| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Efektowna przebudowa domu kostki. Zobacz, jak stary dom stał się elegancką willą

Efektowna przebudowa domu kostki. Zobacz, jak stary dom stał się elegancką willą

Po przebudowie domu kostki z lat 60. z układem wnętrz przypominającym mieszkanie w bloku powstała willa pełna światła i przestrzeni. Zobacz, jak remont starego domu zmienił go nie do poznania: unowocześnił i upiększył zarówno architekturę, jak i wnętrza domu kostki.

Brzydki dom kostka w złym stanie technicznym. Czy warto w niego inwestować? W tym przypadku do kupna domu kostki przekonała inwestorów piękna działka otoczona lasem. Rozplanowanie wnętrz w takich jak ta typowych domach kostkach nie przystaje do dzisiejszych standardów – większość pomieszczeń wydaje się mieć za małą powierzchnię – kuchnia, łazienka i pokoje sprawiają wrażenie tych z bloku, a nie domu jednorodzinnego.

Przebudowa domu kostki zgodnie z potrzebami rodziny

Trzyosobowa rodzina potrzebowała innego podziału przestrzeni – takiego, który podkreśli przestronność wnętrz i pozwoli na wspólne spędzanie czasu czy rozwijanie zainteresowań.

Inwestorzy chcieli mieć otwartą część dzienną z kominkiem, w której przez duże okna można podziwiać ogród. A także pracownię, pokój ćwiczeń, a zamiast ciasnej łazienki – pokój kąpielowy. Oczywiście istotna była też estetyka – projektanci Marek Skwara i Mirosław Polak musieli poradzić sobie z tym, jak z domu kostki wyzutego z indywidualizmu i osobowości wyczarować taki, który pozostając oszczędnym w formie, stanie się rozpoznawalny, oryginalny.

Autor: Marek Skwara, ATELIER PS

Dom kostka po przebudowie stał się nowoczesnym domem o oszczędnej, współczesnej formie.

Przebudowa domu kostki - zmiany na parterze

Wskutek przebudowy na parterze domu kostki powstała otwarta część dzienna. Usunięto istniejące ściany – nie tylko wyburzając działowe, ale także wykonując otwory i podciągi w ścianach konstrukcyjnych. Dzięki temu duży hol płynnie przechodzi w salon połączony z jadalnią i częściowo otwartą kuchnią. Jedynymi zamkniętymi pomieszczeniami parteru są łazienka i pracownia.

Porządkując na nowo przestrzeń domu kostki, zmieniono miejsca poszczególnych pomieszczeń. Przeniesione zostały kuchnia, łazienka i główny hol, a dawny nieduży przedsionek został zastąpiony przez wiatrołap „wyrzucony” poza obrys starego domu. Dostawiono ścianę, która pozwoliła stworzyć atrakcyjną strefę wejściową. Dodatkowym elementem, który ją podkreśla, jest zamykający ją od góry balkon, który nasuwa skojarzenia z mostkiem kapitańskim.

Atutem nowo powstałego wiatrołapu jest nie tylko wielkość, ale także to, że jest przeszklony na przestrzał. Dzięki temu, wchodząc do domu, widzimy ogród aż do granic działki. Przeszklenia są ważne w tym projekcie przebudowy domu kostki – gwarantują piękne widoki, a ponadto różne rodzaje naturalnego światła we wnętrzu. Dwukondygnacyjne przeszklenia klatki schodowej od północy zapewniają światło rozproszone, a duże tarasowe okna od południa wprowadzają do salonu promienie słońca. Typowy dla domu kostki wysoko umieszczony parter wymagał zaprojektowania wyniesionego tarasu z drewna tekowego na konstrukcji stalowej.

Przebudowa domu kostki - zmiany na piętrze

Na piętrze domu kostki wskutek przebudowy powstała przestronna strefa nocna – dwa pokoje z dużą łazienką i pokój fitness połączony z sypialnią rodziców. Poszukiwanie przestrzeni na tej kondygnacji zaczęto od zmniejszenia holu i usytuowania pokoju fitness w miejscu dawnego tarasu. Dzięki temu, że jego ściany są przeszklone (od wschodu i południa), może pełnić funkcję oranżerii.

A jak zmienił się wyraz architektury domu kostki z zewnątrz? Czy kostkę można zmienić w nowoczesną willę? W projekcie elewację zdobią przede wszystkim zgrupowane okna, których kompozycje podkreślono tłem z płytek łupku południowoamerykańskiego. Wykończenie nimi również całej dostawionej ściany podkreśla proporcjonalność i harmonijność projektu przebudowy domu kostki.

Autor: Marek Skwara, ATELIER PS

Elewacje wykończono białymi tynkami i mieniącymi się w słońcu płytkami łupku o nierównej fakturze.

Twój dom od lat stoi przy granicy działki? Nadzór budowlany może nakazać ci przebudowę

Kilkanaście lat temu wybudowałeś dom przy granicy działki. W każdej z 4 ścian ma on okna -...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Konkurs Remont Roku 2017

Planujesz remont domu lub mieszkania? Weź udział w konkursie! Nagroda główna zostanie przyznana w...

Nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch....

W ofercie Bosch Professional pojawiła się nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GSR 120-LI Professional....

15 TOP metamorfoz remontowych Remont Roku 2016

W styczniu 2016 roku wystartowała pierwsza edycja konkursu Remont Roku. Uczestnicy przesyłali projekty i...

Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

15 prac domowych, którymi zaimponujesz kobiecie

Przedstawiamy prace domowe, którymi zaimponujesz swojej kobiecie - żonie, mamie, dziewczynie lub...

Przebudowa domu na zgłoszenie, a zakres obszaru...

W jakich okolicznościach możemy przeprowadzić przebudowę domu jednorodzinnego w oparciu o zgłoszenie? Jakie...