| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Przebudowa starego domu. Drugie życie wiejskiej chaty

Przebudowa starego domu. Drugie życie wiejskiej chaty

Ta przebudowa starego domu pokazuje, jak bardzo przestronne wnętrze można uzyskać w domu, który kiedyś był niepozorną wiejską chatą. Budynek dobrze wpisuje się w charakter zabytkowej wsi na Dolnym Śląsku, ale w środku jest industrialnie i nowocześnie.

Autor: Mariusz Bykowski Stara chata po przebudowie

Dom powstał w wyniku przebudowy starej chaty. Właścicielom zależało na tym, by jak najwierniej trzymać się oryginału, nie zaburzać porządku, który widzieli dookoła. W Dębinie, małej wsi pod Wrocławiem, krajobraz architektoniczny prawie od 100 lat się nie zmienił. Parterowe przysadziste domy z gołej cegły zbudowane na początku ubiegłego wieku ciągną się rzędem wzdłuż krętej drogi, tworząc ład, który mógłby zawstydzić wielkomiejskiego planistę. Niemal wszystkie stoją na planie prostokąta, mają spadziste dachy, nieotynkową cegłę na ścianach, małe okna. 

Dom po przebudowie

Okna w domu po przebudowie są niewielkie. Pieczołowicie odtworzono kształt, jaki miały kiedyś. Podobnie zrobiono z dachem - ma ten sam spadek co oryginał, tylko że dziś pokrywa go antracytowa dachówka. Taka skrupulatność w odniesieniu do zwykłej wiejskiej chaty mającej niewiele ponad 50 mkw. nie powinna zaskakiwać - Dębina w stu procentach na nią zasługuje, choć gdy dom powstawał 10 lat temu, nie była jeszcze pod opieką konserwatora zabytków. 

Klepisko i woda z rury

- Kupiliśmy rozpadającą się chałupkę. Miała przegniłe podłogi, w kuchni na podłodze było klepisko, a wodę doprowadzała rura, pod którą stało wiadro. Piec chlebowy zawalił się w trakcie remontu. Dwie izby były mieszkalne, trzecia służyła jako obora, na górze był stryszek na siano. Zależało nam na tym, żeby zachować jak najwięcej ze starych murów - mówi właścicielka.

W konsekwencji ostały się 3 ściany - od północy, wschodu i zachodu. Są po staroświecku solidne, imponująco grube - mają 40-50 cm. Strop zrobiono nowy. Obrys głównej części domu po remoncie nie zmienił się. Ma 7 x 13 m. Nowa jest też bryła garażu, która na drugiej kondygnacji mieści pokój dziecka i gabinet. W sumie 120 mkw. powierzchni użytkowej.

Na pierwszy rzut oka to dwa domy, nie jeden. Identyczne ściany szczytowe ustawiono w jednej linii, blisko siebie i równolegle do drogi. Dachy mają ten sam spadek. Trzeba wejść przez furtkę, żeby dostrzec łącznik między budynkami na piętrze.

Chcesz się dowiedzieć, jak wyglądają nowoczesne wnętrza starej chaty? Jak wtopiono stary dom w przyrodę i jak przebiegała jego przebudowa? Odpowiedzi znajdziesz w miesięczniku "Murator" nr 6/2013.

Przeczytaj dodatkowo:
Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Remont dachu płaskiego domu kostki. Ocieplenie...

Wszystkie domy kostki mają stropodachy, czyli dachy płaskie lub dachy kopertowe. Na czym polega remont dachu...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Wyburzanie ścian - jak bezpiecznie przeprowadzić...

Z pomysłem wyburzania ścian spotykamy się zarówno podczas remontu, jak i podczas aranżacji wnętrza...

Czy ogrzewać garaż? Sprawdź, zanim podejmiesz...

Wielu inwestorów zastanawia się, czy ogrzewać garaż. Nie musi być on ogrzewany. I tak zimą będzie w...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.