Prawo budowlane: czym formalnie różnią się remont domu i przebudowa budynku?

2011-11-17 14:06

Zdarza się, że inwestorzy jako remont domu mylnie kwalifikują nie tylko roboty polegające na przebudowie, ale nawet te stanowiące rozbudowę – na przykład dobudowanie do budynku ganku czy schodów zewnętrznych. A różnica jest znacząca, bo na remont wystarczy zgłoszenie, przebudowa wymaga pozwolenia.

Remont domu
Autor: Piotr Mastalerz Wymiana pokrycia dachu to remont, ale zmiana konstrukcji dachu stanowi już przebudowę

Czym według prawa budowlanego jest remont domu?

Zgodnie z definicją zawartą w Prawie budowlanym za remont uznaje się wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszczalne jest stosowanie wyrobów budowlanych innych, niż użyto w stanie pierwotnym. Remontem są na przykład prace związane z wymianą pokrycia dachu, instalacji czy kotła.

Remont istniejących obiektów budowlanych oraz urządzeń budowlanych wymaga zgłoszenia robót – z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków (wymagane jest wtedy pozwolenie na budowę). Wykonywanie jakichkolwiek robót budowlanych przy remoncie zabytku lub w jego otoczeniu wymaga także uzyskania zezwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Wszelkie prace powinny być wtedy przeprowadzane z uwzględnieniem zaleceń konserwatora i prowadzone przez osoby posiadające kwalifikacje oraz praktykę w zakresie konserwacji zabytków.

Czym jest przebudowa budynku?

Przebudowa domu to natomiast wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu, poza charakterystycznymi parametrami, takimi jak: powierzchnia zabudowy, kubatura, długość, szerokość, wysokość, liczba kondygnacji.

Przebudowa to na przykład: zmiana konstrukcji dachu, powiększenie lub pomniejszenie otworów okiennych lub drzwiowych, zrobienie lukarny na poddaszu. Aby wykonać przebudowę obiektu, musimy uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.