Z piwnicą czy bez? Murowane czy drewniane? Jakie domy budują Polacy. Poznaj wyniki sondażu

2014-10-08 14:33
budowa domu sondaż
Autor: Bulatowicz Artur Blisko połowa poszukujących materiałów budowlanych decydowała się na dom jednorodzinny murowany z cegły ceramicznej. Jego powierzchnia nie przekraczała 150 m2

Zastanawiasz się nad wybudowaniem domu? A może budowa Twojego domu zbliża się do końca? Najnowszy sondaż ukazuje, jakie domy najczęściej buduje się w Polsce. Czy Twój dom wpisuje się w te trendy?

Przeprowadzony raport, dotyczący budownictwa domów jednorodzinnych w Polsce dotyczy inwestycji z roku 2013. Wyniki powstały na podstawie 3,5 tys. zapytań oraz 211 pogłębionych wywiadów ankietowych.

Budownictwo w Polsce – wybieramy projekty gotowe

Polacy zdecydowanie chętniej sięgają po gotowe projekty domów. Tylko 1/3 ankietowanych zadeklarowała chęć kupna i realizacji indywidualnego projektu. Przy czym odsetek tych osób wzrósł w porównaniu do roku ubiegłego o 3 punkty procentowe. Najwięcej inicjatyw projektowych odnotowano w województwie śląskim oraz mazowieckim.

Polacy wolą budować domy jednorodzinne bez piwnic

Blisko połowa poszukujących materiałów budowlanych decydowała się na dom jednorodzinny murowany z cegły ceramicznej. Jego powierzchnia nie przekraczała 150 m2. Większość osób, które planują budowę domu, nie przewiduje w swoim domu podziemnej kondygnacji. Na piwnicę decyduje się jedynie 11% planujących budowę domu, co pokazuje, że traci ona swoje użytkowe znaczenie.

Najczęściej buduje się domy z poddaszem

Brak piwnicy powoduje, że trzeba szukać pomieszczenia gospodarczego w innych strefach domu. Płaski stropodach wybrało w 2013 roku niecałe 3% użytkowników, którzy wzięli udział w badaniu. Wśród pokryć największą popularnością cieszą się dachówki, na które decydowało się aż 54,6% osób.

Po dachówki najchętniej sięgają mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Wśród użytkowników portalu zainteresowanych ich kupnem było 66,9% osób.

Zdaniem eksperta

Dachówki są materiałem bardzo trwałym, który świetnie pełni swoją funkcję przez wiele lat. Nie bez znaczenia jest również zwiększona ochrona przed wysoką temperaturą w kontekście użyteczności poddasza. Dachówki tak betonowe, jak i ceramiczne wolniej się nagrzewają niż na przykład blacha, przez co lepiej chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń na poddaszu. Mało tego, dzięki innowacyjnej technologii dachówki Tegalit Protegon marki BRAAS odbijają do 300 % więcej promieniowania podczerwonego niż zwykłe dachówki betonowe i ceramiczne. Dzięki temu temperatura na spodniej stronie dachówek jest nawet o 10 stopni Celsjusza niższa. Wpływa to w znaczący sposób na zmniejszenie nagrzewania się pomieszczeń na poddaszu.

Marek Podeszwa, Koordynator Działu Technicznego marki BRAAS

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają