| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Adaptacja budynku gospodarczego. Pensjonat w starej stajni.

Adaptacja budynku gospodarczego. Pensjonat w starej stajni.

Stara stajnia to wymarzony obiekt do aranżacji. Można w nim urządzić na przykład pensjonat. Zobacz, jak wyglądała adaptacja budynku gospodarczego na cele mieszkalne i jaki efekt uzyskano z przebudowy stajni na dom.  

Zaprzyjaźniony inżynier budowlany lojalnie uprzedził Agatę i Romana, że zamierzają nabyć gospodarstwo, którego stan techniczny jest najgorszy spośród tych, które dotąd oglądali. Poniemieckie budynki (dom, stodoła i stajnia) były ustawione na kształt litery U. W domu do zachowania nadawały się tylko ściany zewnętrzne. Projekt przebudowy budynku gospodarczego na mieszkalny, a w szczególności stodoły, z punktu widzenia inwestorów miał duży potencjał, ale pewnej nocy zburzyła ją wichura. Trzeci budynek był kiedyś stajnią, potem składem materiałów. Środkowa część długiej na 30 m bryły była zbudowana ze starej czerwonej cegły, we wnętrzu zachowały się łuki na sklepieniu... i tu koniec pozytywów. Szczyty budowli wymagały kiedyś pilnej naprawy, w latach 80. wymurowano więc nowe ściany z betonu komórkowego. Nieudane remonty ciążyły starej zabudowie.

Adaptacja budynku

Właściciele odnawiali kolejno budynek po budynku. Ze starej stajni postanowili ocalić to, co tylko możliwe i rozpocząć przebudowę stajni na dom. Fundamenty z kamieni wzmocniono, zespalając głazy zaprawą murarską. Ułożono pionową izolację przeciwwilgociową, wykonano drenaż. Podłoga została zrobiona w budynku po raz pierwszy.

Autor: archiwum prywatne inwestorów

Stajnia dawała nieograniczone możliwości adaptacji – została przebudowana i podzielona na trzy apartamenty

Wymiana dachu i docieplenie ścian

Więźba dachowa jest nowa. Inwestorzy są dumni z wymiany dachu na budynku gospodarczym – dziewięć warstw gontu osikowego tworzy 5-centymetrowy parasol. Ściany budynku nadawały się tylko do docieplenia warstwą styropianu i ukrycia pod nowym tynkiem. Na tynku ułożono stare deski, by imitować mur pruski.

Przebudowa stajni na dom

Adaptacja budynku gospodarczego na cele mieszkalne powiodła się i w stajni urządzono pensjonat dla gości. Jej wnętrze podzielono na trzy apartamenty, każdy z piętrem, osobnym wyjściem i tarasem. W segmentach o powierzchni netto 75 m2 są salon, kuchnia z kuchnią kaflową, jadalnia, dwie sypialnie (na poddaszu) i dwie łazienki. Są też kozy grzewcze – goście chętnie palą w nich sami. Tam, gdzie stała stara stodoła, która zawaliła się w czasie wichury, postawiono nową. Dzisiaj znajduje się w niej świetlica z wbudowanym grillem dla gości i domowników.

Historia Matiasa, szwajcarskego konstruktora, który zaadaptował i przebudował budynek gospodarczy na mieszkalny.

Przeczytaj dodatkowo:
15 porad, jak zrobić tani remont domu bez...

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wielkim przedsięwzięciem, tonami gruzu, kłębami kurzu i wysokimi...

Modernizujemy dom

Zastanawiasz się co zmienić w swoim domu, by był wygodniejszy i bardziej komfortowy? Planujesz remont i...

Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Przez cały rok pokrycie dachowe i rynny narażone są na działanie różnych czynników...

15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...

Przebudowa domu na zgłoszenie, a zakres obszaru...

W jakich okolicznościach możemy przeprowadzić przebudowę domu jednorodzinnego w oparciu o zgłoszenie? Jakie...

Nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch....

W ofercie Bosch Professional pojawiła się nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GSR 120-LI Professional....