czyli  boniami.

Metoda lekka sucha

Jeżeli chcesz wykończyć ścianę deskami lub płytami elewacyjnymi, to wygodniej będzie użyć wełny mineralnej. Ułożysz ją po przykręceniu drewnianego albo metalowego rusztu. Pod grube kilkunastocentymetrowe lub szersze ocieplenie najlepiej jest umieścić go na wspornikach dystansowych. Elewacja mocowana do rusztu powinna być odsunięta od materiału izolacyjnego. Uzyskana w ten sposób szczelina wentylacyjna umożliwia osuszenie spodniej części okładziny. Aby krążące powietrze nie wywiewało ciepła z wełny mineralnej, osłania się ją wiatroizolacją lub stosuje się maty wełniane laminowane welonem szklanym. Warstwa wiatroizolacji nie powinna się stykać z materiałem użytym na elewacji. Trzeba przewidzieć miejsca wlotu i wylotu powietrza wentylującego szczelinę. Między dużymi elementami elewacyjnymi pozostawia się czasami szczeliny, którymi wpada powietrze. Rysunek elewacji, na której pojawią się nowe podziały wynikające z zastosowanych materiałów okładzinowych, należy zaprojektować tak, aby uniknąć przypadkowych połączeń. Kompozycja musi być dostosowana do okien, wykuszy i innych elementów fasady.

Autor: Daniel Rumiancew

A by odmłodzić kostkę, nie trzeba zmieniać jej kształtu. Wystarczy zastosować na elewacji nowe materiały

Strefa wejścia

Nawet jeśli nie decydujesz się na radykalne zmiany na fasadzie, popraw strefę wejścia. Na wysoki parter wchodzi się zazwyczaj po zewnętrznych schodach. Jeżeli nie ma nad nimi daszku, warto go dobudować lub stary zaizolować termicznie (aby na styku daszku z murem nie utworzył się mostek cieplny) i wykończyć jego brzegi nowym materiałem dopasowanym do reszty obróbek. Można się zdecydować na obudowanie tej przestrzeni przegrodą. Jeżeli jest ona pełna, powstanie dodatkowy wiatrołap. Może też być ażurowa, na przykład w formie żaluzjowego parawanu z desek elewacyjnych. Ścianę przy wejściu i murek okalający schody można wykończyć nowymi materiałami wykończeniowymi – okładzinami cienkowarstwowymi lub kamieniem. Ich wierzch powinien mieć ukształtowane spadki oraz szczelne wykończenie zapobiegające wnikaniu wody pod pokrycie i odspajaniu się okładziny.

Wymiana okien

W miejsce typowego zestawu okna balkonowego z normalnym można wstawić szerokie i wysokie okno tarasowe. Powiększanie okien przez zastępowanie ich portfenetrami nie powoduje ingerencji w konstrukcję budynku. Po wyjęciu starych ram demontuje się parapety i rozbiera fragment muru do poziomu podłogi. Wstawienie szerszego okna jest możliwe tylko wtedy, jeśli poszerzysz znajdujące się nad nim nadproże. Stare okno można też zastąpić nowym przeszkleniem o wysokości całej kondygnacji. Szukając oszczędności podczas wymiany okien, zastanów się, czy wszystkie muszą być otwierane. Jeżeli jest do nich łatwy dostęp z zewnątrz (na tyle wygodny, aby nie pojawiły się problemy z ich umyciem), można wstawić tańsze i cieplejsze fiksy. Okna można też wysunąć w warstwę termoizolacji. To rozwiązanie zapewnia najlepszą izolację termiczną. Do takiego montażu potrzebne są jednak mocne i kosztowne kotwy, które wytrzymają ciężar okna.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Zalanie domu. Jak przeprowadzic naprawę tynku,...

Zalanie domu lub zalanie mieszkania to nieprzyjemne wydarzenia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać naprawa...

Przebudowa domu na zgłoszenie, a zakres obszaru...

W jakich okolicznościach możemy przeprowadzić przebudowę domu jednorodzinnego w oparciu o zgłoszenie? Jakie...

Dom jak nowy

Wiele starych domów ma niesamowity potencjał. Cała sztuka polega na tym, by podczas remontu wydobyć z...

15 TOP metamorfoz remontowych Remont Roku 2016

W styczniu 2016 roku wystartowała pierwsza edycja konkursu Remont Roku. Uczestnicy przesyłali projekty i...