Dom kostka w nowym wydaniu. Jak bez ingerencji w bryłę totalnie odmienić proporcje elewacji

2014-02-14 11:39
Dom kostka przed remontem
Autor: Deigie Architekci Przed remontem dom sprawiał wrażenie niedbale zaprojektowanego i zbudowanego w pośpiechu. Nowi właściciele chcieli to zmienić

Przed remontem dom kostka z lat 60. wyglądał bardzo nieefektownie, przede wszystkim z powodu złych proporcji. Po przebudowie prezentuje się naprawdę wyjątkowo. Architektom udało się całkowicie odmienić jego wygląd. Dzięki niedużym, ale dobrze przemyślanym zmianom wyraźnie poprawiły się proporcje elewacji. Zobacz, jak nastąpiła ta niesamowita metamorfoza.

Dom kostka przed remontem

Przed remontem dom kostka z lat 60. prezentował się nie najlepiej. Piwnica, podniesiony parter i komin wielokrotnie podwyższany w celu poprawienia ciągu jeszcze pogłębiały to negatywne wrażenie. W dodatku dach z powodu zaledwie 10-stopniowego nachylenia połaci był właściwie niewidoczny.

Nowi właściciele postanowili ocieplić dom, a przy okazji poprawić jego wygląd. Co się udało zrobić?

GALERIA: metamorfoza starego domu kostki - PRZED i PO

Ażurowa drewniana konstrukcja

Aby elewacji frontowej nadać reprezentacyjny charakter, do bryły dobudowano ażurową ścianę z desek modrzewia syberyjskiego montowanych na sztorc na profilach stalowych. Przestrzenna konstrukcja przesłania i ozdabia murowaną ścianę, ale nie ogranicza zanadto dostępu światła słonecznego do okien. Umożliwia również zadaszenie strefy wejścia. Wprawdzie drewniane żaluzje przechodzące na attykę to tylko dekoracja, ale schody i podest osłania także daszek z płyty pleksi. Na podjeździe dolny odcinek drewnianych profili tworzy otwierane do środka wrota prowadzące do drzwi garażowych.

Antracytowa stolarka okienna

Jeszcze przed remontem elewacji właściciele wymienili wszystkie okna, dlatego opisywana modernizacja nie obejmowała zmiany wymiarów otworów okiennych. Teraz pomalowano je tylko na kolor antracytowy. Fragmenty ciemnego tynku między oknami zmieniły kompozycję elewacji i uporządkowały ją wizualnie.

Poprawa proporcji bez ingerencji w bryłę domu

Proporcje bryły zostały poprawione dzięki rezygnacji z cokołu i ukryciu ściany piwnicznej pod tynkiem.

Elewacja została też nieco podwyższona za pomocą attyki z płyt OSB osłaniającej gzyms dachu. Aby podkreślić geometryczność bryły, rury spustowe poprowadzono w warstwie styropianu ocieplającej dom (przy okazji remontu przeprowadzono termomodernizację).

Modernistyczny dach płaski

Dach to kolejny ważny punkt na liście prac remontowych. Architekci uznali, że ze względu na niewielki stopień nachylenia połaci nie jest on ani estetyczny, ani użyteczny (brak poddasza użytkowego). Istniejącą konstrukcję zaizolowano i pokryto warstwą wełny mineralnej, a następnie obłożono papą. W ten sposób powstał modernistyczny dach płaski.

Od strony ogrodu natomiast rozbudowano i obłożono deskami modrzewia syberyjskiego tarasy – teraz ich łączna powierzchnia wynosi mniej więcej 50 mkw.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany