| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Jak zmienić budynek gospodarczy na budynek mieszkalny. Łączenie konstrukcji

Jak zmienić budynek gospodarczy na budynek mieszkalny. Łączenie konstrukcji

Adaptując stary budynek gospodarczy do innej funkcji, zazwyczaj trzeba wstawić nowe elementy takie jak stropy, sciany i kominy. Jak zmienić budynek gospodarczy na budynek mieszkalny, gdy w grę wchodzi łączenie roznych konstrukcji?

Przed wstawieniem nowej konstrukcji trzeba sprawdzić stan istniejących elementów budynku. Dodatkowe obciążenia i ich rozkład nie mogą bowiem zaburzać stateczności dotychczasowego układu. Ponieważ od prawidłowego przebiegu prac zależy bezpieczeństwo użytkowania, muszą one być prowadzone przez uprawnionego inżyniera. To on oceni, które elementy wymagają naprawy i jaki jest najlepszy sposób jej wykonania, biorąc pod uwagę współpracę z nowo projektowanymi elementami. Rodzaj nowej konstrukcji zależy głównie od tego, jaką funkcję będzie pełnił budynek, oraz od koncepcji architektonicznej podziału wnętrza i jego wystroju. Jeżeli decydujesz się na przykład na konstrukcję stalową, możesz wykorzystać nowe belki podpierające spękane nadproża jako detal wnętrza.

Wzmacnianie fundamentów

Na początek należy wykonać ekspertyzę posadowienia budynku, aby sprawdzić, czy fundament nie wymaga wzmocnienia. W tym celu robi się odkrywkę, czyli częściowo odkopuje fundament. Sprawdza się jego kształt i głębokość posadowienia. Określa się też rodzaj gruntu pod fundamentem. Stare budynki gospodarcze budowano często bez ław lub na niezbyt mocnych ławach ceglanych, a ich ściany fundamentowe robiono z cegły lub kamieni polnych. Wzmacnianie fundamentów jest dość kłopotliwe, na szczęście w niskich budynkach rzadko okazuje się niezbędne.

Jak wzmacniać fundamenty

Aby wzmocnić nośność fundamentów, można do istniejących elementów dobudować ławy żelbetowe. Spaja się je ze starą konstrukcją prętami, które przeprowadza się przez otwory wywiercone w starym murze. Kamienne fundamenty można łączyć z nowym żelbetem za pomocą kotew wklejanych w wywiercone otwory. Stary mur lekko się podcina (lub usuwa część kamieni), tak aby ściana fundamentowa nie stanowiła jednej płaszczyzny i nowy fragment dobrze z nią współpracował. Podobnie poszerza się też stare ceglane ławy schodkowe. Pręty umieszcza się wówczas na półkach schodków ławy. Istniejące fundamenty można też wzmacniać mikropalami lub utwardzać podłoże, na przykład wtłaczając w grunt zaczyn cementowy. Jest to skuteczne, ale kosztowne, gdyż wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.

Autor: Piotr Mastalerz

Drewnianą konstrukcję można naprawiać, wymieniając niektóre jej elementy, na przykład podwalinę, belki stropowe lub fragmenty więźby

Nowa kondygnacja

Budynki gospodarcze do adaptacji w większości wypadków nie mają podziału na kondygnacje. Są to długie jednonawowe konstrukcje, czasami podzielone ścianami usztywniającymi. Nowy strop dzielący budynek na dwa poziomy może być oparty na ścianach zewnętrznych. Można też wykorzystać do jego podparcia istniejące ściany usztywniające. Sposób zamocowania stropu zależy od jego rozpiętości oraz szerokości i wytrzymałości ściany. Stropy do rozpiętości 6 m, a takie przekrycia najczęściej stosuje się w adaptowanych budynkach, można zrobić jako płytowe, gęstożebrowe lub Kleina z belek stalowych wypełnionych cegłą. Podczas adaptacji starych budynków chętnie wykorzystuje się tę ostatnią technologię zaniechaną już w nowym budownictwie.

Budowa stropu

Przy łączeniu ze starymi murami wkucie belek stalowych jest najłatwiejsze do przeprowadzenia. W ścianie wykonuje się otwór, w który wkłada się koniec belki, a następnie przestrzeń tę wypełnia się betonem. Aby belka stabilnie tkwiła w otworze, najlepiej, by miał on skośne ściany, czyli był w przekroju zbliżony do trójkąta. Belka będzie wówczas w nim zaklinowana. Aby wzmocnić połączenie, można przez koniec belki przeprowadzić pręty zbrojeniowe, które utworzą wąsy dodatkowo przytrzymujące belkę w ścianie. Gdy opiera się nowy strop płytowy na starej ścianie, konieczne jest wykucie w niej bruzdy. Ściana o grubości 51 cm umożliwia wkucie się na mniej więcej 20 cm. Ponieważ nie można jej wykonać od razu na całym obwodzie ścian, również betonowanie płyty trzeba prowadzić etapami. Nową konstrukcję żelbetową można też łączyć ze starą za pomocą wklejanych prętów oraz kotew chemicznych.

Podnoszenie dachu

Jeżeli budynek jest zbyt niski, aby podzielić go na dwie kondygnacje, można rozważyć podniesienie dachu bez jego rozbierania i domurowanie ścian do potrzebnej wysokości. Najłatwiej robi się to w niewielkich budynkach. Dach spina się ściągami i całą więźbę ostrożnie, równomier - nie unosi, na przykład podnośnika - mi samochodowymi. Po podniesieniu dachu należy bardzo szybko wymurować słupki konstrukcyjne. Gdy już to zrobisz, dach ostrożnie się opuszcza i wypełnia pola między słupkami. Praca musi zostać wykonana szybko, dlatego zaangażowana jest w nią duża ekipa budowniczych.

WARTO WIEDZIEĆ

Konstrukcja w konstrukcji

Czasami stara konstrukcja jest zbyt słaba, a wzmacnianie jej drogie lub skomplikowane. Można się wówczas zdecydować na oparcie nowego układu na wewnętrznych przyporach ustawionych przy murach lub nowych ścianach. Jeżeli budujesz nowe ściany konstrukcyjne, słupy lub inne elementy, które przenoszą obciążenia, jak na przykład kominek lub żelbetowe schody, musisz wykonać pod nimi nowe fundamenty oddylatowane od starych.

Czy ogrzewać garaż? Sprawdź, zanim podejmiesz decyzję o ocieplaniu garażu

Wielu inwestorów zastanawia się, czy ogrzewać garaż. Nie musi być on ogrzewany. I tak zimą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch....

W ofercie Bosch Professional pojawiła się nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GSR 120-LI Professional....

Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

15 porad, jak zrobić tani remont domu bez...

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wielkim przedsięwzięciem, tonami gruzu, kłębami kurzu i wysokimi...

15 prac domowych, którymi zaimponujesz kobiecie

Przedstawiamy prace domowe, którymi zaimponujesz swojej kobiecie - żonie, mamie, dziewczynie lub...

Modernizujemy dom

Zastanawiasz się co zmienić w swoim domu, by był wygodniejszy i bardziej komfortowy? Planujesz remont i...

15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...