| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Tynki, płyty gipsowo-kartonowe, układanie płytek, malowanie ścian... - etapy prac remontowo-wykończenowych
Jaka powinna być kolejność prac remontowych?

Tynki, płyty gipsowo-kartonowe, układanie płytek, malowanie ścian... - etapy prac remontowo-wykończenowych

Niektóre prace remontowo-wykończeniowe możemy przeprowadzić samodzielnie. Ważne jest przestrzeganie terminów tych prac i prawidłowość ich wykonywania. Oprócz tego, że będziemy pewni, że płytki zostaną ułożone równo, czy ściany pomalowane dokładnie, zaoszczędzimy też na robociźnie. Wystarczą do tego dobre chęci i podstawowa wiedza.

Kiedy malować sufity i ściany w wykańczanym domu?

Między zakończeniem prac tynkarskich mokrych i malowaniem ścian musi być przerwa, w czasie której tynki odpoczywają. Czas sezonowania tynków zależy od ich rodzaju. Zanim się je pomaluje, muszą być gotowe i zupełnie suche.

Tynk gipsowy – czas jego wysychania to dwa-trzy tygodnie (14 dni jeśli wnętrza są wentylowane, jest ruch powietrza, temperatura powyżej 15°C, a tynk ma grubość 15 mm).

Tynki cementowo-wapienne – powinny schnąć około miesiąca. Im dłużej są sezonowane, tym korzystniej dla ich trwałości i jakości. Czas zależy od grubości warstwy, wilgotności powietrza i temperatury. Jako minimum przyjmuje się 20 dni.

Płyty gipsowo-kartonowe – układa się je później, po wyschnięciu wylewek i mokrych tynków. Po montażu muszą być szpachlowane na mokro i szlifowane. Po ukończeniu tych czynności trzeba poczekać dzień z malowaniem, aż wyschną.

Gładź – jest nakładana jako ostatnia warstwa wykończeniowa tynku (nie tylko gipsowego). Wysycha szybko, więc może być już gruntowana i malowana następnego dnia. Po jej wyschnięciu ściany się gruntuje i pokrywa farbą podkładową. Przygotowane w ten sposób mogą poczekać na ostateczne malowanie farbą dekoracyjną do czasu, kiedy zostaną wykonane inne prace wykończeniowe, na przykład podłogi czy montaż drzwi.

Czy przed malowaniem ścian trzeba stosować gładź?

Gładź to bardzo cienka warstwa wykończeniowa, która pozwala osiągnąć nieskazitelną powierzchnię dzięki szlifowaniu na sucho. Ściany domów i mieszkań oddawanych w stanie deweloperskim mają często tylko warstwę tynku pokrytą farbą. Dobrze jest wtedy wykończyć je gładzią, zagruntować i dopiero potem pomalować wybraną farbą. Często wykańcza się gładzią chropawy tynk cementowy. Jednak nowsze tynki cementowo- wapienne o drobnym ziarnie (na przykład do 0,5 mm) po wyschnięciu mają powierzchnię gotową do malowania. Nie ma sensu stosować gładzi na przykład wtedy, gdy chropowatość ściany pokrytej tynkiem nam nie przeszkadza albo kiedy chcemy użyć farb strukturalnych.

Bardzo gładka ściana nie jest idealnym podłożem malarskim – na takiej powierzchni farba może mieć mniejszą przyczepność. Dlatego ściany pokryte gładzią trzeba przed malowaniem przetrzeć i zmatowić albo dokładnie zagruntować.

Autor: Kalbar

Przed przystąpieniem do malowania ścian i sufitów warto zapoznać się z zasadami przygotowania podłoża i technikami nakładania farby.

Jaką farbę można zastosować do malowania ścian we wnętrzach domu?

Powszechnie stosowane do wnętrz farby emulsyjne (dyspersyjne) są rozcieńczane wodą. O różnicach w ich właściwościach decydują spoiwo i dodatki.

Najbardziej popularne są farby akrylowe i akrylowo-lateksowe.

Farby lateksowe są odporniejsze – tworzą powłoki, które można zmywać, a nawet szorować. Te odporne najczęściej mają lśniącą powierzchnię.

