| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Wybierz dom na jesień życia. Budynek wygodny dla osób starszych

Wybierz dom na jesień życia. Budynek wygodny dla osób starszych

Jak powinien wyglądać dom seniora? Warto to sprawdzić przed kupieniem bądź adaptacją projektu lub zakupem domu na rynku wtórnym. Gdy młody dziś inwestor wejdzie w jesień życia musi mieć lokum wygodne, nie stwarzające mu żadnych barier.

Przede wszystkim wygoda

Niech strefa twej sypialni będzie tak zaplanowana, aby można ją było zamknąć i by dobrze służyła osobom przyzwyczajonym do spania o różnych porach. Dzięki temu nie będziesz niepotrzebnie budzić partnera w trakcie ubierania się i korzystania z łazienki. Zadbaj też o komfort wynikający z indywidualnego sposobu życia. Nie wahajsię wybrać taki dom czy projekt, który umożliwi ci spełnienie marzeń. Po prostu zadbaj o warunki przestrzenne do ich realizacji i kultywowania naszych zwyczajów:

  • jeśli często gościsz przy stole – zbuduj wymarzoną i naprawdę wygodną jadalnię i kuchnię;
  • jeśli lubisz spędzać czas, uprawiając ogród i kontemplując jego urodę na tarasie – zbudujwygodne zaplecze ogrodnicze i luksusowy taras;
  • jeżeli potrzebujesz strefy do uprawiania jakiegoś hobby – wygospodaruj ją.

Coś dla aktywnych

Dobrze jest przewidzieć miejsce, w którym ustawisz domowe urządzenia do gimnastyki. Pamiętaj, że w miarę upływającego czasu twoja sprawność fizyczna będzie pozostawiała coraz więcej do życzenia (być może nawet nie będziesz mógł wychodzić z domu). W takiej sytuacji trudno przecenić wartość urządzeń, które mogą poprawić nadwątloną sprawność lub pomogą w rehabilitacji.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dom otwarty na ogród i slońce

Poranna kawa na tarasie w słońcu, południowy obiad w zacienionej loggi lub pod parasolem liści na trawie, wreszcie kolacja na przeszklonej (dla ochrony przed chłodem) werandzie… Aby zrealizować te powszechne oczekiwania dotyczące sposobu przyjemnego spędzania czasu w domu z ogrodem, trzeba wcześniej dobrze przemyśleć i optymalnie usytuować dom na działce względem stron świata (a więc słońca). Pamiętajteż o zagwarantowaniu dobrych widoków przez okna i drzwi balkonowe. Im więcej czasu będziesz spędzać w domu, tym większe będą one dla nas miały znaczenie. Należy zadbać, by przeszklenia nie kierowały naszego wzroku na okna sąsiada, ale na specjalnie skomponowany fragment ogrodu. Pamiętaj też o życiodajnym działaniu słońca – koniecznie skieruj okna w stronę południa.

Pomyśl o gościach

Dom buduje się nie tylko dla dwóch lub jednej osoby, ale także... dla gości. Kiedy masz dom, powinieneś móc dzielić się nim z przyjaciółmi, dziećmi i wnukami. Zbuduj więc dom komfortowy także z punktu widzenia gościa. Naprawdę wygodny dla niego będzie taki, w którym może mieszkać, nie zakłócając zwykłego trybu życia gospodarzy. Warunek minimum to pokój z łazienką, ale lepiej, jeśli będzie to osobna strefa „gościnna”. Możesz pokusić się nawet o bardziej rozbudowany zespół pokoi – mogą się przydać. Niezależne wejście do takiej strefy będzie jej dodatkowym atutem. Ponieważ wraz z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo chorób i mniejszej lub większej niepełnosprawności, dom powinien bezproblemowo służyć w takich trudnych miesiącach, a nawet latach. Dobrze jest przewidzieć miejsce do spania dla osoby, która podejmie się opieki nad tobą. Tak naprawdę będzie jednym z kolejnych „gości” w twoim domu. Jednym z rozwiązań jest położony na parterze lub na piętrze pokój z łazienką, przedpokojem i ewentualnie z urządzoną mikrokuchenką.

