Mały dom lepszy niż mieszkanie. Na co zwrócić uwagę wybierając projekt małego domu?

2018-05-09 14:34

Mały dom z własnym ogródkiem to lepszy wybór niż mieszkanie w bloku? Warto się przekonać. Mały dom może być naprawdę tani i łatwy w budowie, zmieści się na niewielkiej działce. Mały dom może być też wygodny i niedrogi w utrzymaniu. Jest tylko jeden warunek - wybór odpowiedniego projektu małego domu.

Projekt domu c333n Miarodajny - wariant XIII
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C333n Miarodajny - wariant XIII, arch. Przemysław Biryło

Mały dom coraz bardziej doceniany

Coraz więcej osób buduje małe domy. To racjonalne: działki w atrakcyjnych miejscach są niewielkie. Poza tym coraz częściej dom nie jest na całe życie – ludzie kupują lub budują pierwszy na początkowe lata małżeństwa, a potem się przeprowadzają. Coraz częściej budują również inwestorzy przed emeryturą, których dzieci są już dorosłe – w takim przypadku również sprawdzi się mały dom.

Wydaje się też, że wyciągamy wnioski z doświadczeń poprzedniego pokolenia. Wiemy, że duży dom oznacza dużo kłopotów: z utrzymaniem, ze sprzątaniem i z ogrzaniem. Trend na małe domy jest już widoczny i można docenić jego dobre strony.

GALERIA: ciekawe projekty gotowe małych domów 

Ponadto w pracowniach architektonicznych powstaje coraz więcej projektów małych domów – wygodnie rozplanowanych, "skrojonych" na miarę potrzeb, ciekawych architektonicznie. Naprawdę jest w czym wybierać. Budowa małego domu może być tańsza niż zakup mieszkania, a przyniesie nieporównanie lepsze warunki życia.

Sprawdź też: Miarodajny NAJLEPSZY PROJEKT domu 2017 roku>>>

Projekt M91d Projekt małego domu, powierzchnia 75 m2
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M91d Lilie i piwonie – wariant IV, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Mały dom - możliwości projektowe

Małe, oszczędne domy często nie mają garażu. Zakłada się, że jeśli wielkość działki na to pozwala, garaż może powstać później jako osobny budynek. To sposób na rozłożenie wydatków przy zachowaniu rozsądnych priorytetów: w końcu my jesteśmy ważniejsi niż samochód. Wystarczy pomyśleć, że jednostanowiskowy garaż musi zająć około 18 m² powierzchni, jego budowa wiąże się z kosztem stanu surowego, a sama brama garażowa to spory wydatek. Jednym słowem – mały dom to często dom bez garażu. Może to być budynek zarówno parterowy, jak i z poddaszem.

Domy z poddaszem zmieszczą się na naprawdę niewielkich działkach i to jest ich przewaga nad parterowymi. Mniejsza powierzchnia zabudowy to także możliwość przeznaczenia większej powierzchni na taras, czyli de facto powiększenie tej przestrzeni, która dla mieszkańców jest naprawdę nieoceniona – własnego ogrodu. Druga zaleta to oddzielenie sypialni od części dziennej schodami i umieszczenie tych stref na różnych kondygnacjach. Daje to wrażenie większego metrażu i w wielu sytuacjach jest po prostu bardzo wygodne.

Dużo trudniej oddzielić strefę nocną od pokoju dziennego w małym domu parterowym. Zwykle w takiej sytuacji powstaje przy sypialniach korytarz, który – ponieważ dom jest mały – z konieczności nie będzie bardzo szeroki. Z kolei wielką zaletą domów parterowych jest to, że ich budowa może być tańsza. Jeśli od razu wiadomo, że przy parterze zostaniemy i nie będzie nas kusiło zagospodarowanie przestrzeni pod dachem, można zdecydować się na budowę niskiego, nieużytkowego poddasza, z łatwą w budowie więźbą z wiązarów kratownicowych, co wiąże się z mniejszymi kosztami. Brak schodów, niewielka powierzchnia do ocieplenia, dużo mniej skomplikowanych prac wykończeniowych – to wielkie zalety domu parterowego.

Mały dom rozwojowy - co to takiego?

