| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty - czy warto je kupować?

Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty - czy warto je kupować?

Chcesz kupić mieszkanie w bloku z lat 70., które pamięta jeszcze czasy budownictwa PRL? Czeka Cię remont. Jednak niższe średnio o 30% ceny takich mieszkań oraz doskonała lokalizacja w centrum miasta przekonują do zakupu coraz więcej osób. Zobacz, na co musisz się przygotować, kupując mieszkanie w bloku z wielkiej płyty.

Mieszkań w blokach z wielkiej płyty jest w Polsce ponad 4 miliony. Są często niefunkcjonalne, niedoświetlone, mają zniszczoną i nieszczelną stolarkę, przestarzałe instalacje, cieknące kaloryfery. One także znajdują jednak kupców, przyciągając niską ceną i dobrą lokalizacją w mieście. Po przeprowadzeniu remontu generalnego mogą stać się naprawdę przytulnym miesjcem do mieszkania lub pod inwestycję, np. na wynajem.

Autor: PHOTOS.COM

Mieszkania w bloku z wielkiej płyty mają często doskonałą lokalizację w centrum miasta, dlatego znajdują nabywców, choć nierzadko trzeba w nich przeprowadzić generalny remont.

Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty? Tylko w ocieplonym

Spółdzielnie mieszkaniowe to główni właściciele takich osiedli. W ostatnim okresie chętnie korzystały one z kredytów termomodernizacyjnych dofinansowywanych przez budżet państwa. Dzięki temu większość bloków z wielkiej płyty jest dobrze ocieplona i ma nowe, kolorowe elewacje. Znaleziono także fundusze na odnowienie klatek schodowych. Rośliny sadzone jeszcze „w czynie społecznym” wyrosły już na duże drzewa i krzewy. Chodniki z kwadratowych, krzywych i zniszczonych płyt wymieniono na nowe, ładne z kostki. Zadbano o place zabaw, wymieniono ławki, regularnie koszone są trawniki.

Zmiany konieczne w mieszkaniach z lat 70.

Same mieszkania nie pozostawiają złudzeń. Najczęściej mają nierówne ściany i sufity, są duże różnice poziomów w poszczególnych pomieszczeniach, zniszczona stolarka okienna i drzwiowa, stara instalacja wodna, nadająca się tylko do wymiany aluminiowa instalacja elektryczna, zniszczone urządzenia sanitarne. Takie mieszkanie musi przejść kapitalny remont, aby mogło stać się ładne i funkcjonalne.

Zaczynając remont mieszkania w wielkiej płycie, trzeba pamiętać o jego podstawowych wadach, takich jak głośność czy wszechobecne krzywizny. – Aby zwiększyć przestrzeń, można wyburzyć niektóre ścianki działowe i od nowa rozplanować wnętrza – mówi Maria Jakubowska, architekt i dekoratorka wnętrz.

Konieczne prace remontowe

Najbardziej pracochłonnymi pracami będą wymiana instalacji c.o. i c.w.u., stolarki okiennej i sanitariatów. To właśnie od nich powinno się zacząć remont mieszkania w wielkiej płycie.

  • Instalacja wodna. Stare rury trzeba wymienić na solidne i wytrzymałe oraz odporne na korozję i osadzanie kamienia. Najnowocześniejsze rozwiązania na rynku to wielowarstwowe rury z tworzywa, odporne na działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych, ze wzmocnioną strukturą polietylenu poprzez sieciowanie metodą termiczną PERT. – Rury te mogą pracować pod jednoczesnym wpływem ciśnienia i temperatury na poziomie odpowiednio 10 barów i 95°C. Ta technika produkcji rur gwarantuje bezawaryjną pracę systemu nawet przez 50 lat – mówi Marcin Stawiany, product manager systemu instalacyjnego Keller PEX, z Grupy SBS. Wymianie z pewnością podlegało będzie też urządzenie do podgrzania wody. Jeśli chcemy zainstalować je w zamkniętej łazience bez okna, warto pomyśleć o elektrycznym ogrzewaczu wody.
  • Grzejniki. Powinny zostać dopasowane do projektu c.o. danego budynku, muszą mieć odpowiednią moc i rozmiary. – Grzejniki płytowe, dostępne w wielu rozmiarach, można łatwo dopasować do wnęk czy miejsc pod parapetami. Dobierając wielkość grzejników, powinniśmy pamiętać o tym, aby zachować miejsce na swobodną cyrkulację powietrza – informuje Marcin Stawiany, ekspert marki Keller, z Grupy SBS. – Pamiętajmy też o głowicach termostatycznych, które dadzą nam możliwość regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach oraz spore oszczędności energii cieplnej – dodaje.
  • Stolarka. Stare drzwi i okna w blokach z wielkiej płyty nadają się raczej do wymiany. Okna są nieszczelne i nie zapewniają ochrony przed hałasem i warunkami zewnętrznymi. Wymiana ze względu na nierówne i niewymiarowe otwory wymaga indywidualnego wymiarowania. Mieszkania wielkopłytowe mają często stare, ponad 30-letnie drzwi, praktycznie jednakowe we wszystkich lokalach. – Aranżując wnętrze od podstaw, mamy ogromną dowolność, jeśli chodzi o zamykanie poszczególnych pomieszczeń. W mniejszych mieszkaniach często wykorzystywane są drzwi przesuwne. Główną ich zaletą jest to, że nie zabierają powierzchni po otwarciu, jak ma to miejsce w przypadku drzwi uchylnych – wyjaśnia Maria Jakubowska, architekt i dekoratorka wnętrz.
WAŻNE

Pamiętaj, że na niektóre prace remontowe trzeba otrzymać zgodę od spółdzielni mieszkaniowej lub administracji wspólnoty zgodę. Dowiedz się więc wszystkiego najlepiej jeszcze przed zakupem mieszkania.

Przeczytaj dodatkowo:
Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...

15 prac domowych, którymi zaimponujesz kobiecie

Przedstawiamy prace domowe, którymi zaimponujesz swojej kobiecie - żonie, mamie, dziewczynie lub...

Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...