| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Burzenie ścian, nowe schody, zabudowa loggii: zmiany konstrukcyjne w trakcie rozbudowy domu

Burzenie ścian, nowe schody, zabudowa loggii: zmiany konstrukcyjne w trakcie rozbudowy domu

Duże zmiany konstrukcji starego domu - burzenie ścian, nowe schody, zabudowa logii - stawiają pod znakiem zapytania opłacalność rozbudowy. Z reguły tańsza i mniej uciążliwa jest budowa nowych fragmentów domu niż modernizacja starej części. Sprawdź, czy opłaca ci się burzenie ścian oraz umieszczenie nowych schodów w nowym miejscu.

Jeżeli stan techniczny domu oraz układ wnętrz nie wymagają zupełnej modernizacji, projekt rozbudowy domu może być tak pomyślany, aby jak najmniej w nie ingerował. Oczekujemy wówczas od projektanta, że doda nowe pomieszczenia, wygodnie połączy je ze starą częścią nowymi schodami, przejściem w likwidowanym oknie czy nowym podestem przy starych schodach. To zdecydowanie obniży koszty budowy.

Burzenie ścian

Współczesne materiały i techniki budowy pozwalają na dowolne przekształcenia - to tylko kwestia kosztów, czasu i uciążliwości robót. Dowolny fragment ściany nośnej można wyciąć, uzyskując przejście, wielkie okno lub przestronne wnętrze. Stosunkowo proste wyburzenia to wybicie lub poszerzenie otworów w murowanych pełnych ścianach zewnętrznych. Podkuwa się takie miejsce z obu stron po kolei, osadza stalowe ceowniki, skręca je śrubami i spawa wzajemnie, łącząc konstrukcję z obu stron muru. Tak powstaje nadproże umożliwiające bezpieczne wyburzanie muru.

Tam, gdzie w starym domu chcemy usunąć jakiś odcinek ściany, stosuje się też podciągi. To belki „podłożone” od spodu pod belki lub płyty stropowe i biegnące w kierunku prostopadłym do nich. Podciągi przejmują część obciążenia, zastępując podporę, którą była wcześniej ściana. Pod podciągiem może powstać przejście o szerokości kilku metrów, nawet na całą szerokość pomieszczenia. Podciągi robi się podobnie jak nadproża, przed wyburzeniem odcinka ściany. Wcześniej konieczne jest podstemplowanie stropów, zgodnie z zaleceniem konstruktora.

Autor: Piotr Mastalerz

Pozbycie się części ścian pozwala stworzyć w domu nowoczesne wnętrza. Usunięcie fragmentów podpierających strop umożliwiają podciągi. W wykończonym wnętrzu wygląda to tak, że powstaje masywny elemet pod sufitem.

Nowe schody

Piętrowe domy-kostki zwykle mają wylewane solidne żelbetowe schody. Dla osób chcących modernizować wnętrza są utrapieniem – zamknięte w klatkach i niewygodnie usytuowane utrudniają planowanie przebudowy. Jeśli otaczające je ściany można wyburzyć, warto to zrobić, bo może się okazać, że stare biegi w nowej przestrzeni będą nam odpowiadać.

  • Bywa, że prostym rozwiązaniem jest wyburzenie zabiegowego odcinka, zastąpienie go podestem i dodanie nowego biegu na parterze. Można wówczas uzyskać efekt powiększenia przestrzeni i właściwe powiązanie nowych części domu bez naruszania starej konstrukcji. Decyzja, czy zostawić takie schody, powinna być podjęta po przeanalizowaniu różnych wariantów, także takich jak zbudowanie nowych schodów w nowej części domu i wyburzenie starych dopiero przy łączeniu dwóch części budynku.
  • Wyburzanie żelbetowych schodów to poważna operacja wiążąca się z hałasem, pyleniem i stertami gruzu. Jeśli schody są połączone konstrukcyjnie z polami stropów na dwóch poziomach, ich wyburzenie oznaczać będzie destrukcję znacznej części mieszkania. Decyzja, czy je przerabiać, zależy zatem także od tego, czy rozbudowa wiąże się z opuszczeniem domu na dłużej i jego kapitalnym remontem. Wtedy nawet wylewanie stropów czy nowych biegów schodowych nie będą przeszkadzać domownikom.
  • Są także różne zabiegi zmieniające przestrzenny wyraz schodów. Można zrobić otwór do wspólnego pomieszczenia albo wpuścić do wnętrza więcej światła dzięki wybiciu nowego okna w ścianie zewnętrznej. Jeśli jednak podejmiemy decyzję o przeniesieniu schodów w inne miejsce, stare należy wyburzyć. W starych domach schody są często wąskie i zamknięte w ciasnej klatce schodowej. Ściany klatki bywają nie do ruszenia, pozostaje wówczas znaleźć nowe miejsce na schody, a stare wyburzyć. Oczywiście trzeba też pomyśleć, co zrobić z dawną klatką schodową. Można wyburzyć jej ściany i połączyć ją z innym pomieszczeniem albo przekryć stropem i zorganizować na obu kondygnacjach małe pomieszczenia – np. garderoby.

Przeczytaj dodatkowo:
Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Modernizujemy dom

Zastanawiasz się co zmienić w swoim domu, by był wygodniejszy i bardziej komfortowy? Planujesz remont i...

Remont domu jednorodzinnego. Przebudowa budynku

Ze wszystkich remontów, przebudowa lub rozbudowa domu uchodzą za zadania nabardziej wymagające....

Jak odnowić łazienkę – 7 metamorfoz + praktyczne...

Zobacz, jak swoje łazienki odnowili nasi Czytelnicy – pokazujemy zdjęcia przed remontem i po nim, a...

15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...