| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Prace remontowe - jak je zaplanować? Musisz to wiedzieć przed remontem

Prace remontowe - jak je zaplanować? Musisz to wiedzieć przed remontem

Jak się przygotować do prac remontowych, by przebiegały sprawnie i... bez strat? Jak z grubsza określić ilość materiałów potrzebnych podczas remontu? Jak zaplanować prace remontowe, by nie zniszczyły życia rodzinnego? Oto sprawdzone rady - przeczytaj je, zanim zaczniesz remont.

Dom, starzejąc się, z czasem zaczyna wymagać remontu. Wynika to m.in. z naturalnego zużywania się jego elementów zy nie zawsze starannego ich wykonania. Przyczyną prac remontowych bywa również potrzeba dostosowania budynku do współczesnych norm ociepleniowych i chęć zaoszczędzenia na kosztach utrzymania czy konieczność dopasowania go do zmieniających się potrzeb rodziny i stylu życia.

Poprzez remont wprowadzamy w domu unowocześnienia, dążąc do tego, by wygodniej się nam mieszkało. Każda zmiana na rzecz większego komfortu w domu jest jednak czasochłonna i kosztowna. Jak zatem fachowo zabrać się do remontu czy przebudowy, aby nie sprawiły nam one więcej kłopotu niż budowa domu od nowa?

1. Postaw na fachowców

Wiele prac remontowych, które mogą się wydawać banalne, w rzeczywistości wymaga fachowej robocizny. Własnoręcznie wykonaj zatem tylko te czynności, o których wiesz, że na pewno uda ci się je doprowadzić do szczęśliwego końca. Te bardziej skomplikowane, wymagające fachowego sprzętu zleć specjalistycznej firmie. Także dokumentację przebudowy powierz uprawnionym specjalistom: architektowi, konstruktorowi, elektrykowi, inżynierowi sanitarnemu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Jupiterimages

2. Wynegocjuj z przyszłym wykonawcą szczegółowe warunki organizacji prac

Koniecznie spisz z nim umowę zawierającą np. datę rozpoczęcia i zakończenia prac, ich zakres, klauzulę o karze umownej oraz zapis dotyczący zaliczki bądź zadatku. To ważne, jesli bowiem zawini kontrahent, zadatek trafia do usługodawcy, a gdy wina jest po stronie wykonawcy, kontrahent ma prawo odstąpić od umowy i zażądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości, jeśli został wręczony przy zawieraniu umowy. Zaliczka nie ma takich skutków. 

Domagaj się tego, by do umowy był dołączony harmonogram robót. Z pomocą projektanta i wykonawców postaraj się zaplanować kolejne etapy pracy tak, by twoja rodzina mogła w miarę normalnie funkcjonować w domu w czasie remontu.

3. Zanim zlecisz projekt przebudowy, realnie oceń swoje potrzeby

Zastanów się, czy chcesz mieć dom jak nowy, czy też potrzebne ci tylko drobne usprawnienia. Każdy dom można doprowadzić do stanu idealnego - wymienić w nim instalacje, ugięte stropy, popruć ściany. Może się jednak okazać, że taka przebudowa będzie kosztować prawie tyle co wzniesienie domu od nowa.

4. Nie zapomnij o pozwoleniach

Bez wiedzy urzędu możemy najwyżej podjąć się modernizacji łazienki, malowania wnętrz czy zagospodarowania terenu wokół domu. Jeżeli jednak przebudowa będzie oznaczać naruszenie wyglądu zewnętrznego, układu ścian wewnętrznych, fundamentów, odprowadzania ścieków lub też instalacji gazowej, można ją rozpocząć tylko po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Prostsze prace remontowe wymagają z kolei zgody na złożone w urzędzie zgłoszenie. Żeby rozpocząć roboty naruszające obrys zewnętrzny i trwałe zagospodarowanie otoczenia domu, trzeba zdobyć decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Przed przystąpieniem do prac remontowych należy sprawdzić, czy pozwolenie się uprawomocniło. W przeciwnym wypadku naraimy się na kary albo nawet otrzymamy nakaz rozbiórki i przywrócenia obiektu do poprzedniego stanu na własny koszt.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...

15 prac domowych, którymi zaimponujesz kobiecie

Przedstawiamy prace domowe, którymi zaimponujesz swojej kobiecie - żonie, mamie, dziewczynie lub...

Jak odnowić łazienkę – 7 metamorfoz + praktyczne...

Zobacz, jak swoje łazienki odnowili nasi Czytelnicy – pokazujemy zdjęcia przed remontem i po nim, a...

Modernizujemy dom

Zastanawiasz się co zmienić w swoim domu, by był wygodniejszy i bardziej komfortowy? Planujesz remont i...

15 porad, jak zrobić tani remont domu bez...

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wielkim przedsięwzięciem, tonami gruzu, kłębami kurzu i wysokimi...