| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Adaptacja budynku gospodarczego. Pensjonat w starej stajni

Adaptacja budynku gospodarczego. Pensjonat w starej stajni

Stara stajnia to wymarzony obiekt do przebudowy. Można w nim urządzić na przykład pensjonat. Zobacz, jak wyglądała adaptacja budynku gospodarczego tego typu i jaki efekt uzyskano.  

Zgłoś swój remont i wygraj!

Zaprzyjaźniony inżynier budowlany lojalnie uprzedził Agatę i Romana, że zamierzają nabyć gospodarstwo, którego stan techniczny jest najgorszy spośród tych, które dotąd oglądali. Poniemieckie budynki (dom, stodoła i stajnia) były ustawione na kształt litery U. W domu do zachowania nadawały się tylko ściany zewnętrzne. Stodoła z punktu widzenia inwestorów miała duży potencjał, ale pewnej nocy zburzyła ją wichura. Trzeci budynek był kiedyś stajnią, potem składem materiałów. Środkowa część długiej na 30 m bryły była zbudowana ze starej czerwonej cegły, we wnętrzu zachowały się łuki na sklepieniu... i tu koniec pozytywów. Szczyty budowli wymagały kiedyś pilnej naprawy, w latach 80. wymurowano więc nowe ściany z betonu komórkowego. Nieudane remonty ciążyły starej zabudowie.

Remont krok po kroku

Właściciele odnawiali kolejno budynek po budynku. Ze starej stajni postanowili ocalić to, co tylko możliwe. Fundamenty z kamieni wzmocniono, zespalając głazy zaprawą murarską. Ułożono pionową izolację przeciwwilgociową, wykonano drenaż. Podłoga została zrobiona w budynku po raz pierwszy.

Autor: archiwum prywatne inwestorów

Stajnia dawała nieograniczone możliwości adaptacji – została przebudowana i podzielona na trzy apartamenty

Wymiana dachu i docieplenie ścian

Więźba dachowa jest nowa. Inwestorzy są dumni z pokrycia dachu – dziewięć warstw gontu osikowego tworzy 5-centymetrowy parasol. Ściany budynku nadawały się tylko do docieplenia warstwą styropianu i ukrycia pod nowym tynkiem. Na tynku ułożono stare deski, by imitować mur pruski.

Pensjonat w stajni

W stajni urządzono pensjonat dla gości. Jej wnętrze podzielono na trzy apartamenty, każdy z piętrem, osobnym wyjściem i tarasem. W segmentach o powierzchni netto 75 m2 są salon, kuchnia z kuchnią kaflową, jadalnia, dwie sypialnie (na poddaszu) i dwie łazienki. Są też kozy grzewcze – goście chętnie palą w nich sami. Tam, gdzie stała stara stodoła, która zawaliła się w czasie wichury, postawiono nową. Dzisiaj znajduje się w niej świetlica z wbudowanym grillem dla gości i domowników.

Udany remont budynku gospodarczego. Stary młyn na Mazurach

Remont budynku gospodarczego, zwłaszcza tak nietypowego jak stary młyn, przysparza wieleu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Przez cały rok pokrycie dachowe i rynny narażone są na działanie różnych czynników...

Czy ogrzewać garaż? Sprawdź, zanim podejmiesz...

Wielu inwestorów zastanawia się, czy ogrzewać garaż. Nie musi być on ogrzewany. I tak zimą będzie w...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Wyburzanie ścian - jak bezpiecznie przeprowadzić...

Z pomysłem wyburzania ścian spotykamy się zarówno podczas remontu, jak i podczas aranżacji wnętrza...

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

Udany remont starego domu. Nowy konkurs...

W Polsce jest wiele domów do remontu. Często przywrócenie im świetności wydaje się bardzo...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.