| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Przebudowa domu: 8 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę. Poradnik

Przebudowa domu: 8 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę. Poradnik

Przed przystąpieniem do przebudowy należy dokładnie sprecyzować swoje potrzeby z nią związane. Jeśli bowiem nie zbadasz niektórych kwestii, to remont domu może okazać się nie tylko trudniejszy, ale i kosztowniejszy do przeprowadzenia. Radzimy, na co trzeba zwrócić uwagę.

 1. Konieczna jest ekspertyza stanu technicznego budynku. W przypadku nadbudowy o więcej niż jedną kondygnację potrzebne będą badania gruntu wykonane przez uprawnionego geotechnika. Ekspertyza lub opinia techniczna powinna zawierać dane dotyczące stanu technicznego budynku. W opracowaniu muszą się znaleźć informacje o budowie i stanie fundamentów, ścian, nadproży, stropów i dachu – pod względem konstrukcyjnym i użytkowym. Rzeczoznawca powinien określić nośność materiałów i elementów konstrukcyjnych.
  W przypadku zagrzybienia lub stwierdzenia żerowisk owadów w elementach drewnianych opracowanie należy rozszerzyć o część mykologiczną (identyfikację rodzaju i przyczyn korozji biologicznej oraz określenie metod jej zwalczania). We wnioskach opracowania powinny się znaleźć dane o zużyciu budynku, przyczynach uszkodzeń oraz wskazania, co i w jaki sposób należy naprawić.
 2. Oprócz oceny stanu technicznego fundamentów ważne jest także określenie szerokości ławy fundamentowej i obliczenie jej nośności. Odkrywki pozwalają stwierdzić, jaki rodzaj gruntu występuje w miejscu posadowienia fundamentów, co oczywiście nie wyklucza zasadności wykonania dodatkowych badań gruntowych.
 3. Warto zrobić badania gruntu (odwierty i sondowania wykonywane przez geotechnika) w celu określenia dokładnych parametrów gruntu w miejscu posadowienia budynku. Dzięki znajomości parametrów gruntu jest możliwe dokładne określenie nośności istniejących fundamentów, co może uchronić inwestora przed kosztownym wzmacnianiem fundamentów.
 4. Jeżeli decydujemy się na adaptację strychu na cele mieszkalne, należy sprawdzić nośność stropu poddasza. Zazwyczaj wymaga wzmocnienia. Zamiana na cele mieszkalne wiąże się z ułożeniem cięższych warstw stropowych podłogi, budową ścian działowych. Trzeba też pamiętać o zdecydowanie większym obciążeniu użytkowym takiego stropu.
 5. Architekt powinien opracować nie tylko projekt budowlany przebudowy budynku, ale także projekt wykonawczy.
 6. Materiały używane do nadbudowy muszą być jak najlżejsze – gazobeton zamiast ceramiki, blacha zamiast dachówki i drewno – tak żeby nie trzeba było wzmacniać istniejących fundamentów. Zazwyczaj domy dwu-, trzykondygnacyjne mają wystarczająco mocne fundamenty, by nadbudować budynek o jeszcze jedną kondygnację. Ostateczna decyzja należy do konstruktora.
 7. Przy przebudowie budynku warto rozważyć, czy nie trzeba wykonać od nowa instalacji wodnej i instalacji kanalizacyjnej, instalacji centralnego ogrzewania i instalacji elektrycznej. Nawet jeżeli były one niedawno modernizowane, często nie są dostosowane do dodatkowej powierzchni, jaka powstanie po przebudowie. Na przykład kocioł centralnego ogrzewania może mieć zbyt małą moc, by ogrzać dodatkowe pomieszczenia.
 8. Płyty azbestowo-cementowe mogą demontować, transportować i utylizować tylko ekipy mające wyposażenie techniczne i uprawnienia do prowadzenia takich prac. Wykonawcy muszą posiadać zezwolenie na prowadzenie działalności, w wyniku której powstają niebezpieczne odpady. Z azbestem żartów nie ma. Przy demontażu i składowaniu pojawia się niebezpieczeństwo wdychania włókien azbestowych.
  Mikroskopijne włókna mogą odkładać się w płucach i pozostawać w nich przez wiele lat, a z czasem wywoływać raka płuc. Jeżeli azbest jest słabo związany z materiałem z powodu kruchości lub wieku pokrycia, ryzyko uwalniania włókien wzrasta. Jeśli taki materiał trzeba przechować na terenie posesji, pryzmę należy opakować folią polietylenową o grubości 250 μm, aby uniemożliwić emisję włókien azbestowych do otoczenia.

Jak kupić dom na rynku wtórnym, żeby remont domu nie okazał się koszmarem

Kupno domu na rynku wtórnym to zawsze wielka niewiadoma. Nawet jeśli oferta jest wymarzona,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zalanie domu. Jak przeprowadzic naprawę tynku,...

Zalanie domu lub zalanie mieszkania to nieprzyjemne wydarzenia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać naprawa...

Nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch....

W ofercie Bosch Professional pojawiła się nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GSR 120-LI Professional....

Dom jak nowy

Wiele starych domów ma niesamowity potencjał. Cała sztuka polega na tym, by podczas remontu wydobyć z...

Kompleksowy remont łazienki krok po kroku

Łazienka niszczy się szybko – po kilku latach wymaga odnowienia, a po kilkunastu potrzebuje...

Jak zmienić budynek gospodarczy na budynek...

Adaptując stary budynek gospodarczy do innej funkcji, zazwyczaj trzeba wstawić nowe elementy takie jak...

Przebudowa domu na zgłoszenie, a zakres obszaru...

W jakich okolicznościach możemy przeprowadzić przebudowę domu jednorodzinnego w oparciu o zgłoszenie? Jakie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.