| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Remont domu: 10 kroków od stanu surowego do pięknego wnętrza

Remont domu: 10 kroków od stanu surowego do pięknego wnętrza

Twój dom wymaga kompletnego remontu? Czeka cię wykończenie świeżo wybudowanego domu? Przed tobą wiele prac budowlano-remontowych. Zobacz, jak je przeprowadzić w dobrej kolejności. Sprawdź, czy ściany malujemy przed ułożeniem parkietu, czy po wykończeniu podłogi? Kiedy montujemy drzwi wewnętrzne, a kiedy gniazdka i oświetlenie?

Umowa z wykonawcą

Umowę z wykonawcą zawrzyj koniecznie w formie pisemnej. Taki dokument w razie sporu znacznie ułatwi ci dochodzenie roszczeń. Zapisz koniecznie:

  • strony, przedmiot umowy – zakres prac oraz termin ich rozpoczęcia i zakończenia;
  • wynagrodzenie wykonawcy, harmonogram i sposób jego wypłaty. Płacić możesz kosztorysowo, czyli w oparciu o zestawienie planowanych robót, lub ryczałtowo – na podstawie przypuszczalnej wyceny pracy. Druga opcja jest dla ciebie korzystniejsza – wykonawca nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia;
  • oświadczenie wykonawcy, że zobowiązuje się wykonać pracę z należytą starannością, zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, normami, przepisami;
  • wysokość kar umownych, jeśli umowa zostanie niewykonana lub nienależycie wykonana przez którąś ze stron; oraz zastrzeżenie o możliwości dochodzenia przez ciebie odszkodowania;
  • podpisy stron.

W umowie określ wypłatę i kwotę zadatku dla wykonawcy. Wpisz zastrzeżenie, że w razie niewywiązywania się przez niego z umowy odstąpisz od niej wraz z zażądaniem zapłaty przez wykonawcę dwukrotności zadatku.

Krok 1: Wyburzanie i budowa ścian działowych

Jeśli masz w planach wyburzanie ścian działowych lub dostawianie nowych, zacznij od tego. Na tym etapie również wykonuje się otwory na drzwi przesuwne chowane w ścianie.

Krok 2: Zmiany w instalacjach

Sedes ma stanąć w innym miejscu łazienki, okap chcesz mieć nie przy ścianie, lecz nad kuchenną wyspą, a w całym mieszkaniu planujesz alarm? Czas na zmiany w instalacjach: hydraulicznej, wentylacyjnej i elektrycznej.

WARTO WIEDZIEĆ

Zanim tynk pokryje bruzdy z kablami, sfotografuj ścianę. Na zdjęciu oznacz odległości. W razie awarii będzie wiadomo, gdzie są przewody.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Podczas cięcia i szpachlowania płyt g-k bardzo się brudzi. By pył wszędzie się nie wciskał, zasłoń folią otwory drzwiowe do pomieszczeń, w których prace nie są prowadzone

Jeżeli marzą ci się płytki ułożone tzw. bezfugowo, czyli z prawie niewidoczną spoiną, upewnij się koniecznie, że glazurnik to zrobi. Pamiętaj: płytki specjalne do tego celu – rektyfikowane – oraz elastyczna zaprawa są droższe niż tradycyjne

Krok 3: Montaż płyt gipsowo-kartonowych

Jeżeli odbieramy dom od dewelopera, zazwyczaj przygotowuje on ściany i podłogę pod ułożenie materiałów wykończeniowych. Ekipa remontowa ma więc równe i suche podłoże. To niezbędny warunek, by montować płyty gipsowo-kartonowe (na przykład wykonywać z nich sufity podwieszane).

Krok 4: Układanie płytek ceramicznych

Można przystąpić do układania glazury, terakoty, gresu, kamienia – zarówno jako posadzek, jak i okładzin ściennych. Płyty g-k muszą być wcześniej (co najmniej jeden dzień przed) zagruntowane. Na tym etapie prac trzeba być także pewnym, jakie inne materiały wykończeniowe, oprócz płytek ceramicznych, chcemy zastosować na podłogach. Terakota, panele czy klepka mają różną grubość, dlatego by posadzki były na tej samej wysokości, będą konieczne podwyższenia podłogi, na przykład przez dodatkowe wylewki.

To, jak szybko będzie użytkowana podłoga, zależy od materiału i sposobu jego wykończenia. Jeśli ci się spieszy, zdecyduj się na panele pokryte drewnem i fabrycznie już polakierowane. By ustawić meble na parkiecie, musisz poczekać około trzech tygodni

Jeżeli kładziesz parkiet, a listwy również będą drewniane, zamontuj je przed lakierowaniem posadzki

Krok 5: Gruntowanie ścian

Zapewne oczami wyobraźni widzisz już, jakie kolory zagoszczą w twoim domu, lub dopiero łamiesz sobie nad tym głowę. Zanim wkroczą farby i tapety, zagruntuj podłoże. Pokrycie ścian preparatem sprawia, że nie chłoną one wilgoci z klejów i powłok malarskich, a materiały wykończeniowe lepiej przylegają.

Krok 6: Układanie parkietu

Można już przystąpić do układania podłóg drewnianych oraz drewnopochodnych, czyli parkietu i paneli. Pomyśl, jak ma być wykończona klepka: olejowana, woskowana czy lakierowana?

Krok 7: Drzwi wewnętrzne

Po ułożeniu posadzek wiadomo, jaką grubość ma podłoga. Jest to szczególnie ważne, gdy zamawiasz nietypowe drzwi wewnętrzne. Dopiero teraz można prawidłowo wymierzyć otwór drzwiowy. Jeśli skrzydło ma wykonać stolarz, przed montażem musi być ono polakierowane.

Jeśli w domu ma zamieszkać alergik, do wykończenia parkietu użyj lakieru wodorozcieńczalnego dwuskładnikowego (tzw. ekologicznego)

Zanotuj nazwy użytych farb. Jeśli fragment ściany się zniszczy i konieczne stanie się jej odmalowanie, będziesz wiedziała, jakiej użyć. Podobnie z kawałkamitapet czy płytkami – przydadzą się do napraw uszkodzeń

Krok 8: Lakierowanie parkietu

Parkieciarz przed przystąpieniem do lakierowania wycyklinuje posadzkę, odkurzy ją i ułoży na niej podkład (zapobiega to ciemnieniu drewna). Zazwyczaj pierwszego dnia kładzie jedną warstwę lakieru, a następnego – drugą.

Krok 9: Malowanie ścian i tapetowanie

Nadszedł czas na malowanie ścian (zaczynamy od sufitu) i tapetowanie. Tych prac można się podjąć samemu, lepiej jednak powierzyć zadanie specjaliście. Przede wszystkim będzie staranniej.

Krok 10: Montaż gniazdek i lamp

Wielkie przykręcanie. Ostatni etap to montowanie: osprzętu elektrycznego (gniazda, włączniki, kinkiety, żyrandole), AGD, wbudowanych szaf i karniszy. Teraz wkraczają do akcji wykonawcy zabudowy kuchennej.

WARTO WIEDZIEĆ

Projekt architekta

Na doświadczenie i wiedzę architekta przy remoncie domu może liczyć zarówno osoba, która „nie czuje” wnętrz, jak i dobrze zorientowana, ale szukająca nietypowego pomysłu, oraz oczekująca ciekawych rozwiązań na zagospodarowanie małego bądź nieustawnego mieszkania.

Zalety - architekt bierze pod uwagę twoje potrzeby, styl życia i finanse. W wyniku waszej współpracy może powstać mieszkanie, które będzie cieszyć latami. Architekt zaproponuje też meble i dodatki. Często ma poleconych wykonawców.

Wady - niedogodnością związaną z zatrudnieniem projektanta jest... koszt jego usług. Inna sprawa to zbytnie pozwolenie mu na popuszczenie wodzy fantazji. Realizacja jego wizjonerskiego projektu może nie pasować do naszych oczekiwań. Nie ulegnij też owczemu pędowi – to, co modne dziś, za miesiąc może się opatrzeć.

Wykończenie pod klucz

Podobnie jak w przypadku stanu deweloperskiego znaczenie pojęcia „wykończenie wnętrz pod klucz” zależy od zawartej umowy. Jedni budujący w jego ramach zapewniają posadzkę (klepka, panele), drzwi wewnętrzne, okładziny ścienne (glazura) i ceramikę sanitarną, inni kompleksowe wykończenia aż po klamki. Niektórzy oferują nawet w cenie usługi architekta wnętrz.

Zalety - jeżeli odpowiada ci ta opcja, oszczędzisz czas na jeżdżenie po sklepach i poszukiwanie wykonawców. Nie zapłacisz też 23% VAT na materiały budowlane i wykończeniowe. Podatek wyniesie tylko 7%.

Wady - rzadko kiedy gusta dewelopera i właściciela mieszkania się zgadzają, podobnie jak spostrzeżenia co do jakości materiałów wykończeniowych i wykonanych prac. Minusem bywa też ograniczenie wyboru liczby wykonawców – na przykład deweloper współpracuje tylko z jednym studiem kuchennym.

Domowy fachowiec

Twój towarzysz życia zna się na mniejszych lub większych pracach wykończeniowych? Jesteś szczęściarą. Podwójną – jeśli ma on zapał do działania. Jednak czasem jego zamiłowanie do przycinania i piłowania może ci przeszkadzać. Ciężko też będzie znaleźć czas na romantyczną kolację.

Zalety - możesz sporo zaoszczędzić na wykonawstwie. Nie płacisz fachowcom (jedynie tym, których złota rączka nie jest w stanie zastąpić) i wiesz, że nikt cię nie naciągnie na dodatkowe koszty. Reklamacje są załatwiane

Wady - trudno połączyć pracę zawodową i prowadzenie remontu, więc mieszkanie przez kilka miesięcy może przypominać skład budowlany. Przemyślcie też sprawę narzędzi i maszyn – koszt ich jednorazowego zakupu lub wypożyczenia może być wysoki.

7 zasad układania płytek na tarasie. Poradnik

Taras wykończony płytkami może nam służyć całe lata. Ale tylko pod warunkiem, że wybierzemy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

15 porad, jak zrobić tani remont domu bez...

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wielkim przedsięwzięciem, tonami gruzu, kłębami kurzu i wysokimi...

Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...

Dom jak nowy

Wiele starych domów ma niesamowity potencjał. Cała sztuka polega na tym, by podczas remontu wydobyć z...

15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...