| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Tynki, płyty gipsowo-kartonowe, układanie płytek, malowanie ścian... - etapy prac remontowo-wykończenowych
Jaka powinna być kolejność prac remontowych?

Tynki, płyty gipsowo-kartonowe, układanie płytek, malowanie ścian... - etapy prac remontowo-wykończenowych

Niektóre prace remontowo-wykończeniowe możemy przeprowadzić samodzielnie. Ważne jest przestrzeganie terminów tych prac i prawidłowość ich wykonywania. Oprócz tego, że będziemy pewni, że płytki zostaną ułożone równo, czy ściany pomalowane dokładnie, zaoszczędzimy też na robociźnie. Wystarczą do tego dobre chęci i podstawowa wiedza.

Kiedy malować sufity i ściany w wykańczanym domu?

Między zakończeniem prac tynkarskich mokrych i malowaniem ścian musi być przerwa, w czasie której tynki odpoczywają. Czas sezonowania tynków zależy od ich rodzaju. Zanim się je pomaluje, muszą być gotowe i zupełnie suche.

Tynk gipsowy – czas jego wysychania to dwa-trzy tygodnie (14 dni jeśli wnętrza są wentylowane, jest ruch powietrza, temperatura powyżej 15°C, a tynk ma grubość 15 mm).

Tynki cementowo-wapienne – powinny schnąć około miesiąca. Im dłużej są sezonowane, tym korzystniej dla ich trwałości i jakości. Czas zależy od grubości warstwy, wilgotności powietrza i temperatury. Jako minimum przyjmuje się 20 dni.

Płyty gipsowo-kartonowe – układa się je później, po wyschnięciu wylewek i mokrych tynków. Po montażu muszą być szpachlowane na mokro i szlifowane. Po ukończeniu tych czynności trzeba poczekać dzień z malowaniem, aż wyschną.

Gładź – jest nakładana jako ostatnia warstwa wykończeniowa tynku (nie tylko gipsowego). Wysycha szybko, więc może być już gruntowana i malowana następnego dnia. Po jej wyschnięciu ściany się gruntuje i pokrywa farbą podkładową. Przygotowane w ten sposób mogą poczekać na ostateczne malowanie farbą dekoracyjną do czasu, kiedy zostaną wykonane inne prace wykończeniowe, na przykład podłogi czy montaż drzwi.

Czy przed malowaniem ścian trzeba stosować gładź?

Gładź to bardzo cienka warstwa wykończeniowa, która pozwala osiągnąć nieskazitelną powierzchnię dzięki szlifowaniu na sucho. Ściany domów i mieszkań oddawanych w stanie deweloperskim mają często tylko warstwę tynku pokrytą farbą. Dobrze jest wtedy wykończyć je gładzią, zagruntować i dopiero potem pomalować wybraną farbą. Często wykańcza się gładzią chropawy tynk cementowy. Jednak nowsze tynki cementowo- wapienne o drobnym ziarnie (na przykład do 0,5 mm) po wyschnięciu mają powierzchnię gotową do malowania. Nie ma sensu stosować gładzi na przykład wtedy, gdy chropowatość ściany pokrytej tynkiem nam nie przeszkadza albo kiedy chcemy użyć farb strukturalnych.

Bardzo gładka ściana nie jest idealnym podłożem malarskim – na takiej powierzchni farba może mieć mniejszą przyczepność. Dlatego ściany pokryte gładzią trzeba przed malowaniem przetrzeć i zmatowić albo dokładnie zagruntować.

Autor: Kalbar

Przed przystąpieniem do malowania ścian i sufitów warto zapoznać się z zasadami przygotowania podłoża i technikami nakładania farby.

Jaką farbę można zastosować do malowania ścian we wnętrzach domu?

Powszechnie stosowane do wnętrz farby emulsyjne (dyspersyjne) są rozcieńczane wodą. O różnicach w ich właściwościach decydują spoiwo i dodatki.

Najbardziej popularne są farby akrylowe i akrylowo-lateksowe.

