Piwniczka na wino - pomysłowa adaptacja piwnicy

2022-03-03 12:43

Piwniczka na wino - zobacz, jak graciarnię poniżej poziomu gruntu właściciele przekształcili w piwniczkę. Poznaj warunki najlepsze do przechowywania wina. Adaptacja piwnicy może odmienić jej wygląd i funkcje użytkowe.

Fototapeta w piwnicy
Autor: Barbara Zamorska Piwniczka na wino – fototapeta na głównej ścianie przenosi nas do zabytkowej katalońskiej winnicy

Najlepszym miejscem do przechowywania wina jest ciemna, chłodna i wilgotna piwnica. Ale piwniczka na wino może też powstać po zaadaptowaniu innego pomieszczenia, w którym stworzymy odpowiednie warunki. Powinno być wydzielone i zaciszne, dobrze wentylowane, a także wyposażone w klimatyzację, która utrzyma w nim stałą temperaturę. Aby kontrolować wszystkie te wskaźniki, w piwniczce na wino dobrze jest zamontować termometr oraz wilgotnościomierz (higrometr). Ściany, podłogę oraz wszystkie otwory w piwniczce na wino należy zaizolować, najlepiej poliuretanem (płytami o grubości 7-8 cm), który jest bezzapachowy i nie pochłania wilgoci.

Duża piwnica, mająca blisko 80 m2, dzieliła się na dwa – znajdował się tu węzeł grzewczy i przechowalnia różnych rzeczy. Gospodarz oprócz pomieszczeń technicznych chciał urządzić w niej takie, w którym mógłby trzymać wino. Piwniczka na wino miała być miejscem nie tylko użytecznym, ale także nastrojowym. Zmiana charakteru piwnicy wiązała się z koniecznością jej pogłębienia (dawna miała zaledwie 1,9 m wysokości) oraz poprawienia jej stanu. Chcą mieć piwniczkę na wino konieczne było ułożenie nowej izolacji przeciwwodnej, ocieplenie ścian, skucie starych poodparzanych tynków i wykończenie wnętrza na miarę funkcji, jaką miało teraz spełniać.

Piwniczka na wino w domu

Nowa piwniczka na wino w niczym nie przypomina dawnych pomieszczeń gospodarczych, budzi raczej skojarzenia z miejscem, w którym odbywają się degustacje wina. Przy głównych drzwiach intryguje betonowy fragment sufitu z odciśniętymi kształtami desek i drewnianych sęków. Plakaty informujące o rodzajach wina stopniowo przybliżają klimat głównego pomieszczenia nazywanego przez gospodarzy winniczką. Prowadzące do niego drewniane drzwi wahadłowe powoli odsłaniają piwniczną tajemnicę – ceglany, łukowato sklepiony długi korytarz. Pod tymi malowniczymi sklepieniami stoją wzdłuż ścian drewniane stojaki z leżakującymi butelkami wina.

Jak urządzić piwniczkę na wino

Półmrok panujący we wnętrzu pozwala ulegać złudzeniu. Domownicy i goście zawdzięczają je fototapecie na głównej ścianie pomieszczenia – zdjęciu pięknej winnicy. Wykończenie pozostałych ścian piwniczki na wino także jest imitacją – tapeta winylowa oszukuje wzrok, udając ceglany mur. Szukając tego, co jest tu prawdziwe, odnajdujesz kilka stojaków z winem i zdobiące ściany butelki – wspomnienie po dawnych degustacjach.

Remont piwnicy - adaptacja na piwniczkę na wino

Stworzenie wnętrza piwniczki na wino było trudne, okupione mozolną pracą. Na zewnątrz budynku każda ściana piwnicy musiała być odkopana ręczną koparką, oczyszczona, zabezpieczona przed wodą, wilgocią i ocieplona. Aby ochronić nową piwnicę przed naporem wód gruntowych, konieczne było nie tylko ułożenie na ścianach piwnicznych folii kubełkowej, lecz także wykonanie drenażu wokół domu. Żeby pogłębić piwnicę o 30 cm, trzeba było ręcznie odkopać od środka fragmenty ścian – stopniowo po kilkadziesiąt centymetrów, tak aby nie naruszyć ich konstrukcji. Następnie wzmacniano fundamenty, wylano nowe ławy i ułożono kolejne warstwy podłogi: z piasku, folii budowlanej, styroduru, betonu, terakoty. Po skuciu starych zawilgoconych tynków na ścianach i sufitach ułożono cementowo-wapienne odporne na wilgoć.

