Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty - czy warto je kupować?

2013-06-24 13:08
Blok z wielkiej płyty
Autor: PHOTOS.COM Mieszkania w bloku z wielkiej płyty mają często doskonałą lokalizację w centrum miasta, dlatego znajdują nabywców, choć nierzadko trzeba w nich przeprowadzić generalny remont.

Chcesz kupić mieszkanie w bloku z lat 70., które pamięta jeszcze czasy budownictwa PRL? Czeka Cię remont. Jednak niższe średnio o 30% ceny takich mieszkań oraz doskonała lokalizacja w centrum miasta przekonują do zakupu coraz więcej osób. Zobacz, na co musisz się przygotować, kupując mieszkanie w bloku z wielkiej płyty.

Mieszkań w blokach z wielkiej płyty jest w Polsce ponad 4 miliony. Są często niefunkcjonalne, niedoświetlone, mają zniszczoną i nieszczelną stolarkę, przestarzałe instalacje, cieknące kaloryfery. One także znajdują jednak kupców, przyciągając niską ceną i dobrą lokalizacją w mieście. Po przeprowadzeniu remontu generalnego mogą stać się naprawdę przytulnym miesjcem do mieszkania lub pod inwestycję, np. na wynajem.

Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty? Tylko w ocieplonym

Spółdzielnie mieszkaniowe to główni właściciele takich osiedli. W ostatnim okresie chętnie korzystały one z kredytów termomodernizacyjnych dofinansowywanych przez budżet państwa. Dzięki temu większość bloków z wielkiej płyty jest dobrze ocieplona i ma nowe, kolorowe elewacje. Znaleziono także fundusze na odnowienie klatek schodowych. Rośliny sadzone jeszcze „w czynie społecznym” wyrosły już na duże drzewa i krzewy. Chodniki z kwadratowych, krzywych i zniszczonych płyt wymieniono na nowe, ładne z kostki. Zadbano o place zabaw, wymieniono ławki, regularnie koszone są trawniki.

Zmiany konieczne w mieszkaniach z lat 70.

Same mieszkania nie pozostawiają złudzeń. Najczęściej mają nierówne ściany i sufity, są duże różnice poziomów w poszczególnych pomieszczeniach, zniszczona stolarka okienna i drzwiowa, stara instalacja wodna, nadająca się tylko do wymiany aluminiowa instalacja elektryczna, zniszczone urządzenia sanitarne. Takie mieszkanie musi przejść kapitalny remont, aby mogło stać się ładne i funkcjonalne.

Zaczynając remont mieszkania w wielkiej płycie, trzeba pamiętać o jego podstawowych wadach, takich jak głośność czy wszechobecne krzywizny. – Aby zwiększyć przestrzeń, można wyburzyć niektóre ścianki działowe i od nowa rozplanować wnętrza – mówi Maria Jakubowska, architekt i dekoratorka wnętrz.

Konieczne prace remontowe

Najbardziej pracochłonnymi pracami będą wymiana instalacji c.o. i c.w.u., stolarki okiennej i sanitariatów. To właśnie od nich powinno się zacząć remont mieszkania w wielkiej płycie.

  • Instalacja wodna. Stare rury trzeba wymienić na solidne i wytrzymałe oraz odporne na korozję i osadzanie kamienia. Najnowocześniejsze rozwiązania na rynku to wielowarstwowe rury z tworzywa, odporne na działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych, ze wzmocnioną strukturą polietylenu poprzez sieciowanie metodą termiczną PERT. – Rury te mogą pracować pod jednoczesnym wpływem ciśnienia i temperatury na poziomie odpowiednio 10 barów i 95°C. Ta technika produkcji rur gwarantuje bezawaryjną pracę systemu nawet przez 50 lat – mówi Marcin Stawiany, product manager systemu instalacyjnego Keller PEX, z Grupy SBS. Wymianie z pewnością podlegało będzie też urządzenie do podgrzania wody. Jeśli chcemy zainstalować je w zamkniętej łazience bez okna, warto pomyśleć o elektrycznym ogrzewaczu wody.
  • Grzejniki. Powinny zostać dopasowane do projektu c.o. danego budynku, muszą mieć odpowiednią moc i rozmiary. – Grzejniki płytowe, dostępne w wielu rozmiarach, można łatwo dopasować do wnęk czy miejsc pod parapetami. Dobierając wielkość grzejników, powinniśmy pamiętać o tym, aby zachować miejsce na swobodną cyrkulację powietrza – informuje Marcin Stawiany, ekspert marki Keller, z Grupy SBS. – Pamiętajmy też o głowicach termostatycznych, które dadzą nam możliwość regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach oraz spore oszczędności energii cieplnej – dodaje.
  • Stolarka. Stare drzwi i okna w blokach z wielkiej płyty nadają się raczej do wymiany. Okna są nieszczelne i nie zapewniają ochrony przed hałasem i warunkami zewnętrznymi. Wymiana ze względu na nierówne i niewymiarowe otwory wymaga indywidualnego wymiarowania. Mieszkania wielkopłytowe mają często stare, ponad 30-letnie drzwi, praktycznie jednakowe we wszystkich lokalach. – Aranżując wnętrze od podstaw, mamy ogromną dowolność, jeśli chodzi o zamykanie poszczególnych pomieszczeń. W mniejszych mieszkaniach często wykorzystywane są drzwi przesuwne. Główną ich zaletą jest to, że nie zabierają powierzchni po otwarciu, jak ma to miejsce w przypadku drzwi uchylnych – wyjaśnia Maria Jakubowska, architekt i dekoratorka wnętrz.
Ważne

Pamiętaj, że na niektóre prace remontowe trzeba otrzymać zgodę od spółdzielni mieszkaniowej lub administracji wspólnoty zgodę. Dowiedz się więc wszystkiego najlepiej jeszcze przed zakupem mieszkania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają