Jak szybko skuć płytki ze ściany i podłogi? Najlepsze metody skuwania starych płytek!

2023-09-27 11:29
Remont kuchni. Jak najszybciej pozbyć się starych płytek ściennych
Autor: Krzysztof Zasuwik Po skuciu płytek i usunięciu gruzu trzeba wyrównać podłoże ścian i podłogi

Jak najszybciej i bez kurzu skuć stare płytki ze ściany i podłogi? Jakim narzędziem najlepiej skuwa się płytki? Co potem zrobić z podłożem - jak je wyrównać i wykończyć? Musisz to wiedzieć zanim przystąpisz do remontu.

Spis treści

  1. Czym skuć stare płytki?
  2. Skuwanie płytek: co zrobić z gruzem?
  3. Jak wyrównać ściany po skuciu płytek?
  4. Jak wyrównać podłoże?

Skuwanie płytek ściennych i podłogowych to dużo pracy i pyłu, zwłaszcza że dawniej używano do ich mocowania twardej zaprawy cementowej. Stare płytki skujesz za pomocą pneumatycznej młotowiertarki z funkcją kucia. Możesz też użyć młotka i stalowego przebijaka, ale potrwa to wtedy znacznie dłużej. Zanim przykleisz nowe płytki, pamiętaj o wyrównaniu podłoża. Najszybciej będzie, jeśli do ścian przymocujesz płyty gipsowo-kartonowe. Podłogę najłatwiej wyrównasz cementową masą samopoziomującą.

Czym skuć stare płytki?

Płytki ceramiczne na ścianach i podłodze można skuć za pomocą pneumatycznej młotowiertarki z funkcją kucia albo – co będzie wymagało większego wysiłku i potrwa znacznie dłużej – młotka i stalowego przebijaka.

Skuwanie płytek: co zrobić z gruzem?

Gruz powstały po skuciu płytek najlepiej zapakować w worki z tworzywa sztucznego, grubego papieru lub folii i wywieźć do PSZOKA, czyli punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Jeśli jest go bardzo dużo, warto zamówić wywózkę w firmie świadczącej tego typu usługi. W umówionym terminie podstawi ona kontener, a potem odbierze go wraz z zawartością. Nam pozostanie jedynie zapłacić rachunek – różny w zależności od wielkości kontenera, regionu kraju, podaży podobnych usług na danym terenie – średnio 200-250 zł/m³.

Jak wyrównać ściany po skuciu płytek?

Po skuciu płytek przed przystąpieniem do dalszych prac płaszczyzny trzeba wyrównać. Na ściany można nanieść zaprawę podkładową (albo tynk cementowy), która jednak będzie wiązać kilka dni.

Gdy zależy nam na czasie, lepiej ułożyć suchy tynk z płyt gipsowo-kartonowych przyklejanych odpowiednio dobranymi zaprawami albo przykręconych do stalowego rusztu przymocowanego do murowanej ściany. Wtedy na drugi dzień powierzchnię będzie można wykańczać płytkami lub farbą.

Jak wyrównać podłoże?

Podłogi po skuciu płytek, oczyszczeniu podłoża i zagruntowaniu najłatwiej wyrównać cementową masą samopoziomującą, ale tylko wtedy, gdy nierówności nie są większe niż 0,5-1 cm.

Jeśli przekraczają 2 cm, trzeba użyć tradycyjnej zaprawy podkładowej. W sprzedaży są też podkładowe masy renowacyjne, którymi można wyrównać podłogę bez usuwania starej posadzki z płytek. Pod płytki układane na podłodze z system grzewczym należy zrobić podkład ze specjalnej masy o wysokiej elastyczności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają