| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Budowa domu na skarpie - zobacz, jak wykorzystać atuty stromych działek

Budowa domu na skarpie - zobacz, jak wykorzystać atuty stromych działek

Budowanie domu na zboczu może podkreślić zalety nietypowej działki. Wzgórza, pagórki, wzniesienia, skarpy - to doskonałe miejsce nie tylko na punkt obserwacyjny, ale też na budowę domu. Przedstawiamy praktyczne wskazówki dla budujących dom na skarpie.

Działki położone na terenach o zróżnicowanym ukształtowaniu – na zboczach stoków, skarp, szczytach wzniesień czy łagodnie pofałdowanych gruntach – nie należą w Polsce do rzadkości. Warto docenić ich atuty – to malownicze miejsce na dom. Choć w większości przypadków konieczny będzie projekt wykonany na indywidualne zamówienie, taki dom na skarpie odwdzięczy się niepowtarzalnym charakterem.

Budowa domu na zboczu

Pofałdowany teren wprowadza do domu element dynamiczny: nierówności i uskoki gruntu sprawiają, że budynek często ma niepełne kondygnacje, a poszczególne elewacje – różną wysokość. W takich warunkach najlepiej, gdy bryła domu jest jak najprostsza – wówczas można ją harmonijnie wkomponować w naturalne nierówności działki. Dlatego na tego typu terenach dominują domy zbudowane na planie prostokąta, najczęściej ich bryła jest zwarta – rozczłonkowana mogłaby wzbudzać dysonans w dynamicznym otoczeniu. Uzasadnienie ma jedynie użycie elementów architektonicznych, dających widok na otoczenie od strony, która otwiera szerszą i bardziej atrakcyjną perspektywę widokową – np. wykuszy czy ryzalitów.

Ta sama zasada dotyczy kształtu dachu. Dobrze wyglądają domy z dachem dwuspadowym, płaskim oraz pulpitowym. Dwuspadowe można urozmaicić facjatą lub lukarnami, nie powinny być one jednak zbyt liczne. Ponieważ bryła domu może mieć charakter kaskadowy, z kilku stron otaczają go wówczas tarasy usytuowane na różnych wysokościach. Często powiązaniu z otoczeniem służy również wielkość tarasu – spotyka sie np. kilkudziesięciometrowe, „wybiegające” w głąb ogrodu. Ważnym elementem domu na skarpie są również schody. Łącząc różne poziomy terenu, często przybierają charakter parkowy (wielokrotnie zawijają).

Autor: WOLFSYSTEM

Wybierając projekt domu na działkę położoną na zboczu, warto zwrócić uwagę na jej orientację wobec stron świata oraz położenie drogi (fot. WOLFSYSTEM).

Dom na niewielkim pagórku

Gdy dom będzie usytuowany na wzgórzu lub niewielkim wzniesieniu, jego kształt może się niczym nie różnić od domu położonego na płaskim terenie. Jest on jednak bardziej wyeksponowany w otoczeniu, a mieszkańcom zapewnia szerokie perspektywy widokowe. Można go wzbogacić o miejsca umożliwiające podziwianie otoczenia i zaplanować kilka atrakcyjnych punktów widokowych zarówno we wnętrzu domu, jak i na posesji. Doskonałym środkiem są przeszklenia – zarówno te duże w formie okien panoramicznych, portfenetrów czy drzwi balkonowych, jak i mniejsze skierowane na szczególnie atrakcyjne otoczenie, np. bulaje, okna pasmowe czy nieotwieralne filongi.

Warto też zaplanować szerokie okapy dachu i podcienia, pod którymi można kontemplować otoczenie nawet przy deszczowej pogodzie lub zbyt dużym nasłonecznieniu. W tego typu domach często manewruje się szerokością okapów – wysuwa się je bardziej na przykład tylko w strefie wejścia czy nad tarasem. Dom na wzniesieniu można też wzbogacić o wieżę, pamiętajmy jednak, że to forma bardzo zobowiązująca – wymaga dobrego powiązania z bryłą.