Farby z najwyższej półki są wytrzymałe i jednocześnie matowe. Poszukując farb trwałych, kierujmy się raczej informacjami na kartach technicznych produktów niż nazwami handlowymi – na podstawie opakowania nikt nie stwierdzi, ile lateksu jest w farbie lateksowej. Nie ma powodu, aby w zwykłym pomieszczeniu stosować takie farby na sufity. Do ich malowania najlepsze są farby matowe, które ukrywają nierówności powierzchni, dobrze kryją i są łatwe w nakładaniu.

Do malowania kuchni i łazienek warto używać farb specjalnie przeznaczonych do pomieszczeń, w których panuje podwyższona wilgotność. Tu liczy się możliwość umycia ściany i przetarcia plam bez zniszczenia powłoki malarskiej. Niektóre farby do wnętrz wilgotnych mają też dodatki grzybo- i pleśniobójcze.

Do sypialni, pokojów dziecięcych, pokojów alergików odpowiednie będą farby, które emitują minimalne ilości szkodliwych związków (LZO – Lotnych Związków Organicznych). Obowiązująca od 2010 r. dyrektywa unijna zezwala, by w farbach i lakierach było do 30 g substancji lotnych w 1l produktu. Jednak na rynku są farby, które mają ich znacznie mniej – na przykład 0,7 g/l. Warto szukać farb rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, oznaczonych znakiem ELF (Emission und Loesemittel Frei) lub ECOLABEL.

WARTO WIEDZIEĆ

Kolejność prac wykończeniowych

Instalacje przeprowadzone, ściany otynkowane, wylewki gotowe. Czas na prace wykończeniowe w naszym nowym domu. Logiczny harmonogram pozwoli je przeprowadzić sprawnie i utrzymać budżet w ryzach.

Zaczynamy od montażu sufitów podwieszanych. Płyty gipsowo-kartonowe szpachlujemy i szlifujemy. Równolegle w łazience instalujemy brodzik, wannę i przymierzamy ceramikę sanitarną. Następnie układamy płytki na zagruntowanych ścianach i podłodze. W miejscach mokrych wokół wanny, brodzika i umywalki oraz na podłodze warto wcześniej ułożyć warstwę płynnej folii izolacyjnej. Po zafugowaniu płytek montujemy miskę sedesową, umywalkę, baterie. Z meblami lepiej poczekać na koniec remontu. Czas na gruntowanie i pierwsze malowanie sufitów i ścian. Zawsze zaczynamy od sufitów. Kolejny krok to układanie i cyklinowanie parkietu. Możemy to zrobić dopiero wtedy, gdy wilgotność pomieszczenia i wylewek nie przekracza 2% (cement), 0,5% (anhydryt), a parkietu przed układaniem – 8-9%. Parkiet lakierujemy, woskujemy lub pokrywamy olejem. Jeśli klepki są z egzotycznych gatunków drewna, do jego wykończenia możemy przystąpić dopiero po dwóch-trzech tygodniach od ułożenia. Podłogę przed uszkodzeniem chronimy tekturą budowlaną gładką, nigdy falistą. Następnie możemy zamontować drzwi i listwy przypodłogowe oraz wykonać drugie, ostatnie i staranne malowanie lub tapetowanie.

Izolacja tarasu gotową zaprawą do wykonywania uszczelnień zespolonych

Taras to miejsce narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych – upału,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
15 TOP metamorfoz remontowych Remont Roku 2016

W styczniu 2016 roku wystartowała pierwsza edycja konkursu Remont Roku. Uczestnicy przesyłali projekty i...

Przebudowa domu na zgłoszenie, a zakres obszaru...

W jakich okolicznościach możemy przeprowadzić przebudowę domu jednorodzinnego w oparciu o zgłoszenie? Jakie...

Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Przez cały rok pokrycie dachowe i rynny narażone są na działanie różnych czynników...

15 porad, jak zrobić tani remont domu bez...

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wielkim przedsięwzięciem, tonami gruzu, kłębami kurzu i wysokimi...

Jak dodobrać kolor elewacji do rodzaju pokrycia...

Jak dobrać kolorystykę domu? Zobacz wizualizacje elewacji i dachu projektu Miarodajny C333c. Prezentujemy ten...