| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Naprawa balkonu. Wymiana posadzki, remont balustrady

Naprawa balkonu. Wymiana posadzki, remont balustrady

Jak przeprowadzic naprawę balkonu? Surowe zimy, ostre słońce oraz kwaśne deszcze dają się balkonom nieźle we znaki. Niszczy się ich płyta, posadzka z płytek ceramicznych oraz balustrady. Aby na powrót wyglądał pięknie, niezbędny może się okazać remont.

Zgłoś swój remont i wygraj!

Objawy starzenia się balkonu są znane. W pierwszej kolejności obserwowane są uszkodzenia posadzki – pękanie płytek, odspojenia. Jednocześnie farba na balustradach łuszczy się, a nawet zaczynają się pojawiać ślady rdzy. Najpoważniejsze sygnały to pękanie lub wykruszanie się betonowej płyty połączone z odsłanianiem prętów zbrojeniowych. Od tego momentu korzystanie z balkonu zaczyna być ryzykowne. To znak, że trzeba się poważnie przyjrzeć, jakie naprawy powinniśmy przeprowadzić.

Naprawa balkonu - z ekspertyzą czy bez

Ekspertyza inżynierska to dość kosztowna usługa, nie zamawiaj jej więc, gdy nie jest to konieczne. Potrzebna jest dopiero wtedy, gdy coś złego dzieje się z konstrukcją balkonu, a więc jego płytą. Wszelkie głębokie rysy, pęknięcia – widoczne z poziomu ziemi – mogą niepokoić. Także wystające pręty zbrojeniowe oraz ukruszenia nie zwiastują niczego dobrego.

Ekspertyza inżyniera budowlanego powinna obejmować:

  • identyfikację przyczyn zniszczenia balkonu;
  • wyniki badania nośności konstrukcji;
  • określenie stopnia zawilgocenia płyty balkonowej;
  • ocenę stopnia innych uszkodzeń płyty, balustrad oraz posadzki;
  • ocenę skuteczności odprowadzania wody opadowej;
  • wybór i opis technologii naprawy balkonu.

Same ślady zniszczenia posadzki nie zagrażają zbytnio bezpieczeństwu, więc nie wymagają wzywania inżyniera. Sam możesz wywnioskować, kiedy trzeba skuć płytki i ułożyć nowe, a kiedy wystarczy tylko niektóre podkleić. Balustrada także, o ile nie przerdzewiała na wskroś, nie jest niebezpieczna, a jej naprawy możesz z powodzeniem podjąć się sam.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Naprawa posadzki na balkonie

Przyczyn zniszczenia posadzki może być wiele. Najczęściej winę ponosi brak spadku, przez co woda zalega na balkonie i ma dużo czasu, żeby weń wsiąkać. Zimą zamarza i rozsadza posadzkę lub podkład spadkowy. Często też płytki niszczą się, gdyż do ich przyklejenia użyto kleju złej jakości. O ile uszkodzonych jest kilka płytek i nic nie wskazuje na to, że przyczyną jest wilgoć, a raczej uszkodzenia mechaniczne, to można dokonać wymiany. Stare płytki usuwa się, podłoże oczyszcza, gruntuje i wkleja nowe. Gdy uszkodzenia są rozleglejsze, posadzka kwalifikuje się do skucia. Często też przed jej remontem trzeba naprawić warstwy znajdujące się pod nią.

Naprawa balustrady ze stali

Najpierw trzeba zedrzeć całą łuszczącą się farbę i rdzę, odsłaniając czysty, surowy metal. Następnie stal należy zabezpieczyć antykorozyjnie, aby po odnowieniu można było przynajmniej kilka lat odpocząć przed kolejnym remontem. W sprzedaży są farby podkładowe o działaniu antykorozyjnym, preparaty do usuwania resztek rdzy trudnych do zdarcia oraz farby dekoracyjne o działaniu antykorozyjnym, gotowe do bezpośredniego nanoszenia na metal. Jeśli rdza przeżarła metal i oparcie o balustradę może skończyć się wypadkiem, czeka jej wymiana. Zamawiając nową balustradę, najlepiej ustalić z wykonawcą, aby była ona tak zaprojektowana, żeby dało się ją przykręcić do boku lub spodu płyty balkonowej. Słupki nie będą wtedy przebijać posadzki i warstwy hydroizolacyjnej, co znacznie poprawi trwałość balkonu.

Betonowa płyta balkonu do naprawy

Przyczyną niszczenia betonowej płyty balkonowej jest w znacznym stopniu woda. Atakuje ona głównie od strony posadzki, gdy pod tą brakuje szczelnej hydroizolacji. Może też przesiąkać między płytkami, jeśli balkon nie ma właściwie uformowanego spadku. Jakie ślady pozostawia woda? Oprócz mokrych plam widocznych od spodu możesz też zauważyć białe wykwity solne oraz rdzawe zacieki. Gdy woda wsiąknie w płytę, podczas mroźnych dni zamarza, zwiększa swą objętość i rozsadza ją. Tak postępuje korozja betonu. Woda doprowadza też do rdzewienia prętów zbrojeniowych, co również powoduje rozsadzanie betonu. Złej jakości beton może ponadto ulegać procesowi karbonizacji. Obniża się PH betonu i następuje przyśpieszona korozja zbrojenia.

Dom kostka i jego niesamowita metamorfoza. Zobacz, jak staromodna kostka zmieniła się w willę

Domy kostki przez lata uchodziły za przejaw brzydkiej architektury czasów PRL-u. Niejakie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom jak nowy

Wiele starych domów ma niesamowity potencjał. Cała sztuka polega na tym, by podczas remontu wydobyć z...

Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...

Przebudowa domu. Jak dobudować drugie wejście w...

Jeżeli dokonujesz przebudowy domu, dzieląc go na dwa oddzielne lokale, często niezbędne jest dobudowanie...

Przebudowa domu na zgłoszenie, a zakres obszaru...

W jakich okolicznościach możemy przeprowadzić przebudowę domu jednorodzinnego w oparciu o zgłoszenie? Jakie...

Budynek gospodarczy. Adaptacja poddasza na cele...

Adaptacja poddasza w budynku gospodarczym może dać ciekawy rezultat. Stare dachy są bowiem zazwyczaj dość...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.