Przebudowa domu. Jak dobudować drugie wejście w podzielonym domu?

2015-09-09 13:17

Jeżeli dokonujesz przebudowy domu, dzieląc go na dwa oddzielne lokale, często niezbędne jest dobudowanie niezależnego, niekrępującego wejścia do domu. Jakie możliwości mamy do wyboru? Jak to zrobić?

Wejście do domu
Autor: Piotr Mastalerz Wejście do domu powinno być oświetlone i osłonięte daszkiem. Ściana dobudówki, jeśli nie ma w niej okna, musi być oddalona od granicy działki minimum 3 m. Gdy w ścianie jest okno, odległość ta nie może być mniejsza niż 4 m

Jeżeli już podjęliśmy decyzję o podziale domu na dwa samodzielne lokale, warto wyraźnie oddzielić oba nowo powstałe terytoria. Nasza sytuacja rodzinna oraz majątkowa może się zmienić, a tak wydzielony lokal łatwiej będzie wynająć lub nawet sprzedać.

Drugie wejście do domu ze wspólnego holu

Z najprostszą sytuacja mamy do czynienia wtedy, gdy linia podziału domu przebiega między piętrami, a klatka schodowa jest dostępna bezpośrednio z holu przylegającego do drzwi wejściowych. Nie musimy wówczas niczego przebudowywać, wystarczy wstawić lub wymienić drzwi na podobne do tych stosowanych w mieszkaniach w domach wielorodzinnych. Warto się zdecydować na drzwi ocieplane, gdyż nawet jeśli na klatce schodowej był grzejnik, to po podziale na dwa lokale będziemy tam utrzymywać temperaturę niższą niż w domu. Nie muszą to być jednak drzwi o wyśrubowanym współczynniku przenikania ciepła. Jeżeli rezygnujemy z ogrzewania na klatce schodowej, to zgodnie z przepisami wnętrze domu powinno być chronione drzwiami o współczynniku przenikania ciepła U wynoszącym nie więcej niż 1,7 W/(m2·K). Takie wejście przez wspólną klatkę ma też tę zaletę, że jesteśmy chronieni przed potencjalnym włamywaczem dwojgiem drzwi. Przy zewnętrznych warto w takiej sytuacji zamontować domofon. Przyda się szczególnie mieszkańcom piętra – nie będą musieli za każdym razem schodzić po schodach, aby wpuścić gości.

Nowe wejście do domu w zupełnie nowym miejscu

Gdy podział wiąże się z przebudową układu funkcjonalnego wnętrza, nowe wejście często jest lokalizowane w drugiej części domu. Warto mu wówczas nadać rangę podobną do tej, jaką ma istniejące wejście. Inaczej nowe, wydzielone mieszkanie będzie zawsze lokalem drugiej kategorii. Do wejścia powinien prowadzić szeroki i wygodny chodnik. Nad nowymi drzwiami wejściowymi trzeba zaplanować oświetlenie. Najlepiej jest przekształcić w wejście otwór drzwiowy istniejących drzwi gospodarczych. Można też wykorzystać okno. Znajduje się nad nim nadproże, które może posłużyć jako nadproże nowych drzwi. Zazwyczaj jednak stary otwór okienny należy dostosować do wymiarów nowych drzwi (typowy otwór na drzwi zewnętrzne ma 210 x 100 cm). Fragment muru pod starym oknem można rozebrać bez przeszkód. Zwężenie otworu też nie stanowi problemu. Jeżeli jednak się okaże, że będziemy musieli poszerzyć lub podwyższyć otwór, trzeba będzie zbudować nowe nadproże. To, czy można zachować i tylko dodatkowo podeprzeć stare nadproże, czy należy je usunąć i wybić otwór aż do stropu, podpowie nam konstruktor. Dobierze on także odpowiednio szeroką belkę do podparcia nowego nadproża oraz zaleci właściwą kolejność prac podczas powiększania otworu.

Dodatkowe schody

Zazwyczaj parter domu (nawet niski) znajduje się na takim poziomie, że aby dostać się do wnętrza, musimy pokonać kilka stopni. Niezbędne okazuje się wówczas dostawienie schodków. Warto przy tym pomyśleć całościowo i uzupełnić schody o podest, na którym będzie można wygodnie stanąć przed wejściem.

Najtańszym rozwiązaniem będzie zbudowanie konstrukcji z drewna (drewno konstrukcyjne powinno być zaimpregnowane ciśnieniowo). Możemy się też zdecydować na konstrukcję podestu oraz schodów ze stali – będzie ona trwalsza, lecz sporo droższa. Równie trwałe będzie wykonanie dostawionych schodów z betonu. Podest schodów musi mieć ukształtowany lekki spadek w kierunku od budynku, inaczej ściana, do której je dostawimy, będzie stale zawilgocona i szybko się zniszczy. Bez względu na to, z czego zostaną zrobione elementy konstrukcji schodów oraz podestu, trzeba je oprzeć na niezależnym od domu fundamencie (może to być fundament ciągły lub cokoły fundamentowe) zagłębionym poniżej strefy przemarzania. Podczas prac nad nowym fundamentem należy uważać, aby nie uszkodzić istniejącej ławy.

