| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Remont domu: 10 kroków od stanu surowego do pięknego wnętrza

Remont domu: 10 kroków od stanu surowego do pięknego wnętrza

Twój dom wymaga kompletnego remontu? Czeka cię wykończenie świeżo wybudowanego domu? Przed tobą wiele prac budowlano-remontowych. Zobacz, jak je przeprowadzić w dobrej kolejności. Sprawdź, czy ściany malujemy przed ułożeniem parkietu, czy po wykończeniu podłogi? Kiedy montujemy drzwi wewnętrzne, a kiedy gniazdka i oświetlenie?

Umowa z wykonawcą

Umowę z wykonawcą zawrzyj koniecznie w formie pisemnej. Taki dokument w razie sporu znacznie ułatwi ci dochodzenie roszczeń. Zapisz koniecznie:

  • strony, przedmiot umowy – zakres prac oraz termin ich rozpoczęcia i zakończenia;
  • wynagrodzenie wykonawcy, harmonogram i sposób jego wypłaty. Płacić możesz kosztorysowo, czyli w oparciu o zestawienie planowanych robót, lub ryczałtowo – na podstawie przypuszczalnej wyceny pracy. Druga opcja jest dla ciebie korzystniejsza – wykonawca nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia;
  • oświadczenie wykonawcy, że zobowiązuje się wykonać pracę z należytą starannością, zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, normami, przepisami;
  • wysokość kar umownych, jeśli umowa zostanie niewykonana lub nienależycie wykonana przez którąś ze stron; oraz zastrzeżenie o możliwości dochodzenia przez ciebie odszkodowania;
  • podpisy stron.

W umowie określ wypłatę i kwotę zadatku dla wykonawcy. Wpisz zastrzeżenie, że w razie niewywiązywania się przez niego z umowy odstąpisz od niej wraz z zażądaniem zapłaty przez wykonawcę dwukrotności zadatku.

Krok 1: Wyburzanie i budowa ścian działowych

Jeśli masz w planach wyburzanie ścian działowych lub dostawianie nowych, zacznij od tego. Na tym etapie również wykonuje się otwory na drzwi przesuwne chowane w ścianie.

Krok 2: Zmiany w instalacjach

Sedes ma stanąć w innym miejscu łazienki, okap chcesz mieć nie przy ścianie, lecz nad kuchenną wyspą, a w całym mieszkaniu planujesz alarm? Czas na zmiany w instalacjach: hydraulicznej, wentylacyjnej i elektrycznej.

WARTO WIEDZIEĆ

Zanim tynk pokryje bruzdy z kablami, sfotografuj ścianę. Na zdjęciu oznacz odległości. W razie awarii będzie wiadomo, gdzie są przewody.

Podczas cięcia i szpachlowania płyt g-k bardzo się brudzi. By pył wszędzie się nie wciskał, zasłoń folią otwory drzwiowe do pomieszczeń, w których prace nie są prowadzone

Jeżeli marzą ci się płytki ułożone tzw. bezfugowo, czyli z prawie niewidoczną spoiną, upewnij się koniecznie, że glazurnik to zrobi. Pamiętaj: płytki specjalne do tego celu – rektyfikowane – oraz elastyczna zaprawa są droższe niż tradycyjne

Krok 3: Montaż płyt gipsowo-kartonowych

Jeżeli odbieramy dom od dewelopera, zazwyczaj przygotowuje on ściany i podłogę pod ułożenie materiałów wykończeniowych. Ekipa remontowa ma więc równe i suche podłoże. To niezbędny warunek, by montować płyty gipsowo-kartonowe (na przykład wykonywać z nich sufity podwieszane).

Krok 4: Układanie płytek ceramicznych

Można przystąpić do układania glazury, terakoty, gresu, kamienia – zarówno jako posadzek, jak i okładzin ściennych. Płyty g-k muszą być wcześniej (co najmniej jeden dzień przed) zagruntowane. Na tym etapie prac trzeba być także pewnym, jakie inne materiały wykończeniowe, oprócz płytek ceramicznych, chcemy zastosować na podłogach. Terakota, panele czy klepka mają różną grubość, dlatego by posadzki były na tej samej wysokości, będą konieczne podwyższenia podłogi, na przykład przez dodatkowe wylewki.

To, jak szybko będzie użytkowana podłoga, zależy od materiału i sposobu jego wykończenia. Jeśli ci się spieszy, zdecyduj się na panele pokryte drewnem i fabrycznie już polakierowane. By ustawić meble na parkiecie, musisz poczekać około trzech tygodni

Jeżeli kładziesz parkiet, a listwy również będą drewniane, zamontuj je przed lakierowaniem posadzki

Krok 5: Gruntowanie ścian

Zapewne oczami wyobraźni widzisz już, jakie kolory zagoszczą w twoim domu, lub dopiero łamiesz sobie nad tym głowę. Zanim wkroczą farby i tapety, zagruntuj podłoże. Pokrycie ścian preparatem sprawia, że nie chłoną one wilgoci z klejów i powłok malarskich, a materiały wykończeniowe lepiej przylegają.

Krok 6: Układanie parkietu

Można już przystąpić do układania podłóg drewnianych oraz drewnopochodnych, czyli parkietu i paneli. Pomyśl, jak ma być wykończona klepka: olejowana, woskowana czy lakierowana?

Krok 7: Drzwi wewnętrzne

Po ułożeniu posadzek wiadomo, jaką grubość ma podłoga. Jest to szczególnie ważne, gdy zamawiasz nietypowe drzwi wewnętrzne. Dopiero teraz można prawidłowo wymierzyć otwór drzwiowy. Jeśli skrzydło ma wykonać stolarz, przed montażem musi być ono polakierowane.

Jeśli w domu ma zamieszkać alergik, do wykończenia parkietu użyj lakieru wodorozcieńczalnego dwuskładnikowego (tzw. ekologicznego)

Zanotuj nazwy użytych farb. Jeśli fragment ściany się zniszczy i konieczne stanie się jej odmalowanie, będziesz wiedziała, jakiej użyć. Podobnie z kawałkamitapet czy płytkami – przydadzą się do napraw uszkodzeń

Krok 8: Lakierowanie parkietu

Parkieciarz przed przystąpieniem do lakierowania wycyklinuje posadzkę, odkurzy ją i ułoży na niej podkład (zapobiega to ciemnieniu drewna). Zazwyczaj pierwszego dnia kładzie jedną warstwę lakieru, a następnego – drugą.

Krok 9: Malowanie ścian i tapetowanie

Nadszedł czas na malowanie ścian (zaczynamy od sufitu) i tapetowanie. Tych prac można się podjąć samemu, lepiej jednak powierzyć zadanie specjaliście. Przede wszystkim będzie staranniej.

Krok 10: Montaż gniazdek i lamp

Wielkie przykręcanie. Ostatni etap to montowanie: osprzętu elektrycznego (gniazda, włączniki, kinkiety, żyrandole), AGD, wbudowanych szaf i karniszy. Teraz wkraczają do akcji wykonawcy zabudowy kuchennej.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

Konkurs Remont Roku 2017

Planujesz remont domu lub mieszkania? Weź udział w konkursie! Nagroda główna zostanie przyznana w...

Dom jak nowy

Wiele starych domów ma niesamowity potencjał. Cała sztuka polega na tym, by podczas remontu wydobyć z...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Zalanie domu. Jak przeprowadzic naprawę tynku,...

Zalanie domu lub zalanie mieszkania to nieprzyjemne wydarzenia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać naprawa...

Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...