| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Naprawa balkonu. Wymiana posadzki, remont balustrady

Naprawa balkonu. Wymiana posadzki, remont balustrady

Jak przeprowadzic naprawę balkonu? Surowe zimy, ostre słońce oraz kwaśne deszcze dają się balkonom nieźle we znaki. Niszczy się ich płyta, posadzka z płytek ceramicznych oraz balustrady. Aby na powrót wyglądał pięknie, niezbędny może się okazać remont.

Zgłoś swój remont i wygraj!

Objawy starzenia się balkonu są znane. W pierwszej kolejności obserwowane są uszkodzenia posadzki – pękanie płytek, odspojenia. Jednocześnie farba na balustradach łuszczy się, a nawet zaczynają się pojawiać ślady rdzy. Najpoważniejsze sygnały to pękanie lub wykruszanie się betonowej płyty połączone z odsłanianiem prętów zbrojeniowych. Od tego momentu korzystanie z balkonu zaczyna być ryzykowne. To znak, że trzeba się poważnie przyjrzeć, jakie naprawy powinniśmy przeprowadzić.

Naprawa balkonu - z ekspertyzą czy bez

Ekspertyza inżynierska to dość kosztowna usługa, nie zamawiaj jej więc, gdy nie jest to konieczne. Potrzebna jest dopiero wtedy, gdy coś złego dzieje się z konstrukcją balkonu, a więc jego płytą. Wszelkie głębokie rysy, pęknięcia – widoczne z poziomu ziemi – mogą niepokoić. Także wystające pręty zbrojeniowe oraz ukruszenia nie zwiastują niczego dobrego.

Ekspertyza inżyniera budowlanego powinna obejmować:

  • identyfikację przyczyn zniszczenia balkonu;
  • wyniki badania nośności konstrukcji;
  • określenie stopnia zawilgocenia płyty balkonowej;
  • ocenę stopnia innych uszkodzeń płyty, balustrad oraz posadzki;
  • ocenę skuteczności odprowadzania wody opadowej;
  • wybór i opis technologii naprawy balkonu.

Same ślady zniszczenia posadzki nie zagrażają zbytnio bezpieczeństwu, więc nie wymagają wzywania inżyniera. Sam możesz wywnioskować, kiedy trzeba skuć płytki i ułożyć nowe, a kiedy wystarczy tylko niektóre podkleić. Balustrada także, o ile nie przerdzewiała na wskroś, nie jest niebezpieczna, a jej naprawy możesz z powodzeniem podjąć się sam.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Naprawa posadzki na balkonie

Przyczyn zniszczenia posadzki może być wiele. Najczęściej winę ponosi brak spadku, przez co woda zalega na balkonie i ma dużo czasu, żeby weń wsiąkać. Zimą zamarza i rozsadza posadzkę lub podkład spadkowy. Często też płytki niszczą się, gdyż do ich przyklejenia użyto kleju złej jakości. O ile uszkodzonych jest kilka płytek i nic nie wskazuje na to, że przyczyną jest wilgoć, a raczej uszkodzenia mechaniczne, to można dokonać wymiany. Stare płytki usuwa się, podłoże oczyszcza, gruntuje i wkleja nowe. Gdy uszkodzenia są rozleglejsze, posadzka kwalifikuje się do skucia. Często też przed jej remontem trzeba naprawić warstwy znajdujące się pod nią.

Naprawa balustrady ze stali

Najpierw trzeba zedrzeć całą łuszczącą się farbę i rdzę, odsłaniając czysty, surowy metal. Następnie stal należy zabezpieczyć antykorozyjnie, aby po odnowieniu można było przynajmniej kilka lat odpocząć przed kolejnym remontem. W sprzedaży są farby podkładowe o działaniu antykorozyjnym, preparaty do usuwania resztek rdzy trudnych do zdarcia oraz farby dekoracyjne o działaniu antykorozyjnym, gotowe do bezpośredniego nanoszenia na metal. Jeśli rdza przeżarła metal i oparcie o balustradę może skończyć się wypadkiem, czeka jej wymiana. Zamawiając nową balustradę, najlepiej ustalić z wykonawcą, aby była ona tak zaprojektowana, żeby dało się ją przykręcić do boku lub spodu płyty balkonowej. Słupki nie będą wtedy przebijać posadzki i warstwy hydroizolacyjnej, co znacznie poprawi trwałość balkonu.

Betonowa płyta balkonu do naprawy

Przyczyną niszczenia betonowej płyty balkonowej jest w znacznym stopniu woda. Atakuje ona głównie od strony posadzki, gdy pod tą brakuje szczelnej hydroizolacji. Może też przesiąkać między płytkami, jeśli balkon nie ma właściwie uformowanego spadku. Jakie ślady pozostawia woda? Oprócz mokrych plam widocznych od spodu możesz też zauważyć białe wykwity solne oraz rdzawe zacieki. Gdy woda wsiąknie w płytę, podczas mroźnych dni zamarza, zwiększa swą objętość i rozsadza ją. Tak postępuje korozja betonu. Woda doprowadza też do rdzewienia prętów zbrojeniowych, co również powoduje rozsadzanie betonu. Złej jakości beton może ponadto ulegać procesowi karbonizacji. Obniża się PH betonu i następuje przyśpieszona korozja zbrojenia.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Kompleksowy remont łazienki krok po kroku

Łazienka niszczy się szybko – po kilku latach wymaga odnowienia, a po kilkunastu potrzebuje...

Budynek gospodarczy. Adaptacja poddasza na cele...

Adaptacja poddasza w budynku gospodarczym może dać ciekawy rezultat. Stare dachy są bowiem zazwyczaj dość...

Kołek rozporowy do każdego podłoża? Dzięki...

Jaki kołek rozporowy użyć do danego podłoża? To koniec dylematów związanych z wyborem. Prosty montaż,...

Remont dachu płaskiego domu kostki. Ocieplenie...

Wszystkie domy kostki mają stropodachy, czyli dachy płaskie lub dachy kopertowe. Na czym polega remont dachu...

Remontujesz czy budujesz dach? Wymiana okien...

Najnowsze propozycje producentów stolarki okiennej zdecydowanie różnią się od tych sprzed 15...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.