| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Remont domu - łączenie pomieszczeń i zmiana rozkładu wnętrz. Nowe wnętrza w starym domu

Remont domu - łączenie pomieszczeń i zmiana rozkładu wnętrz. Nowe wnętrza w starym domu

Głównym powodem remontu domu jest często konieczność jego dostosowania do trybu życia mieszkańców. Nowe wnętrza w starym domu, łączenie pomieszczeń (w tym kuchni z salonem) to częste zmiany, dzięki którym stary dom staje się znowu funkcjonalny. Zobacz, jak stworzyć nowe wnętrza w starym domu.

Dom powinien się dostosowywać do trybu życia mieszkańców, dlatego ewolucja naszych potrzeb oznacza dla niego konieczność zmiany - remont domu. Niefunkcjonalne wnętrza - bez wyraźnego podziału na strefę dzienną i nocną, z małą kuchnią i mikroskopijną łazienką - stosunkowo niewielkim kosztem można przemienić w komfortową przestrzeń do życia dla współczesnej rodziny.

Jak stworzyć nowe wnętrza w starym domu? Warto poszukać miejsca na dodatkowe pomieszczenia lub połączyć je w jedno większe, wygodne wnętrze.

Ewolucja potrzeb domowników

Dość często do remontu i wydzielania w dotychczasowej przestrzeni nowych pomieszczeń skłania zmiana potrzeb domowników i charakteru więzi rodzinnych. Inaczej niż kilkadziesiąt - czy choćby kilkanaście - lat temu traktujemy np. potrzeby dzieci. Ich pokoje stały się w domu równie ważne jak sypialnia małżeńska, coraz częściej staramy się też dla nich wygospodarować osobną bawialnię.

Ewoluowały także obyczaje higieniczne - kilka łazienek w domu oraz osobna toaleta dla gości to już standard. Poza tym coraz częściej marzy nam się garderoba przy sypialni, biblioteka czy pokój kominkowy. Ponieważ właściciele domów mają dziś po dwa lub trzy samochody, więcej ubrań i sprzętu sportowego, robią też większe zakupy - w starym domu potrzeba więcej pomieszczeń pomocniczych, takich jak spiżarnia.

Autor: Marcin Czechowicz

Wyspa łącząca salon z jadalnią wpisuje się w jego kolorystykę - staje się łącznikiem między obydwoma pomieszczeniami.

Otwarte wnętrza, czyli lepsze

Zmiany rozkładu wnętrz wiążą się z potrzebą powiększania przestrzeni i rezygnacją z podziału starego domu na małe pomieszczenia. Łącząc kilka wnętrz, można uzyskać przestronną strefę dzienną. Taki zabieg pozwoli też zmienić funkcje pomieszczeń - przedpokój stanie się reprezentacyjnym holem - lub wygospodarować miejsce na nowe funkcje (połączenie kuchni z pokojem pozwoli ją zmniejszyć  i zaaranżować spiżarnię).

Argumentem za łączeniem pomieszczeń jest też lepszy kontakt z ogrodem, który w otwartej przestrzeni może być widoczny nie tylko z salonu, ale też z klatki schodowej, holu czy kuchni.

Łączenie pomieszczeń

  • Kuchnia z salonem. Takie połączenie optycznie powiększa oba pomieszczenia i pozwala lepiej zagospodarować miejsce. Zamiast ściany między pokojem i kuchnią warto zrobić półwysep lub ustawić stół jadalniany. Otwarcie kuchni może także być częściowe - zostaje wówczas murek lub szerokie przejście umożliwiające ukrycie kuchni za drzwiami przesuwnymi.
  • Przedpokój z pokojem dziennym. Dzięki likwidacji części ściany działowej między tymi pomieszczeniami przedpokój stanie się pełnoprawną częścią strefy dziennej. Już od wejścia otwiera się widok na pokój. Ma to swoje konsekwencje - bez wyodrębnionej strefy wejścia dom może zatracić prywatny charakter, więc osoby przekraczające jego próg znajdą się od razu w centrum życia rodzinnego.
  • Klatka schodowa z salonem albo przedpokojem. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć przestrzeń przeznaczoną na komunikację, a zarazem scala obie kondygnacje. Dzięki niemu atrakcyjnie wykończone schody staną się ozdobą wnętrza. Warto choć częściowo odsłonić klatkę schodową - przestrzeń holu wyda się wówczas większa. Przy okazji, uwalniając schody spomiędzy ścian, zyskujemy możliwość wniesienia na poddasze dużych mebli. Pamiętajmy jednak, że brak izolacji akustycznej w postaci ścian sprawi, że w całym domu będzie głośniej.

Odbudowa izolacji przeciwwilgociowej - nowa hydroizolacja zniszczonych ścian i piwnic

Odtworzenie prawidłowej izolacji przeciwwilgociowej (zwanej też hydroizolacją) pozwoli uratować...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Przez cały rok pokrycie dachowe i rynny narażone są na działanie różnych czynników...

Remont dachu płaskiego domu kostki. Ocieplenie...

Wszystkie domy kostki mają stropodachy, czyli dachy płaskie lub dachy kopertowe. Na czym polega remont dachu...

Przebudowa domu. Jak dobudować drugie wejście w...

Jeżeli dokonujesz przebudowy domu, dzieląc go na dwa oddzielne lokale, często niezbędne jest dobudowanie...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch....

W ofercie Bosch Professional pojawiła się nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GSR 120-LI Professional....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.