Na kieszeń emeryta

Twój dom powinien mieć cechy domu co najmniej energooszczędnego – chodzi o uniknięcie zbyt wysokich kosztów niezbędnych wydatków na ogrzewanie. Wszystkie przegrody powinny mieć bardzo dobrą izolację termiczną. Dobrze, jeśli dla oszczędności będziesz mógł zamknąć nieużywaną gościnną część domu i obniżyć w niej temperaturę.

Jak najmniej napraw i sprzątania

Warto zbudować dom na tyle trwały, aby nie zostać zmuszonym do remontów, których koszty mogłyby okazać się za wysokie jak na dochody emeryta. Minimalna przewidywalna gwarancja trwałości wszystkich elementów powinna wynosić 25 lat przy odpowiedniej, ale nieuciążliwej konserwacji. Dom nie powinien być zbyt duży. Sprzątanie, ogrzewanie mogą się okazać ponad twoje możliwości fizyczne czy finansowe. Długość koniecznych dróg dojścia do codziennie używanych przedmiotów może w praktyce być nużąca lub wyczerpująca. Pamiętaj, że wraz z wiekiem maleje zwykle waga, jaką nadaje się przestrzenności, a rośnie wartość przytulności mieszkania.

Dom zgodny z zasadami ergonomii

Warto tak usytuować wszystkie sprzęty, aby do minimum ograniczyć zbędną pracę związaną z ich używaniem. Ich sprzątnięcie nie powinno nastręczać zbyt dużo wysiłku, dlatego miejsce przechowywania należy usytuować tuż obok stref, w których są wykorzystywane. Niech garderoba przy wejściu pomieści wszystkie okrycia wierzchnie i buty, a w tej przy sypialni znajdzie się miejsce na wszystkie nasze ubrania. Powinieneś też móc się w niej swobodnie przebrać. Dobrze, jeśli będzie usytuowana blisko pralni i łazienki. Dzięki temu łatwiejsze stanie się utrzymanie porządku. Dom powinien być tak zaprojektowany, wyposażony i urządzony, aby możliwe było samodzielne poruszanie się po nim na wózku oraz łatwe korzystanie z pomocy innej osoby, na przykład przy konieczności wstania z niego. W dużym stopniu regulują to przepisy dotyczące projektowania mieszkań, ale warto się upewnić, czy zostały zastosowane w twoim projekcie. Dotyczy to zwłaszcza łazienki, w której dobrze jest przewidzieć dużo miejsca na natrysk, najlepiej z wpustem w podłodze, bez progu i bez kabiny – tak, by umożliwić wjazd wózkiem pod prysznic.

Budownictwo ekologiczne - materiały budowlane z surowców wtórnych

Terminy: recycling, downcycling i upcycling określają sposoby ponownego przetworzenia materiałów....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Imitacja drewna, kamienia, cegły - czyli 15...

Czy cegła jest cegłą? Czy kamień naturalnym kamieniem? Czy trawnik jest żywy? Przedstawiamy 15 sprawdzonych...

5 projektów domów z poddaszem użytkowym....

Przedstawiamy Top 5 projektów domów z poddaszem użytkowym o powierzchni 120-145 m2. Domy z...

Umowy budowlane: umowa z wykonawcą wzór. Co...

Umowa z wykonawcą: pobierz gotowy wzór umowy. Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane? Przed...

Koszt budowy domu jednorodzinnego. 8 domów, które...

Koszt budowy domu poniżej 200 tys. zł? Czy to możliwe? Udowadniamy, że tak. Wybraliśmy dla Ciebie projekty...

5 idealnych domów dla dużej rodziny. Wybieramy...

Funkcjonalny i przytulny dom dla 5-osobowej rodziny, który zapewni komfortową przestrzeń użytkową...