| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Remont domu - łączenie pomieszczeń i zmiana rozkładu wnętrz. Nowe wnętrza w starym domu

Remont domu - łączenie pomieszczeń i zmiana rozkładu wnętrz. Nowe wnętrza w starym domu

Głównym powodem remontu domu jest często konieczność jego dostosowania do trybu życia mieszkańców. Nowe wnętrza w starym domu, łączenie pomieszczeń (w tym kuchni z salonem) to częste zmiany, dzięki którym stary dom staje się znowu funkcjonalny. Zobacz, jak stworzyć nowe wnętrza w starym domu.

Dom powinien się dostosowywać do trybu życia mieszkańców, dlatego ewolucja naszych potrzeb oznacza dla niego konieczność zmiany - remont domu. Niefunkcjonalne wnętrza - bez wyraźnego podziału na strefę dzienną i nocną, z małą kuchnią i mikroskopijną łazienką - stosunkowo niewielkim kosztem można przemienić w komfortową przestrzeń do życia dla współczesnej rodziny.

Jak stworzyć nowe wnętrza w starym domu? Warto poszukać miejsca na dodatkowe pomieszczenia lub połączyć je w jedno większe, wygodne wnętrze.

Ewolucja potrzeb domowników

Dość często do remontu i wydzielania w dotychczasowej przestrzeni nowych pomieszczeń skłania zmiana potrzeb domowników i charakteru więzi rodzinnych. Inaczej niż kilkadziesiąt - czy choćby kilkanaście - lat temu traktujemy np. potrzeby dzieci. Ich pokoje stały się w domu równie ważne jak sypialnia małżeńska, coraz częściej staramy się też dla nich wygospodarować osobną bawialnię.

Ewoluowały także obyczaje higieniczne - kilka łazienek w domu oraz osobna toaleta dla gości to już standard. Poza tym coraz częściej marzy nam się garderoba przy sypialni, biblioteka czy pokój kominkowy. Ponieważ właściciele domów mają dziś po dwa lub trzy samochody, więcej ubrań i sprzętu sportowego, robią też większe zakupy - w starym domu potrzeba więcej pomieszczeń pomocniczych, takich jak spiżarnia.

Autor: Marcin Czechowicz

Wyspa łącząca salon z jadalnią wpisuje się w jego kolorystykę - staje się łącznikiem między obydwoma pomieszczeniami.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Otwarte wnętrza, czyli lepsze

Zmiany rozkładu wnętrz wiążą się z potrzebą powiększania przestrzeni i rezygnacją z podziału starego domu na małe pomieszczenia. Łącząc kilka wnętrz, można uzyskać przestronną strefę dzienną. Taki zabieg pozwoli też zmienić funkcje pomieszczeń - przedpokój stanie się reprezentacyjnym holem - lub wygospodarować miejsce na nowe funkcje (połączenie kuchni z pokojem pozwoli ją zmniejszyć  i zaaranżować spiżarnię).

Argumentem za łączeniem pomieszczeń jest też lepszy kontakt z ogrodem, który w otwartej przestrzeni może być widoczny nie tylko z salonu, ale też z klatki schodowej, holu czy kuchni.

Łączenie pomieszczeń

  • Kuchnia z salonem. Takie połączenie optycznie powiększa oba pomieszczenia i pozwala lepiej zagospodarować miejsce. Zamiast ściany między pokojem i kuchnią warto zrobić półwysep lub ustawić stół jadalniany. Otwarcie kuchni może także być częściowe - zostaje wówczas murek lub szerokie przejście umożliwiające ukrycie kuchni za drzwiami przesuwnymi.
  • Przedpokój z pokojem dziennym. Dzięki likwidacji części ściany działowej między tymi pomieszczeniami przedpokój stanie się pełnoprawną częścią strefy dziennej. Już od wejścia otwiera się widok na pokój. Ma to swoje konsekwencje - bez wyodrębnionej strefy wejścia dom może zatracić prywatny charakter, więc osoby przekraczające jego próg znajdą się od razu w centrum życia rodzinnego.
  • Klatka schodowa z salonem albo przedpokojem. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć przestrzeń przeznaczoną na komunikację, a zarazem scala obie kondygnacje. Dzięki niemu atrakcyjnie wykończone schody staną się ozdobą wnętrza. Warto choć częściowo odsłonić klatkę schodową - przestrzeń holu wyda się wówczas większa. Przy okazji, uwalniając schody spomiędzy ścian, zyskujemy możliwość wniesienia na poddasze dużych mebli. Pamiętajmy jednak, że brak izolacji akustycznej w postaci ścian sprawi, że w całym domu będzie głośniej.

Odbudowa izolacji przeciwwilgociowej - nowa hydroizolacja zniszczonych ścian i piwnic

Odtworzenie prawidłowej izolacji przeciwwilgociowej (zwanej też hydroizolacją) pozwoli uratować...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Skuwanie tynku. Jak zrobić to samemu? Kiedy jest...

Skuwanie tynków chcemy przeprowadzać z wielu powodów. Okazuje się jednak, że w większości...

15 porad, jak zrobić tani remont domu bez...

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wielkim przedsięwzięciem, tonami gruzu, kłębami kurzu i wysokimi...

Zalanie domu. Jak przeprowadzic naprawę tynku,...

Zalanie domu lub zalanie mieszkania to nieprzyjemne wydarzenia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać naprawa...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...