| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Przebudowa dachu w nietypowym stylu. Dach płaski zamiast dachu kopertowego

Przebudowa dachu w nietypowym stylu. Dach płaski zamiast dachu kopertowego

Przeobrażenie domu kostki w nowoczesną willę wymaga przebudowy dachu. Płaski dach jest najlepszym wyborem zwłaszcza wtedy, gdy remont wiąże się z rozbudową. Dlatego inwestor postanowił zlikwidować stary dach kopertowy.

Dom miał być powiększony, a dobudowaną z boku bryłę zamierzano przykryć stropodachem. Stary kopertowy dach kostki i tak wymagał generalnego remontu. W tej sytuacji logiczną decyzją było przekształcenie go w dach płaski. Wymagało to demontażu dotychczasowej konstrukcji i budowy nowej. Ponieważ kominy były dość wysokie, zastosowano dodatkową konstrukcję drewnianą i wymurowano ściankę attykową. Miały one za zadanie podwyższyć bryłę i zasłonić kominy. Ważnym zadaniem było uzyskanie prawidłowego odwodnienia dużej powierzchni z użyciem tylko dwóch punktów odwadniających, po jednym na dachu starej i nowej części domu. Mimo że obie bryły stanowią teraz całość, nadal są niezależnymi elementami konstrukcyjnymi. Dostawiony fragment nie jest połączony dachem ze starą częścią.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Nowy stropodach

Po rozebraniu starego dachu kopertowego i jego konstrukcji wokół zewnętrznych ścian budynku wykonano zbrojony wieniec zakotwiony w istniejącym stropie w celu związania nowego dachu ze starą bryłą budynku. Na nim wymurowano ściankę attyki o wysokości 70 cm. Na stropie ułożono folię paroizolacyjną, która osłania także wewnętrzną i wierzchnią powierzchnię ścianki attykowej. Konstrukcję stropodachu tworzą drewniane krokwie ustawione ze spadkiem w jedną stronę. Pola między nimi wypełniono płytami styropianu o grubości 20 cm, tworząc warstwę izolacyjną. Na styropianie i krokwiach ułożono drugą warstwę folii – tym razem paroprzepuszczalnej. Do krokwi zostały przybite płyty OSB, które posłużyły jako sztywne poszycie pod papę.

Odwodnienie dachu

Aby woda z całego dachu nie spływała na ściankę attykową, wzdłuż niej uformowano z płyt OSB odbój w kształcie trójkąta zmieniający kąt nachylenia tego fragmentu dachu (niewielkie odboje wykonano również przy kominach). Dzięki temu powstało koryto, którym woda może spływać do narożnika z otworem odprowadzającym ją do rury spustowej. W przejściu przez ścianę jest umieszczony rzygacz z ujściem do rury spustowej zamocowanej na elewacji. Zanim wykonano pokrycie dachu, elementy drewniane zostały zabezpieczone preparatem grzybobójczym oraz owadobójczym. W tej części dachu zastosowano dwa kominki wentylacyjne, które wentylują przestrzeń między izolacją termiczną a sztywnym poszyciem.

Autor: Kusak Elżbieta

Podczas rozbudowy domu wymieniono konstrukcję starego dachu i nadbudowano attykę, dzięki czemu peerelowski klocek zyskał nowoczesny wygląd

Rury spustowe i rzygacz

Ponieważ woda z dachu jest odprowadzana jedną rurą spustową, jej przekrój oraz wielkość otworu przejścia przez ściankę attyki zostały dopasowane do powierzchni dachu. Zastosowano rury z blachy cynkowo-tytanowej o przekroju kwadratowym 16 x 16 cm. Są one nietypowe – otwarte od góry, co ułatwia ich czyszczenie i wentylację. W przejściu przez ściankę attyki znajduje się rzygacz, który wchodzi pod lekkim kątem bezpośrednio do rury spustowej. Od strony dachu osłonięto go kołnierzem wygiętym zarówno na strop, jak i na ściankę attyki. Na styku naklejono pas papy, żeby dodatkowo zabezpieczyć takie przejście rurowe przed przeciekaniem.

Wykończenie attyki

Ścianki attyk zostały osłonięte folią paroizolacyjną i ocieplone od góry i od wewnątrz styropianem o grubości 5 cm. Po zewnętrznej stronie przyklejono 15 cm styropianu, który pokryto tynkiem, tak żeby zlicować je z pozostałą częścią elewacji. Część wewnętrzną i górną obudowano płytą OSB i również zabezpieczono dwiema warstwami papy termozgrzewalnej. Wierzch attyki osłania obróbka blacharska ze spadkiem na połać dachu chroniąca także elewację budynku przed zaciekami.

Pokrycie dachu

Do wykończenia dachu wybrano papę termozgrzewalną. Układa się ją w dwóch warstwach – podkładowej i nawierzchniowej. Każda z nich jest dokładnie przyklejona za pomocą palnika, który roztapia warstwę bitumiczną papy. Kolejne pasy muszą być starannie dociśnięte do podłoża. Nie mniej ważne jest szczelne wykonanie zakładów na połączeniu poszczególnych pasów. Papa została wywinięta na ścianki attyki oraz kominy.

Stary dom po remoncie. Drewniany taras i przydomowy ogród

Rozbudowa w strone ogrodu zblizyła mieszkanców do przydomowego ogrodu. Dom po remoncie stał...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Modernizujemy dom

Zastanawiasz się co zmienić w swoim domu, by był wygodniejszy i bardziej komfortowy? Planujesz remont i...

Jak odnowić łazienkę – 7 metamorfoz + praktyczne...

Zobacz, jak swoje łazienki odnowili nasi Czytelnicy – pokazujemy zdjęcia przed remontem i po nim, a...

Dom jak nowy

Wiele starych domów ma niesamowity potencjał. Cała sztuka polega na tym, by podczas remontu wydobyć z...

15 prac domowych, którymi zaimponujesz kobiecie

Przedstawiamy prace domowe, którymi zaimponujesz swojej kobiecie - żonie, mamie, dziewczynie lub...

15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...