WAŻNE
  • Budowa domu na pofałdowanym terenie znacznie częściej wymaga wykonania badań geotechnicznych niż na terenie płaskim.
  • Projekt domu do budowy na skarpie będzie zawsze droższy od projektu na typową działkę. Do wykonania obliczeń projektantowi będzie potrzebna dokumentacja geotechniczna.
  • Konsekwencją budowy domu na skarpie jest zagłębienie jednego poziomu i ukrycie go w skarpie. Najczęściej jest to piwnica.
  • Dla budynków wznoszonych na skarpie konieczne jest wykonanie sprawnie działającego drenażu. Odbiera on wodę, która trafia na naturalną przeszkodę, jaką stanowią ściany budynku.

Nietypowy układ wnętrz w domu na skarpie

Dom na skarpie lub wbudowany we wzniesienie daje możliwość funkcjonalnego zagospodarowania półpiętra, co jest rzadkością w budynkach o typowym położeniu. Układ pomieszczeń można zaprojektować kaskadowo, co daje bardzo ciekawy efekt wizualny oraz funkcjonalny. Rozkład wnętrz domu wyznaczają zazwyczaj dwie lub trzy kondygnacje. Można w nich wykorzystać typowe rozwiązania, jednak często takie budynki mają niekonwencjonalny układ kondygnacji.

Jeśli front domu tworzy niższa część budynku, cała strefa dzienna może być usytuowana na poziomie parteru, a połączenie z ogrodem zapewnia wysoki taras wsparty na słupach lub wysuniętym przyziemiu. Sypialnie umieszcza się na kondygnacji powyżej lub – gdy dom może być rozbudowany – na tym samym poziomie. Można też część dzienną zaplanować na poziomie przyziemia, co zapewnia bezpośrednie powiązanie z ogrodem, ale wówczas schodzimy do niej w dół.

Jeśli front domu tworzy wyższa część budynku, naturalny układ to garaż i strefa gospodarcza w przyziemiu, a pozostałe części znajdują się powyżej. W takim układzie często projektuje się niezależne wejścia na każdym poziomie. Tam, gdzie bryła łączy się z garażem (zwykle w najniższej części domu), pojawia się wejście gospodarcze. Drugie wejście, zwykle bardziej reprezentacyjne, umieszcza się na wysokości strefy dziennej

Praktyczne przyziemie

W zagłębionej w zboczu kondygnacji najczęściej usytuowane są pomieszczenia gospodarcze, kotłownia oraz spiżarnia i garaż. Umieszczanie tam garażu pozwoli zmniejszyć powierzchnię zabudowy domu. Dodatkowo takie rozwiązanie ułatwia rozładowanie bagaży czy zakupów. Poza tym zyskujemy powierzchnię na parterze, ponieważ wszystkie pomieszczenia pomocnicze znalazły się w piwnicy. Przyziemie to również doskonałe miejsce na zorganizowanie pomieszczeń rekreacyjnych – takich jak domowa siłownia, sala kinowa czy sauna oraz na rozwijanie hobby.

Usytuowanie budynków. Światło w domu a odległość między budynkami

O możliwości usytuowania budynku na działce decydują nie tylko wymagania przeciwpożarowe. Trzeba...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

Ile kosztuje budowa domu. Na czym można, a na...

Kto przed budową domu nie zadaje sobie pytania: ile to kosztuje? Koszt budowy domu w średnim standardzie to...

Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Samowola budowlana, czyli dom wybudowany...

Pojęcie samowola budowlana nie istnieje w ustawie Prawo budowlane. Jeśli jednak dom został zbudowany...

Imitacja drewna, kamienia, cegły - czyli 15...

Czy cegła jest cegłą? Czy kamień naturalnym kamieniem? Czy trawnik jest żywy? Przedstawiamy 15 sprawdzonych...