| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Adaptacja budynku gospodarczego. Pensjonat w starej stajni

Adaptacja budynku gospodarczego. Pensjonat w starej stajni

Stara stajnia to wymarzony obiekt do aranżacji. Można w nim urządzić na przykład pensjonat. Zobacz, jak wyglądała adaptacja budynku gospodarczego na cele mieszkalne i jaki efekt uzyskano z przebudowy stajni na dom.  

Zaprzyjaźniony inżynier budowlany lojalnie uprzedził Agatę i Romana, że zamierzają nabyć gospodarstwo, którego stan techniczny jest najgorszy spośród tych, które dotąd oglądali. Poniemieckie budynki (dom, stodoła i stajnia) były ustawione na kształt litery U. W domu do zachowania nadawały się tylko ściany zewnętrzne. Projekt przebudowy budynku gospodarczego na mieszkalny, a w szczególności stodoły, z punktu widzenia inwestorów miał duży potencjał, ale pewnej nocy zburzyła ją wichura. Trzeci budynek był kiedyś stajnią, potem składem materiałów. Środkowa część długiej na 30 m bryły była zbudowana ze starej czerwonej cegły, we wnętrzu zachowały się łuki na sklepieniu... i tu koniec pozytywów. Szczyty budowli wymagały kiedyś pilnej naprawy, w latach 80. wymurowano więc nowe ściany z betonu komórkowego. Nieudane remonty ciążyły starej zabudowie.

Adaptacja budynku

Właściciele odnawiali kolejno budynek po budynku. Ze starej stajni postanowili ocalić to, co tylko możliwe i rozpocząć przebudowę stajni na dom. Fundamenty z kamieni wzmocniono, zespalając głazy zaprawą murarską. Ułożono pionową izolację przeciwwilgociową, wykonano drenaż. Podłoga została zrobiona w budynku po raz pierwszy.

Autor: archiwum prywatne inwestorów

Stajnia dawała nieograniczone możliwości adaptacji – została przebudowana i podzielona na trzy apartamenty

Wymiana dachu i docieplenie ścian

Więźba dachowa jest nowa. Inwestorzy są dumni z wymiany dachu na budynku gospodarczym – dziewięć warstw gontu osikowego tworzy 5-centymetrowy parasol. Ściany budynku nadawały się tylko do docieplenia warstwą styropianu i ukrycia pod nowym tynkiem. Na tynku ułożono stare deski, by imitować mur pruski.

Przebudowa stajni na dom

Adaptacja budynku gospodarczego na cele mieszkalne powiodła się i w stajni urządzono pensjonat dla gości. Jej wnętrze podzielono na trzy apartamenty, każdy z piętrem, osobnym wyjściem i tarasem. W segmentach o powierzchni netto 75 m2 są salon, kuchnia z kuchnią kaflową, jadalnia, dwie sypialnie (na poddaszu) i dwie łazienki. Są też kozy grzewcze – goście chętnie palą w nich sami. Tam, gdzie stała stara stodoła, która zawaliła się w czasie wichury, postawiono nową. Dzisiaj znajduje się w niej świetlica z wbudowanym grillem dla gości i domowników.

Adaptacja budynku gospodarczego na cele mieszkalne. Przebudowa stodoły na dom

http://muratordom.pl/filmy/remont-i-wykonczenie/remont/adaptacja-budynku-gospodarczego-dom-ze-stodoly,0_p429fruu/

Historia Matiasa, szwajcarskego konstruktora, który zaadaptował i przebudował budynek gospodarczy na mieszkalny.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak zmienić budynek gospodarczy na budynek...

Adaptując stary budynek gospodarczy do innej funkcji, zazwyczaj trzeba wstawić nowe elementy takie jak...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Przebudowa domu. Jak dobudować drugie wejście w...

Jeżeli dokonujesz przebudowy domu, dzieląc go na dwa oddzielne lokale, często niezbędne jest dobudowanie...

Dom jak nowy

Wiele starych domów ma niesamowity potencjał. Cała sztuka polega na tym, by podczas remontu wydobyć z...

Przebudowa domu na zgłoszenie, a zakres obszaru...

W jakich okolicznościach możemy przeprowadzić przebudowę domu jednorodzinnego w oparciu o zgłoszenie? Jakie...

Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.