| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » W gąszczu map - szybki przewodnik po mapach geodezyjnych

W gąszczu map - szybki przewodnik po mapach geodezyjnych

Przymierzasz się do budowy dom? Przed Tobą – przejrzenie mnóstwa dokumentów, w tym różnego rodzaju map geodezyjnych. Czego można się dowiedzieć z planu miejscowego? Do czego służy mapa zasadnicza i mapa do celów projektowych? Zobacz, czym się różnią poszczególne mapy i do czego mogą Ci się przydać podczas budowy domu.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Plan Zagospodarowania Przestrzennego definiuje, co i w jaki sposób możesz wybudować na swojej działce. Z planu dowiesz się, czy na posesji w ogóle jets możliwa budowa domu. Sprawdzisz, czy na sąsiedniej działce za kilka lat nie powstanie np. uciążliwy zakład produkcyjny, pokaźnych rozmiarów inwestycja mieszkaniowa czy też trasa szybkiego ruchu.

– Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego określa, czy na danej działce inwestor może postawić dom jednorodzinny, szeregowiec, czy budynek o zabudowie bliźniaczej. Ponadto wskazuje także wysokość budynku – piętrowy lub parterowy, czy też parterowy z poddaszem, kąt nachylenia dachu a nawet kolor dachówki – uzupełnia Bożena Czarnecka z Pracowni Projektowej Piramida z Krapkowic, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Ważna jest też linia zabudowy, którą taki Plan szczegółowo określa. Dokument ten zawiera również informację o przyłączach.

Niestety, nie każda działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W tej sytuacji konieczne jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Mapa zasadnicza

Wśród map geodezyjnych najczęściej wykorzystywane są dwa rodzaje: mapy zasadnicze i mapy do celów projektowych.

– Mapę zasadniczą inwestor uzyskuje we własnym zakresie w Urzędzie Kartografii i Geodezji na danym terenie. Przeważnie wydawana jest w skali 1:1000 – mówi Aneta Wojtyńska, z warszawskiej Pracowni Gold Projekt, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Mapa zasadnicza określa nam granice i media, jakie znajdują się na danym terenie. Przeważnie zawiera informacje archiwalne, rzadko aktualizowane. Mapa zasadnicza zwykle wykorzystywana jest na etapie uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy. Koszty uzyskania takiej mapy nie są duże i wahają się w granicy. 30-50 zł za format A4 .

Mapy do celów projektowych

To mapa, która jest konieczna do uzyskania pozwolenia na budowę. Stanowi załącznik do projektu architektoniczno-budowlanego. Jej ważność jest ograniczona w czasie. Mapa służy także do projektowania przyłączy do budynku i potrzebna jest do wykonania projektu zagospodarowania działki.

Wykonanie mapy do celów projektowych inwestor powinien zlecić geodecie. Zamówienie warto również skonsultować z architektem.

Inwestor powinien zamówić 3 egzemplarze mapy do celów projektowych. Najczęściej na wszelki wypadek zamawia się 4 lub 5 egzemplarzy, aby można było wykonać ewentualne dodatkowe uzgodnienie. Koszt wykonania mapy waha się w granicy od 500-1000 zł. Cena zależy od wielkości działki. Na mapę czeka się od 2 do 4 tygodni.

Mapy inwentaryzacyjne i multimedialne

Mapy inwetaryzacyjne wykorzystywane są na etapie finalizacji budowy, aby zgłosić dom do użytkowania. Istnieje kilka rodzajów takich map, które wykonuje się osobno: domu i ogrodzenia posesji oraz wszystkich przyłączy.

– Po zakończeniu budowy lub pewnych etapów budowy wykonujemy mapę inwentaryzacyjną. Koszt jej wykonania dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego wynosi ok. 400 zł – mówi Konrad Wąsik z Pracowni Projektowej APA z Mińska Mazowieckiego.

Innym rodzajem map, choć jeszcze nie tak bardzo rozpowszechnionym w Polsce, są mapy geodezyjne multimedialne.

– Takie mapy są pomocne, gdy inwestor, który przychodzi po poradę ekspercką nie ma ze sobą ani mapy zasadniczej, ani mapy do celów projektowych. Wtedy, aby porozmawiać, można skorzystać z map, które zamieszczone są na portalu geoportal.gov.pl. Możemy zobaczyć orientacyjną szerokość i długość działki oraz jej otoczenie – mówi Bożena Czarnecka z Pracowni Projektowej Piramida z Krapkowic, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

WARTO WIEDZIEĆ: definicje map geodezyjnych

Mapa zasadnicza – określa granice i media, jakie się znajdują na konkretnej działce. Ze wzglądu na bardzo rzadką aktualizację tego rodzaju mapy i możliwy brak informacji o aktualnej zabudowie, służy przeważnie do celów informacyjno-poglądowych. Czasem jest podstawą do wydania pozwolenia na budowę. Uzyskuje się ją w Urzędzie Geodezji i Kartografii na danym terenie.

Mapa do celów projektowych – wymagana jest jako ząłącznik do projektu architektoniczno-budowlanego. Wykorzystuje się ją także na etapie projektowania przyłączy do budynku. Jest też niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Wykonywana przez geodetę – zazwyczaj poprzez uaktualnienie mapy zasadniczej. Jej ważność trwa określony czas.

Mapa inwetaryzacyjna – wykonywana po zakończeniu budowy lub jej etapów. Potrzebna jest, aby zgłosić dom do użytkowania. Mapy inwentaryzacyjne domu i ogrodzenia posesji oraz wszystkich przyłączy wykonuje się osobno.

Mapa geodezyjna multimedialna – zamieszczona online, np. na stronie geoportal.gov.pl. Najczęściej wykorzystywana przy braku innych map dotyczących konkretnego terenu.

Szacunkowe koszty uzyskania map geodezyjnych

  • mapa zasadnicza, informacyjna – 50 zł
  • mapa do celów projektowych – od 500 do 1000 zł
  • mapa inwentaryzacyjna – 400 zł
  • Czas oczekiwania uzyskania map geodezyjnych:
  • mapa zasadnicza, informacyjna – od ręki
  • mapa do celów projektowych – do 4 tygodni
  • mapy multimedialne – dostępne na www.geoportal.gov.pl

Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Zanim rozpoczniesz budowę - wybierz odpowiedni...

Wybór projektu to pierwszy krok do zrealizowania marzenia o budowie własnego domu. Nie jest to łatwe...

Prosty dom parterowy. Jak Donata i Paweł szykują...

Donata i Paweł wybrali dom "Miarodajny" C333c - jeden z projektów Muratora. Zależało im na domu...

Remont domu. Jak urządzić łazienkę w zupełnie...

Robiąc remont domu - adaptując poddasze czy piwnicę na cele mieszkalne, warto zrobić tam łazienkę. Można ją...

Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.