Farby lateksowe są odporniejsze – tworzą powłoki, które można zmywać, a nawet szorować. Te odporne najczęściej mają lśniącą powierzchnię.

Farby z najwyższej półki są wytrzymałe i jednocześnie matowe. Poszukując farb trwałych, kierujmy się raczej informacjami na kartach technicznych produktów niż nazwami handlowymi – na podstawie opakowania nikt nie stwierdzi, ile lateksu jest w farbie lateksowej. Nie ma powodu, aby w zwykłym pomieszczeniu stosować takie farby na sufity. Do ich malowania najlepsze są farby matowe, które ukrywają nierówności powierzchni, dobrze kryją i są łatwe w nakładaniu.

Do malowania kuchni i łazienek warto używać farb specjalnie przeznaczonych do pomieszczeń, w których panuje podwyższona wilgotność. Tu liczy się możliwość umycia ściany i przetarcia plam bez zniszczenia powłoki malarskiej. Niektóre farby do wnętrz wilgotnych mają też dodatki grzybo- i pleśniobójcze.

Do sypialni, pokojów dziecięcych, pokojów alergików odpowiednie będą farby, które emitują minimalne ilości szkodliwych związków (LZO – Lotnych Związków Organicznych). Obowiązująca od 2010 r. dyrektywa unijna zezwala, by w farbach i lakierach było do 30 g substancji lotnych w 1l produktu. Jednak na rynku są farby, które mają ich znacznie mniej – na przykład 0,7 g/l. Warto szukać farb rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, oznaczonych znakiem ELF (Emission und Loesemittel Frei) lub ECOLABEL.

WARTO WIEDZIEĆ

Kolejność prac wykończeniowych

Instalacje przeprowadzone, ściany otynkowane, wylewki gotowe. Czas na prace wykończeniowe w naszym nowym domu. Logiczny harmonogram pozwoli je przeprowadzić sprawnie i utrzymać budżet w ryzach.

Zaczynamy od montażu sufitów podwieszanych. Płyty gipsowo-kartonowe szpachlujemy i szlifujemy. Równolegle w łazience instalujemy brodzik, wannę i przymierzamy ceramikę sanitarną. Następnie układamy płytki na zagruntowanych ścianach i podłodze. W miejscach mokrych wokół wanny, brodzika i umywalki oraz na podłodze warto wcześniej ułożyć warstwę płynnej folii izolacyjnej. Po zafugowaniu płytek montujemy miskę sedesową, umywalkę, baterie. Z meblami lepiej poczekać na koniec remontu. Czas na gruntowanie i pierwsze malowanie sufitów i ścian. Zawsze zaczynamy od sufitów. Kolejny krok to układanie i cyklinowanie parkietu. Możemy to zrobić dopiero wtedy, gdy wilgotność pomieszczenia i wylewek nie przekracza 2% (cement), 0,5% (anhydryt), a parkietu przed układaniem – 8-9%. Parkiet lakierujemy, woskujemy lub pokrywamy olejem. Jeśli klepki są z egzotycznych gatunków drewna, do jego wykończenia możemy przystąpić dopiero po dwóch-trzech tygodniach od ułożenia. Podłogę przed uszkodzeniem chronimy tekturą budowlaną gładką, nigdy falistą. Następnie możemy zamontować drzwi i listwy przypodłogowe oraz wykonać drugie, ostatnie i staranne malowanie lub tapetowanie.

Przeczytaj dodatkowo:
Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...

Przebudowa domu. Jak dobudować drugie wejście w...

Jeżeli dokonujesz przebudowy domu, dzieląc go na dwa oddzielne lokale, często niezbędne jest dobudowanie...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Czy ogrzewać garaż? Sprawdź, zanim podejmiesz...

Wielu inwestorów zastanawia się, czy ogrzewać garaż. Nie musi być on ogrzewany. I tak zimą będzie w...

Dom jak nowy

Wiele starych domów ma niesamowity potencjał. Cała sztuka polega na tym, by podczas remontu wydobyć z...

Nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch....

W ofercie Bosch Professional pojawiła się nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GSR 120-LI Professional....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.