| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Właściwie i źle zaprojektowane połączenie garażu z domem

Właściwie i źle zaprojektowane połączenie garażu z domem

Źle zaprojektowany garaż potrafi skutecznie zatruć codzienne życie i nie chodzi tu tylko o zapach spalin wyczuwalny w salonie oraz kuchni, ale także o kilometry przemierzane z zakupami. Albo problemy z wyjściem z garażu...

Autor: Andrzej Szandomirski

Garaż służy nie tylko do parkowania samochodu. Trzeba jeszcze wyjąć zakupy, wyjść z garażu, nie zmoknąć, gdy pada, przechować rower, itp. Dużo zadań!

Zdarza się, że w projektach garaż traktowany jest jako dodatkowy, dostawiony z boku element z wjazdem od strony ulicy. Przejście do części mieszkalnej powstaje w przypadkowym, zupełnie niefunkcjonalnym miejscu lub, co gorsze, nie ma go wcale. Tymczasem jest to bardzo ważny element, często przesądzający o wygodnej komunikacji we wnętrzu.

Hol nie tylko dla zmotoryzowanych

Wspólny hol wejściowy dla osób, które wchodzą głównymi drzwiami zewnętrznymi, i tych, które przyjechały samochodem, pozwala korzystać z jednego przedpokoju, wieszaków na ubrania, szafy. Nie dublując stref wejściowych, oszczędzamy cenną powierzchnię parteru. Ważny jest łatwy dostęp do spiżarni i kuchni, żeby szybko zanieść i rozpakować zakupy. Skracanie głównych „ścieżek” w domu umożliwi nam uniknięcie kilometrów, które przemierzymy w przyszłości po źle zaprojektowanym wnętrzu. Pomyślmy, że często wykonujemy kilka kursów dziennie z bagażami z samochodu do domu. Mnożenie korytarzy i przedsionków jest więc nieekonomiczne. Komunikacja w domu robi się zagmatwana i uciążliwa.

Między garażem a domem

Nie należy jednak robić wejścia do garażu bezpośrednio z części mieszkalnej. Rozdzielenie garażu od reszty domu pomieszczeniem pośrednim jest konieczne. To dwie zupełnie nieprzystające do siebie strefy. W garażu jest zimno, pachnie benzyną, słychać silnik. W domu chcemy mieć ciszę i spokój. Trzeba więc oddzielić te części podwójnymi szczelnymi drzwiami, co pozwoli uniknąć spalin i hałasu, a także zapobiegnie ucieczce ciepłego powietrza. Jeśli do tego celu nie możemy wykorzystać głównego przedsionka, należy zaprojektować dodatkową „śluzę” w postaci niezbyt dużego pomieszczenia lub holu, który może służyć jednocześnie jako schowek, garderoba lub pomieszczenie gospodarcze.

Błędem jest zaprojektowanie takiego przejścia w formie wąskiego korytarza. Powinno być to raczej pomieszczenie przechodnie – ustawne, dostatecznej wielkości, tak aby poza 120 cm szerokości potrzebnej do wygodnego przechodzenia znalazło się miejsce na zabudowę bądź wstawienie sprzętów gospodarczych. Nie może być ono jednak zbyt rozbudowane, bo wydłużyłoby to drogę do pozostałych pomieszczeń.

Jeżeli garaż jest zagłębiony w stosunku do reszty domu, dobrym sposobem na pokonanie różnicy poziomów jest umieszczenie schodów w pomieszczeniu przechodnim lub zaprojektowanie części jego posadzki jako pochylni. Będzie to bezpieczne i funkcjonalne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, starszych czy małych dzieci. Pamiętajmy, że posadzka w pomieszczeniu przechodnim powinna być odporna na ścieranie i łatwa do utrzymania w czystości. Umieszczenie schodów albo pochylni w garażu nie jest racjonalnym rozwiązaniem, bo wymusiłoby poszerzenie garażu.

Drzwi przeciwpożarowe - do zadań specjalnych

Pamiętajmy również o szczelnych drzwiach. Przepisy wprawdzie nie nakazują stosowania drzwi przeciwpożarowych między domem jednorodzinnym a garażem, ale dla większego bezpieczeństwa warto rozważyć takie rozwiązanie, gdyż w garażu często są przechowywane materiały łatwo palne. Trzeba również pamiętać, że przejście z garażu do domu może być drogą dla włamywacza. Można więc zastanowić się nad zakupem drzwi przeciwpożarowych mających jednocześnie właściwości antywłamaniowe. Powinny one otwierać się raczej do środka domu, żeby nie ograniczać w garażu miejsca potrzebnego do otwarcia drzwi pojazdu i swobodnego poruszania się między ścianą a samochodem. Jeśli garaż nie będzie miał wewnętrznego połączenia z domem, a jedynie drzwi na zewnątrz, najlepiej, jeżeli znajdą się one jak najbliżej głównego wejścia do domu, pod wspólnym z nim dachem.

Czasami, z powodu wąskiej działki, garaż, który nie mieści się w bryle domu, zostaje usytuowany przed nim, od strony ulicy. Wtedy można zaprojektować zadaszony łącznik. Ułatwia to komunikację, ale zajmuje ważną powierzchnię działki.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Dom na wąską działkę - TOP 5 najlepszych...

Projekty domów na wąską działkę są jednymi z najczęściej poszukiwanych przez inwestorów. Z...

5 najlepszych domów dla pary 50+. Wybieramy...

Polacy decydują się na budowę domu najczęściej przed 40. rokiem życia. Ale są też i tacy, którzy...

Mały dom. 5 najlepszych projektów małych domów o...

Oto 5 najlepszych projektów małych domów, których powierzchnia jest zbliżona do...

Odrolnienie działki. Jak przekształcić działkę...

Kupno działki rolnej z nadzieją, że za jakiś czas postawisz na niej wymarzony dom może być obarczone dużym...

Elewacje domów - jak dobrać ich kolor? Zobacz...

Kolory elewacji domów decydują o ich wyglądzie i charakterze. Nieograniczona wręcz kolorystyka...