| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » O co pytać wykonawcę robót budowlanych?

O co pytać wykonawcę robót budowlanych?

Nie wystarczy zaprojektować ładny i funkcjonalny dom, trzeba go jeszcze dobrze zbudować. Efekt zależy przede wszystkim od wykonawcy robót budowlanych. Najpierw trzeba go znaleźć, a potem zawrzeć bezpieczną umowę. 

Pamiętajmy, że pośpiech jest złym doradcą, dlatego za ekipą budowlaną warto się rozejrzeć odpowiednio wcześnie, żeby nie dokonywać wyboru pod presją czasu. Z niektórymi wykonawcami trzeba się umawiać nawet na kilka miesięcy przed planowanym rozpoczęciem budowy. Ale nie przesadzajmy – nie warto ryzykować podpisywania umowy o roboty budowlane przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Jeśli procedura się przedłuży, wykonawca może się wycofać lub zażądać odszkodowania za zyski utracone w czasie przestojów.

Gdzie szukać wykonawcy robót budowlanych?

Gdy planujemy budowę domu, sięgamy zwykle po gazetę i internet. Pamiętajmy jednak, że nawet reklama w renomowanym piśmie nie musi wcale świadczyć o rzetelności firmy. Lepiej więc skorzystać z rad znajomych, którzy mają za sobą podobną inwestycję. Bywa też, że producenci lub sprzedawcy materiałów budowlanych polecają wykonawców specjalizujących się w określonych technologiach.

Rekomendacje naszych znajomych lub fachowców z branży budowlanej niewątpliwie pomogą dokonać właściwego wyboru, ale warto też obejrzeć inne zrealizowane przez wykonawcę domy i zapytać mieszkańców o opinię. Uczciwy przedsiębiorca z pewnością zechce się pochwalić i poda adresy wcześniejszych budów. Jeśli odmawia lub jest to jego pierwsza budowa, lepiej nie ryzykować.

Na rozmowę z wykonawcą trzeba się przygotować, a najlepiej przeprowadzić ją w obecności zaufanego specjalisty od budownictwa – najlepiej przyszłego inspektora nadzoru inwestorskiego. On szybciej się zorientuje, czy mamy do czynienia z solidną firmą, czy z naciągaczami, zadając pytania dotyczące rozwiązań technicznych, które mają być zastosowane w budynku.

O co pytać wykonawcę?

Firmę oferującą usługi budowlane może prowadzić każdy, niezależnie od wykształcenia i praktyki. Jedynie prace związane z wykonaniem lub modernizacją instalacji gazowych musi prowadzić specjalista z uprawnieniami. Dlatego nie dziwmy się, gdy wykonawca wyzna, że jest na przykład muzykiem. Nie jest to przeszkodą, jeśli tylko dysponuje zespołem wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników lub powierza wykonanie poszczególnych robót (murarskich, tynkarskich, instalacyjnych) znającym się na rzeczy podwykonawcom. Oczywiście za skutki ich działań ponosi odpowiedzialność on – generalny wykonawca, z którym mamy podpisaną umowę.

Przed spisaniem umowy warto sprawdzić, ilu i jakich pracowników zatrudnia wykonawca, a także, czy on sam lub któryś z jego pracowników ma uprawnienia do pełnienia funkcji kierownika budowy. Ryzykowne jest powierzanie generalnego wykonawstwa komuś, kto nie może podjąć się kierowania robotami budowlanymi. W takiej sytuacji będziemy musieli bowiem sami znaleźć kierownika budowy. A wtedy – jeśli coś będzie źle zrobione – wykonawca może się usprawiedliwiać, że to „kierownik od inwestora” tak kazał. W razie sporu trudno będzie udowodnić, kto ma rację.

Jaki status ma firma budowlana?

Sprawdźmy, jaki status prawny ma firma budowlana. Może to być:

  • osoba fizyczna lub spółka cywilna prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,
  • spółka handlowa (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjna).

Budowy domów jednorodzinnych na działkach klientów najczęściej podejmują się ci pierwsi. Na nasze żądanie wykonawca taki powinien przedstawić zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. O tym, czy spółka handlowa działa legalnie, świadczy wpis do rejestru handlowego, prowadzonego przez sąd okręgowy właściwy dla miejsca siedziby spółki. Rejestr ten zawiera między innymi dane o kapitale zakładowym spółki, zakresie działalności oraz o osobach upoważnionych do reprezentowania firmy. Dlatego od takiego wykonawcy trzeba zażądać wypisu z rejestru handlowego.

Co ze sprzętem budowlanym?

Szybkość i solidność wykonywania zależy także od sprzętu i narzędzi, jakimi dysponuje wykonawca. Profesjonalny wykonawca ma przynajmniej podstawowy sprzęt, amator zaś zwykle wszystko pożycza, a to może podrażać i przedłużać budowę. Nasza dociekliwość, choć może być denerwująca dla wykonawcy, pozwoli zmniejszyć ryzyko związane z jego wyborem.

Budowa domu na działce rolnej i leśnej. Jakie problemy niesie przekwalifikowanie działki

Budowa domu na działce rolnej i leśnej jest ograniczona przez specyficzny reżim prawny. Działki...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....

12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...

Co zrobić, gdy dom został wybudowany niezgodnie z...

Jeśli dom został zbudowany niezgodnie z projektem budowlanym, a odstępstwa od projektu budowlanego mają...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Zmiany w projekcie - zmiana grubości ocieplenia,...

Dodatkowe ocieplenie, dodatkowe okna lub inny kąt nachylenia dachu, to typowe przykłady zmian w projekcie,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.