| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Odnawianie elewacji. Czyszczenie ścian, malowanie elewacji, naprawa tynku

Odnawianie elewacji. Czyszczenie ścian, malowanie elewacji, naprawa tynku

Mycie elewacji, malowanie ścian, a także naprawa tynku to proste prace. Poważniejsze, które wiążą się z ponowym tynkowaniem lub konserwacją ocieplenia, lepiej zostawić fachowcom. Podpowiadamy, kiedy bardziej zasadne są naprawy tynku, a kiedy wystarczy jedynie odnawianie elewacji.

Jeśli tynk jest tylko zabrudzony, widać na nim nalot z glonów lub pleśni, wystarczy czyszczenie i malowanie elewacji. Drobne pęknięcia, a nawet większe uszkodzenia często da się w prosty sposób naprawić, pod warunkiem że nie są rozległe. Gdy duże powierzchnie ścian pokryte są pęknięciami, tynk się odspoił (głuchy odgłos podczas opukiwania) lub odpada, trzeba będzie go skuć i ułożyć ponownie. W takich sytuacjach polecane jest rozwiązanie kompleksowe, czyli ocieplenie ETICS. Wiele problemów z tynkiem wynika z zawilgocenia muru i wówczas, zanim zajmiesz się ratowaniem elewacji, musisz definitywnie zlikwidować przyczynę pojawiania się wilgoci i osuszyć ściany.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Czyszczenie elewacji

Ściany brudzą się tak samo jak inne elementy budynku. Czasem jednak dodatkowo porastają glonami lub pleśnią. Ponieważ są dość szorstkie, porowate lub fakturowane, brud nie jest łatwy do zmycia. Zwykłe zabrudzenia likwiduje się, myjąc ściany wodą pod ciśnieniem. Warto do niej dodać środek czyszczący do mycia fasad. Drugie mycie przeprowadza się już czystą wodą, aby spłukać brud i preparat czyszczący.

Usuwanie glonów i pleśni

Trudniej pozbyć się glonów albo pleśni – częstych gości w miejscach wilgotnych i zacienionych. Do czyszczenia elewacji należy wówczas użyć specjalnych środków do usuwania takich porostów. Myć trzeba ręcznie – szczotką nierysującą ściany, bo glony i pleśnie dość dobrze trzymają się podłoża. Ścianę po takim czyszczeniu należy starannie umyć czystą wodą, aby spłukać całkowicie preparat chemiczny. Na zakończenie warto pomalować elewację impregnatem do tynków chroniącym przed powrotem niechcianych mikroorganizmów.

Malowanie elewacji

Tynk malujemy na nowo, gdy kolor starej farby wyblakł, powstały miejscowe przebarwienia lub widać na jej powierzchni niemożliwe do usunięcia zabrudzenia na przykład zacieki z rdzy. Malowanie elewacji czeka, gdy łuszczy się farba. W takim przypadku trzeba najpierw zdrapać z elewacji płaty odchodzącej farby i pomalować podłoże gruntem zmniejszającym chłonność. Malowanie nie ma sensu, dopóki nie załata się dziur i rys w tynku. Gdy tynk jest pylący, należy go pomalować preparatem gruntującym wzmacniającym podłoże.

Naprawa tynku

  • Pęknięcia. Jeśli nie przechodzą przez całą grubość warstwy tynku (rysy), na drugi dzień po oczyszczeniu i zagruntowaniu wypełnia się je lub – gdy są płytkie i wąskie (szerokość do 0,3 mm) – szpachluje powierzchniowo zaprawą naprawczą o takiej samej ziarnistości jak tynk lub masą używaną w systemach ETICS do wykonywania warstwy zbrojonej. Głębokie pęknięcia trzeba poszerzyć, oczyścić i zagruntować. Wypełnia się je zaprawą naprawczą, wtapia pas siatki zbrojącej z włókna szklanego i szpachluje tą samą zaprawą.
  • Odspojenia. Należy skuć tę część tynku, która słabo przylega do podłoża, oraz jeszcze trochę tynku wokół. Po odkurzeniu podłoża gruntuje się je, aby zmniejszyć chłonność muru i poprawić przyczepność tynku. Do wypełnienia dziury wykorzystuje się taki sam rodzaj tynku, jaki jest na ścianie.
  • Dziury. Po oczyszczeniu i zagruntowaniu wypełnia się je tynkiem.

Nowy tynk na stary tynk

Ma to sens głównie wówczas, gdy ten stary ma wyłącznie drobne rysy. Przed ułożeniem nowej warstwy tynku tradycyjnego wszelkie odspojenia i głębsze pęknięcia podłoża trzeba najpierw załatać. Taka naprawa może się okazać na tyle pracochłonna, że lepiej od razu skuć stary tynk. Można też zastanowić się nad tynkiem cienkowarstwowym układanym na podkładzie zbrojonym siatką z włókna szklanego. To rozwiązanie jest dobrze znane z systemów ociepleń ETICS. Zanim jednak zdecydujesz się na układanie nowego tynku na starym, poznaj ważną zasadę – nie wolno nakładać na stary tynk tynku mocniejszego.

Elewacja domu z fornirowanych płyt HPL. Spektakularny remont starego domu kostki

Elewacja domu ozdobiona fornirowanymi płytami HPL wycinanymi w ażurowe wzory zmieniła przeciętny...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Konkurs Remont Roku 2017

Planujesz remont domu lub mieszkania? Weź udział w konkursie! Nagroda główna zostanie przyznana w...

Jak dodobrać kolor elewacji do rodzaju pokrycia...

Jak dobrać kolorystykę domu? Zobacz wizualizacje elewacji i dachu projektu Miarodajny C333c. Prezentujemy ten...

Dom jak nowy

Wiele starych domów ma niesamowity potencjał. Cała sztuka polega na tym, by podczas remontu wydobyć z...

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

15 TOP metamorfoz remontowych Remont Roku 2016

W styczniu 2016 roku wystartowała pierwsza edycja konkursu Remont Roku. Uczestnicy przesyłali projekty i...