Schody do piwnicy
Autor: Barbara Zamorska Przy schodach prowadzących do nowej piwnicy gospodarze powiesili reprodukcję francuskiego plakatu, która wprowadza w klimat nietypowy dla piwnicznych pomieszczeń

Piwniczka na wino - temperatura i wilgotność

Optymalna temperatura do przechowywania wina to około 11°C, a wilgotność mniej więcej 70%. Zbyt niskamogłaby spowodować wysychanie naturalnego korka, a w konsekwencji parowanie wina i jego utlenianie. Z kolei zbyt duża wilgotność może powodować rozwój pleśni na korku i jego rozszczelnienie. Sposobem na utrzymanie stałej wilgotności może być wysypanie podłogi piwniczki na wino żwirem. Wchłonie on nadmiar wilgoci, a jej zbyt niski poziom można podnieść, polewając żwir wodą.

Przeczytaj też: Kiedy zbierać winogrona i jak zrobić z nich domowe wino

W piwniczce na wino powinna być też dobra wentylacja, która zapewni winu stały dopływ świeżego powietrza. Jest to ważne ze względu na naturalny korek, który chłonie zapachy z otoczenia. Bardzo ważne jest również natężenie światła w piwniczce na wino. Najlepiej, by było w niej ciemno, ewentualnie może panować półmrok. Takie warunki najłatwiej spełni piwniczka ogrodowa zagłębiona w gruncie. Silne światło oraz światło neonowe emitujące promieniowanie ultrafioletowe wpływają bardzo niekorzystnie na dojrzewanie i przechowywanie wina. Z tego względu w piwniczce na wino nie powinno być okien, nie należy tam też instalować lamp halogenowych ani jarzeniówek. Równie niekorzystnie jak silne światło wpływają na wino drgania i wibracje wywołane na przykład pracą sprzętów domowych.

przechowywanie wina
Autor: Michał Przeździk Piwniczka na wino zagłębiona jest w ziemi i piachu. Gospodarz oczyścił jej wnętrze i wysypał je grubą warstwą żwiru. Dzięki temu dół pomieszczenia jest suchy

Jak przechowywać wino - wyposażenie piwniczki

Piwniczkę na wino warto podzielić na dwie części – w jednej z nich powinny się znaleźć wina gotowe do spożycia w najbliższym czasie, a w drugiej – wina wymagające długoletniego leżakowania. Wiąże się to z niekorzystnym wpływem na wino jakichkolwiek drgań. Z tego powodu nie powinno się go przekładać z jednego miejsca w drugie. Wino można przechowywać na specjalnych stojakach lub regałach.

Przeczytaj też: Ziemianka ogrodowa - jak ją zrobić

Półki powinny mieć wyżłobienia w kształcie butelki. Dobrze jest przyczepić do nich zawieszki informacyjne, które pozwolą nam się zorientować między innymi w gatunku i roczniku wina. Butelki z winem długowiecznym należy przechowywać w pozycji horyzontalnej, aby naturalny korek był cały czas zamoczony. W przeciwnym razie może się rozsychać i powodować utlenianie wina. W pozycji pionowej można z kolei przechowywać butelki z młodym winem, do których zastosowano korki plastikowe.

warto wiedzieć
wino

Autor: Mariusz Bykowski

Stojak na wino

Alternatywa dla piwniczki na wino

Alternatywą dla piwniczki mogą być specjalna gablota lub chłodziarka na wino. Jeśli nie mamy w domu wystarczająco miejsca na piwniczkę, wino można przechowywać w specjalnych chłodzonych gablotach przypominających kredens, które mogą być z drewna, metalu lub ze szkła. To wygodne rozwiązanie, gdyż można je ustawić w dowolnym miejscu, pod warunkiem że nie jest nasłonecznione. W takiej gablocie na wino utrzymywane są idealne temperatura i wilgotność, które sprzyjają dojrzewaniu wina. Jeszcze inną propozycją jest chłodziarka do przechowywania wina, w której zależnie od rozmiaru może się zmieścić od kilkunastu do kilkudziesięciu butelek. Jest to urządzenie niewielkie, więc można je postawić w dogodnym dla nas miejscu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.