Zadaszenie wejścia

Wejście do domu warto osłonić daszkiem. Pełni on kilka funkcji. Po pierwsze, gdy pada, dzięki niemu nie zmokniemy, gdy stoimy przed drzwiami i szukamy klucza, po drugie ochrania drzwi wejściowe przed zniszczeniem przez deszcz oraz zabezpiecza schody przed zawilgoceniem i oblodzeniem. Najtańsze są daszki gotowe. Można je kupić już za kilkaset złotych. Jednak zazwyczaj trudno jest dobrać taki, który będzie pasował do przerabianego domu. Nowy daszek może być konstrukcją podwieszoną lub podpartą zastrzałami, ale najłatwiej jest go skonstruować, opierając go na odstawionych od muru słupkach oraz belce zamocowanej do ściany domu. Jego wymiar powinien być dopasowany do wymiarów podestu oraz schodów. Daszek może być nieprzezierny i od spodu wykończony deskami, tak jak podbitka, albo mieć pokrycie przezierne, na przykład z poliwęglanu lub bezpiecznego i hartowanego szkła (jest to rozwiązanie drogie, samo szkło o wymiarach 200 x 140 cm będzie kosztowało ponad 2000 zł). 
Jeżeli połać daszku ma mieć widoczne spadki, to pokrycie należy dopasować do tego, które jest na dachu głównej bryły. Płaski daszek można pokryć papą lub blachą.
Konstrukcja daszku może być z drewna albo ze stali. Jeśli ma to być daszek płaski, można rozważyć wybetonowanie żelbetowej płyty.

Nowe wejście z dobudowanej klatki schodowej

Często, aby móc się dostać do racjonalnie podzielonego wnętrza, trzeba się zdecydować na dostawienie nowej bryły – klatki schodowej. Jest to konieczne zwłaszcza w takich domach, w których istniejące schody wewnętrzne są bardzo mocno zintegrowane z wnętrzem. Dokonując podziału domu, likwiduje się je, wypełnia otwór po nich, a w wybranym miejscu dostawia nową klatkę schodową, z której zapewnia się dostęp do obu mieszkań. Taka przebudowa jest już poważną inwestycją wymagającą pozwolenia na budowę. Klatka jest zazwyczaj dobudówką z pełnymi ścianami. Stoi ona na własnym fundamencie, najczęściej oddzielonym (oddylatowanym) od głównej bryły domu. Dylatacja, czyli szczelina dzieląca obie bryły, jest wypełniona elastycznym materiałem. To rozwiązanie umożliwia nieznaczny ruch nowej części, która osiada szybciej niż stojący od dawna dom. Brak dylatacji na styku obu brył mógłby sprawić, że po pewnym czasie na ścianach pojawiłyby się pęknięcia. Aby nie uszkodzić fundamentów starego domu, ławy fundamentowe nowej części najlepiej ustawić prostopadle do istniejącego muru. Jeżeli na klatce schodowej ma być utrzymywana temperatura niższa niż w domu, wynosząca 8-16°C, to współczynnik przenikania ciepła U przez ściany zewnętrzne powinien wynosić nie więcej niż 0,45 W/(m2·K). Również okna na takiej nieogrzewanej klatce mogą mieć gorsze parametry cieplne. Wystarczą takie o U nie większym niż 1,8 W/(m2·K).

Drugie wejście na obniżonym poziomie (z piwnicy)

Jeśli częściowo zagłębiona piwnica ma być adaptowana na nowe mieszkanie, można rozważyć zrobienie drzwi do oddzielnego lokalu na obniżonym poziomie. Trzeba wówczas odkopać fragment muru piwnicznego w miejscu planowanego wejścia. Odsłoniętą ścianę należy zaizolować termicznie. Jeżeli mamy dużą działkę, na terenie okalającym obniżony poziom można ukształtować skarpę i ją umocnić, na przykład kamieniami, lub zasadzić tam rośliny. Zbocze nie może być jednak zbyt strome (nie może mieć więcej niż 30°), bo inaczej skarpa pod wpływem deszczu rozmyje się i do zagłębienia spłynie ziemia. Aby ukształtować zbocze niwelujące różnicę poziomów rzędu 1,5 m, potrzebny będzie pas działki o szerokości 5 m. Jeśli przy obniżeniu jest za mało miejsca, trzeba wybudować mur oporowy, który będzie w stanie utrzymać napierający grunt. Żeby się dostać do tak umiejscowionego wejścia, musimy skorzystać z pochylni lub schodów. Schody zewnętrzne zajmą o wiele mniej miejsca niż pochylnia, jednak więcej niż schody wewnątrz domu. Ich stopnie muszą być niższe i szersze niż stopnie schodów wewnętrznych (mogą mieć na przykład wysokość 15 cm i szerokość 35 cm). Na zewnątrz nie powinno być w jednym biegu więcej niż dziesięć stopni. Szerokość biegu takich schodów nie może być mniejsza niż 120 cm. Teren w obniżeniu należy też koniecznie odwodnić. Inaczej przy każdym deszczu będzie się tam tworzyła kałuża.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.