| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Adaptacja budynku gospodarczego na mieszkalny. Kiedy będzie możliwa przebudowa budynku gospodarczego?

Adaptacja budynku gospodarczego na mieszkalny. Kiedy będzie możliwa przebudowa budynku gospodarczego?

Kiedy adaptacja budynku gospodarczego na mieszkalny będzie możliwa i opłacalna? Przebudowa budynku gospodarczego między innymi  zależy od stanu technicznego segmentu, o czym warto pamiętać dziedzicząc lub kupując działkę z oborą, stajnią czy stodołą.

Autor: Paweł Detko

Stary budynek gospodarczy na Pomorzu zaadaptowany na cele mieszkalne

Nie każdy budynek gospodarczy warto adaptować. Decydujący jest stan techniczny, ale dla opłacalności inwestycji duże znaczenie ma też ocena, czy wielkość i układ przestrzenny odpowiadają planowanej funkcji. Zawsze należy zacząć od pytania, czy obiekt – nawet gdy wygląda masywnie – nie ma uszkodzeń czyniących remont nieopłacalnym.

Adaptacja budynku a stan techniczny

Podstawowe znaczenie przy adaptacji pomieszczenia mają fundamenty, ściany, więźba dachowa, strop. Oznakami szczególnie niepokojącymi przy adaptacji budynku gospodarczego na cele mieszkalne są spękania murów, nieregularne (pionowe lub ukośne) szczeliny biegnące od cokołu po dach, a także szczeliny przy otworach albo narożach budynku. Niedobrze, jeśli pokrywają się z pęknięciami we wnętrzach. Takie zjawiska wskazują na nierównomierne osiadanie fundamentów. Jeżeli te odkształcenia nie powstały dawno, czyli są czynne, nie wystarczy wypełnienie szczelin. Trzeba będzie wzmocnić fundamenty i spiąć stalą ściany (zapewne są pozbawione wieńców).

Krzywizny w przebudowywanym budynku gospodarczym

Zwracaj uwagę na odchylenia ścian od pionu. Pochylona na zewnątrz ścianka poddasza wskazuje na wypieranie jej przez uszkodzoną więźbę, a to może oznaczać konieczność rozbiórki dachu, naprawy ścianek i wzmacniania ich wieńcami żelbetowymi. O uszkodzeniu konstrukcji dachu świadczy także odkształcenie linii kalenicy – jej siodłowe obniżenie wskazuje na naruszenie stabilności więźby i wypieranie krokwi na zewnątrz, często z obrotem murłaty. Musisz się wtedy liczyć z rozbiórką i wymianą wielu elementów więźby. Znaczne odkształcenia stropów – powyżej 1-1,5 cm strzałki ugięcia – z reguły wskazują na konieczność ich wzmocnienia lub nawet rozbiórki i rekonstrukcji. W takich sprawach zawsze należy szukać porady konstruktora.

Projekt przebudowy budynku gospodarczego na mieszkalny a uszkodzenia

Nie zniechęcaj się natomiast uszkodzeniami, które podczas adaptacji pomieszczeń mają znaczenie drugorzędne, nawet gdy wyglądają odstraszająco, na przykład wybite czy powyłamywane okna i drzwi (i tak będzie trzeba je wymienić), odparzone tynki (znikną pod ociepleniem), brak posadzek we wnętrzach, wyrwane instalacje. To wszystko zawsze porządkuje się i wymienia podczas adaptacji budynku. Segmenty z drewnianymi konstrukcjami należy oglądać szczególnie starannie, sprawdzając zwłaszcza miejsca styku z murem, gdzie drewno zwykle najszybciej się niszczy. Ważne jest, czy elementy nie są zniszczone przez szkodniki. Uzupełnianie albo wzmacnianie uszkodzonych starych elementów ciesielskich może być bardzo pracochłonne i kosztowne, bo wymaga unikalnych dzisiaj umiejętności oraz zakupienia drewna o wielkich przekrojach.

Gdy budynek gospodarczy do adaptacji jest zbyt duży

Jeśli budynek jest atrakcyjny, ale za duży jak na twoje potrzeby, trzeba ocenić, czy podołasz kosztom adaptacji całej jego powierzchni. Można rozważyć ograniczenie inwestycji tylko do jego części wydzielonej dobrze ocieplonym stropem lub ścianą. Niemieszkalna część może pozostać rezerwą na przyszłość. Możliwa jest także także adaptacja budynku gospodarczego na cele mieszkalne, polegająca na wbudowaniu we wnętrza dużego budynku znacząco od niego mniejszej części mieszkalnej – konstrukcyjnie lekkiej, doskonale ocieplonej i oddzielonej od starego obiektu. To pomysł pozwalający na wykorzystanie oryginalnej bryły i jej murów jako zewnętrznej osłony dla właściwego domu.

Przebudowa budynku gospodarczego

Adaptacje zbyt małych obiektów najczęściej wiążą się z rozbudową. Przebudowa budynku gospodraczego może się odbywać etapami, jednak już na początku należy zaplanować ją docelowo. Pozwoli to od razu we właściwy sposób poprowadzić wszystkie instalacje. Technicznymi ograniczeniami rozbudowy mogą być – przy nadbudowie – słabe ściany i fundamenty, a przy rozbudowie miejsce na działce i układ okien decydujący o doświetleniu wnętrz. Pamiętaj, że możliwości rozbudowy zależą także od przepisów obowiązujących na danym terenie oraz odległości od granicy działki. Adaptacja pomieszczenia, nawet gdy nie wymaga zmiany bryły czy układu okien i wejść, z punktu widzenia prawa budowlanego, stanowi zmianę sposobu użytkowania, a to wymaga co najmniej opracowania projektu architektoniczno-budowlanego adaptacji i wystąpienia o pozwolenie na budowę. Inaczej bank nie da kredytu na cele mieszkaniowe, a urząd nie opisze obiektu w księgach wieczystych jako mieszkania.

Historia kobiety, która zaadoptowała starą oborę na dom. Efekt przebudowy budynku gospodarczego jest naprawdę imponujący.

Wykończenie okapu dachu: z jakiego materiału wykonać podbitkę dachową?

Wykonanie podbitki dachowej spowoduje, że dach nabierze pełnego wyglądu. Estetyczne wykończenie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

Zalanie domu. Jak przeprowadzic naprawę tynku,...

Zalanie domu lub zalanie mieszkania to nieprzyjemne wydarzenia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać naprawa...

Remont wnętrz. Jak bezpiecznie usunąć ścianę,...

Każdy dom po jakimś czasie wymaga remontu. Czasami potrzebne są generalna przebudowa i nowy podział wnętrza,...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Remont domu jednorodzinnego. Przebudowa budynku

Ze wszystkich remontów, przebudowa lub rozbudowa domu uchodzą za zadania nabardziej wymagające....

15 porad, jak zrobić tani remont domu bez...

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wielkim przedsięwzięciem, tonami gruzu, kłębami kurzu i wysokimi...