To specjalna kategoria małych domów, które da się w każdej chwili powiększyć. Mają wszystkie potrzebne funkcje ulokowane na parterze, a poddasze jest ich rezerwą na przyszłość. To oczywiście podwyższa koszty budowy, ale poza tym daje inwestorowi przyjemne poczucie, że budynek jest przygotowany na zmiany, że jest to mały dom, ale z „zapasem”. Niemniej wszystkie zabiegi projektowe w takich przypadkach skupiają się na tym, żeby dom był samowystarczalny już jako parterowy.

Projekt małego domu z garażem Jesienny nastrój – Murator M109
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M109 Jesienny nastrój, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt małego domu - jak wybrać ten najlepszy?

O efektywnym rozplanowaniu małego domu decydują zwartość bryły i prosty układ połaci dachowych. Duże znaczenie ma także miejsce wejścia. Dobrze, jeśli wejście wprowadza do centrum domu pomiędzy strefę dzienną a zespół sypialni. W przypadku małego domu powinno ono w miarę możliwości znajdować się pośrodku elewacji. Nawet jeśli prowadzi z narożnego podcienia, przejście z przedsionka musi wprowadzać do centrum domu. Chodzi o to, aby nie tracić cennych metrów kwadratowych na powierzchnię „tylko do chodzenia”.

Komunikacja musi być bardzo oszczędna. Pomogą w tym przemyślnie poprowadzone przejścia przez salon i kuchnię. W domu z poddaszem ważna jest centralna lokalizacja schodów, by było z nich blisko do wszystkich pomieszczeń. Podest schodów musi być częścią korytarza lub salonu. Powierzchnia komunikacyjna na poddaszu powinna być jak najmniejsza, dzięki temu pokoje będą większe.

Projekt małego domu z poddaszem użytkowym EC117f
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt EC117f Codzienny wariant VI (z wentylacją mechaniczną), arch. Przemysław Biryło i arch. Maciej Biryło Link: Sprawdź projekt >>>

W małym domu szczególnie ważne jest rozdzielenie strefy nocnej od zespołu pomieszczeń dziennych – salonu, kuchni, jadalni, aneksu kominkowego. To pozwala zachować możliwość izolacji i indywidualnego wypoczynku domowników. Liczy się umiejętne zgrupowanie pomieszczeń o powiązanych funkcjach: łazienka i garderoby lub szafy powinny być jak najbliżej sypialni, a kuchnia, pomieszczenia gospodarcze, schowki – możliwie blisko wejścia. To pozostawia więcej przestrzeni dla salonu i sypialni, a przede wszystkim jest wygodne.

Jeśli dom ma mieć poddasze użytkowe, powinno ono być możliwie wysokie. Najbardziej efektywny użytkowo jest dach dwupołaciowy o sporym spadku – przekryty nim budynek ma dwie ściany szczytowe z miejscem na obszerne okna. Dachy kopertowe założone nisko dają mało miejsca na pomieszczenia pod spadkami, przez co powstaje wrażenie ciasnoty.

Projekt małego domu z poddasze do adaptacji C310b
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C310b Rumiankowy – wariant II, arch. Izabela Mandla Link: Sprawdź projekt >>>

Kuchnia w małym domu prawie zawsze jest otwarta na salon. Warto wygospodarować spiżarnię, bo uwalnia kuchnię od szafek (na które brak w niej miejsca), a ponadto jest bardziej pojemna – jej półki zajmują całą wysokość ścian.

>>> Przeczytaj też: domy na wąską działkę - TOP 5 projektów

Dom, także ten mały, powinien mieć na parterze oprócz salonu czy jadalni jeden z pokoi sypialnych, raczej blisko wejścia, z możliwością łatwego dostępu do łazienki. To ważne, bo często zdarza się nam nie tylko przyjmować gości, ale i opiekować się starszymi rodzicami, mieszkać z usamodzielniającym się studentem czy potrzebować pokoju na własną praktykę zawodową lub hobby.

Kolekcja projektów domów parterowych – wybierz projekt dla siebie

Trendy w projektowaniu domów – zobacz kolekcję nowości projektowych

Projekty domów z antresolą – zobacz najciekawsze propozycje i wybierz idealny dom dla siebie

Duże też jest piękne – najciekawsze Projekty domów piętrowych

Co lepsze - własny dom czy mieszkanie?

Planujesz budowę domu?

Przeczytaj nasze artykuły, które ułatwią Ci wybór projektu. Prezentujemy najlepsze projekty domów:

Funkcjonalne domy z poddaszem użytkowym

5 projektów domów z poddaszem do adaptacji

Projekt domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów. W naszej Kolekcji  znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy. Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.