| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Nadbudowa domu parterowego. Jak stary strych zmienił się w funkcjonalne poddasze użytkowe

Nadbudowa domu parterowego. Jak stary strych zmienił się w funkcjonalne poddasze użytkowe

Niepozorny wiejski dom parterowy pod Krakowem. Po nadbudowie jego obrys się nie zmienił, ale powierzchnia domu zwiększyła się ponaddwukrotnie. Zobacz, jak stary strych awansował do roli poddasza użytkowego. Para architektów opowiada o nadbudowie własnego domu.

Zgłoś swój remont i wygraj!

Cele nadbudowy domu

Magdalena i Marcin Listoś, architekci z pracowni MLArchitekci, autorzy projektu nadbudowy, a zarazem właściciele domu opowiadają: – Przeprowadzając się do Krakowa, szukaliśmy budynku do przebudowy, który nadawałby się dobrze i do mieszkania, i do prowadzenia działalności gospodarczej. Taki właśnie był dom w Węgrzcach, usytuowany przy ulicy i dobrze z niej widoczny. Położony blisko centrum Krakowa – rowerem to 15 minut.

Przed przebudową był to parterowy dom jednorodzinny z lat 60., z pustaków, o nieużytkowym poddaszu i powierzchni 60 m2. Na strych i do piwnicy prowadziły schody drabiniaste. Skromny, niepozorny dom parterowy, który jak większość wiejskiej zabudowy miał małe okna. Chcieliśmy go powiększyć oraz przeprojektować tak, by we wnętrzu było dużo naturalnego światła. Zaczęliśmy od wybicia okien – miały być większe i umożliwiać wyjście na taras. Tarasy jeszcze nie są gotowe. Większy zamierzamy zbudować przy wyjściu z jadalni, a drugi przy wyjściu z kuchni.

Po obrysie dom po nadbudowie nie zmienił się w stosunku do pierwotnej wersji. Podniesiono ściankę kolankową, żeby nieużytkowe poddasze zmieniło się w użytkowe. Z wyjściowych 60 m2 powstało 120. Dodatkowe obciążenie ze strony ścianki kolankowej zrównoważyła zmiana pokrycia dachowego z ciężkiej dachówki na blachę cynkowo-tytanową układaną na rąbek stojący. Zmieniliśmy położenie schodów, umieszczając je w środku domu. Pogłębiliśmy piwnicę do wysokości 2,3 m. Mamy w niej siłownię, spiżarnię, kotłownię i pralnię. Piwnica to dodatkowe 30 m2.

Autor: MLArchitekci

Domek miał zaledwie 60 m2. Przebudowę rozpoczęto od wymiany okien. Potem podniesiono ściankę kolankową, zmieniając strych w użytkowe poddasze. Po nadbudowie szary tynk i prosta bryła domu sprawiają, że choć oryginalny, nie rzuca się on w oczy.

Nadbudowa domu z sukcesem

Całą przebudowę domu przeprowadziliśmy zaledwie w 4 miesiące. Wyburzenie trwało 2 dni. Zbudowanie siłowni w piwnicy w nowym domu byłoby bardzo kosztowne, a ponieważ zdecydowaliśmy się na przebudowę – udało się.

Najbardziej nas cieszy, że zdołaliśmy przeforsować dom w miarę nowoczesny, stworzyć prostą bryłę bez udziwnień i wymyślnych elementów, które często narzucają plany miejscowe. Efekt odpowiada wszystkim naszym potrzebom. Podział wnętrza na trzy sypialnie na piętrze i otwartą część dzienną na parterze jest funkcjonalny.

Zmiany w bryle nadbudowanego domu

Chcieliśmy tak przebudować dom, żeby miał klimat i wyglądał inaczej niż wszystkie. Chcieliśmy też, żeby dobrze odpowiadał naszym gustom. Często ludzie się zatrzymują i pytają, kto projektował nasz dom, więc chyba się udało.

Sukcesem było też to, że dom nie ma okapów. Mogłoby się wydawać, że to tylko detal, ale bardzo istotnie wpłynął na wygląd domu, który stoi blisko działki sąsiada. Przepisy regulują odległość okapów od granicy działki. Mieliśmy do wyboru albo zbudować dom, który miałby okapy z trzech stron, albo całkowicie go ich pozbawić. W tej pierwszej wersji wyglądał brzydko, więc wybraliśmy tę drugą. Rury spustowe i rynny są ukryte w elewacjach.

Początkowo tylko w tym domu pracowaliśmy. Wprowadziliśmy się dopiero w kolejnym sezonie. Chcieliśmy, by dom przezimował, żeby mury mogły wyschnąć. Czas pokazał, że była to mądra decyzja – nie ma żadnych spękań. Dom jest wyposażony w kolektory słoneczne zamontowane na dachu, a w piwnicy mamy zbiornik wody użytkowej. I praktycznie od kwietnia do listopada nie potrzebujemy gazu do podgrzewania wody. Ten walor ekonomiczny też jest dla nas ważny.

Pomysły na rozbudowę domu. Kiedy możliwa jest nadbudowa domu, a kiedy jego powiększenie

Nadbudowa domu czy jego czy powiększenie? O możliwych sposobach przebudowy domu decydować mogą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Remontujesz czy budujesz dach? Wymiana okien...

Najnowsze propozycje producentów stolarki okiennej zdecydowanie różnią się od tych sprzed 15...

Budynek gospodarczy. Adaptacja poddasza na cele...

Adaptacja poddasza w budynku gospodarczym może dać ciekawy rezultat. Stare dachy są bowiem zazwyczaj dość...

Remont domu jednorodzinnego. Przebudowa budynku

Ze wszystkich remontów, przebudowa lub rozbudowa domu uchodzą za zadania nabardziej wymagające....

Wyburzanie ścian - jak bezpiecznie przeprowadzić...

Z pomysłem wyburzania ścian spotykamy się zarówno podczas remontu, jak i podczas aranżacji wnętrza...

Przebudowa domu. Jak dobudować drugie wejście w...

Jeżeli dokonujesz przebudowy domu, dzieląc go na dwa oddzielne lokale, często niezbędne jest dobudowanie...

Adaptacja poddasza – od planu do realizacji

Wiele strychów można przerobić na atrakcyjne mieszkania. Taki potencjał mają zarówno...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.