| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » W gąszczu map - szybki przewodnik po mapach geodezyjnych

W gąszczu map - szybki przewodnik po mapach geodezyjnych

Przymierzasz się do budowy dom? Przed Tobą – przejrzenie mnóstwa dokumentów, w tym różnego rodzaju map geodezyjnych. Czego można się dowiedzieć z planu miejscowego? Do czego służy mapa zasadnicza i mapa do celów projektowych? Zobacz, czym się różnią poszczególne mapy i do czego mogą Ci się przydać podczas budowy domu.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Plan Zagospodarowania Przestrzennego definiuje, co i w jaki sposób możesz wybudować na swojej działce. Z planu dowiesz się, czy na posesji w ogóle jets możliwa budowa domu. Sprawdzisz, czy na sąsiedniej działce za kilka lat nie powstanie np. uciążliwy zakład produkcyjny, pokaźnych rozmiarów inwestycja mieszkaniowa czy też trasa szybkiego ruchu.

– Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego określa, czy na danej działce inwestor może postawić dom jednorodzinny, szeregowiec, czy budynek o zabudowie bliźniaczej. Ponadto wskazuje także wysokość budynku – piętrowy lub parterowy, czy też parterowy z poddaszem, kąt nachylenia dachu a nawet kolor dachówki – uzupełnia Bożena Czarnecka z Pracowni Projektowej Piramida z Krapkowic, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Ważna jest też linia zabudowy, którą taki Plan szczegółowo określa. Dokument ten zawiera również informację o przyłączach.

Niestety, nie każda działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W tej sytuacji konieczne jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Mapa zasadnicza

Wśród map geodezyjnych najczęściej wykorzystywane są dwa rodzaje: mapy zasadnicze i mapy do celów projektowych.

– Mapę zasadniczą inwestor uzyskuje we własnym zakresie w Urzędzie Kartografii i Geodezji na danym terenie. Przeważnie wydawana jest w skali 1:1000 – mówi Aneta Wojtyńska, z warszawskiej Pracowni Gold Projekt, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Mapa zasadnicza określa nam granice i media, jakie znajdują się na danym terenie. Przeważnie zawiera informacje archiwalne, rzadko aktualizowane. Mapa zasadnicza zwykle wykorzystywana jest na etapie uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy. Koszty uzyskania takiej mapy nie są duże i wahają się w granicy. 30-50 zł za format A4 .

Mapy do celów projektowych

To mapa, która jest konieczna do uzyskania pozwolenia na budowę. Stanowi załącznik do projektu architektoniczno-budowlanego. Jej ważność jest ograniczona w czasie. Mapa służy także do projektowania przyłączy do budynku i potrzebna jest do wykonania projektu zagospodarowania działki.

Wykonanie mapy do celów projektowych inwestor powinien zlecić geodecie. Zamówienie warto również skonsultować z architektem.

Inwestor powinien zamówić 3 egzemplarze mapy do celów projektowych. Najczęściej na wszelki wypadek zamawia się 4 lub 5 egzemplarzy, aby można było wykonać ewentualne dodatkowe uzgodnienie. Koszt wykonania mapy waha się w granicy od 500-1000 zł. Cena zależy od wielkości działki. Na mapę czeka się od 2 do 4 tygodni.

Mapy inwentaryzacyjne i multimedialne

Mapy inwetaryzacyjne wykorzystywane są na etapie finalizacji budowy, aby zgłosić dom do użytkowania. Istnieje kilka rodzajów takich map, które wykonuje się osobno: domu i ogrodzenia posesji oraz wszystkich przyłączy.

– Po zakończeniu budowy lub pewnych etapów budowy wykonujemy mapę inwentaryzacyjną. Koszt jej wykonania dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego wynosi ok. 400 zł – mówi Konrad Wąsik z Pracowni Projektowej APA z Mińska Mazowieckiego.

Innym rodzajem map, choć jeszcze nie tak bardzo rozpowszechnionym w Polsce, są mapy geodezyjne multimedialne.

– Takie mapy są pomocne, gdy inwestor, który przychodzi po poradę ekspercką nie ma ze sobą ani mapy zasadniczej, ani mapy do celów projektowych. Wtedy, aby porozmawiać, można skorzystać z map, które zamieszczone są na portalu geoportal.gov.pl. Możemy zobaczyć orientacyjną szerokość i długość działki oraz jej otoczenie – mówi Bożena Czarnecka z Pracowni Projektowej Piramida z Krapkowic, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

WARTO WIEDZIEĆ: definicje map geodezyjnych

Mapa zasadnicza – określa granice i media, jakie się znajdują na konkretnej działce. Ze wzglądu na bardzo rzadką aktualizację tego rodzaju mapy i możliwy brak informacji o aktualnej zabudowie, służy przeważnie do celów informacyjno-poglądowych. Czasem jest podstawą do wydania pozwolenia na budowę. Uzyskuje się ją w Urzędzie Geodezji i Kartografii na danym terenie.

Mapa do celów projektowych – wymagana jest jako ząłącznik do projektu architektoniczno-budowlanego. Wykorzystuje się ją także na etapie projektowania przyłączy do budynku. Jest też niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Wykonywana przez geodetę – zazwyczaj poprzez uaktualnienie mapy zasadniczej. Jej ważność trwa określony czas.

Mapa inwetaryzacyjna – wykonywana po zakończeniu budowy lub jej etapów. Potrzebna jest, aby zgłosić dom do użytkowania. Mapy inwentaryzacyjne domu i ogrodzenia posesji oraz wszystkich przyłączy wykonuje się osobno.

Mapa geodezyjna multimedialna – zamieszczona online, np. na stronie geoportal.gov.pl. Najczęściej wykorzystywana przy braku innych map dotyczących konkretnego terenu.

Szacunkowe koszty uzyskania map geodezyjnych

  • mapa zasadnicza, informacyjna – 50 zł
  • mapa do celów projektowych – od 500 do 1000 zł
  • mapa inwentaryzacyjna – 400 zł
  • Czas oczekiwania uzyskania map geodezyjnych:
  • mapa zasadnicza, informacyjna – od ręki
  • mapa do celów projektowych – do 4 tygodni
  • mapy multimedialne – dostępne na www.geoportal.gov.pl

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Badania gruntu pod budowę domu. Czego dowiemy się...

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinniśmy, już na etapie jej wyboru, przeprowadzić badania...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie będą dotyczyły między...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Poradnik Budowlany

Wiosna już w pełni. Ruszają pierwsze prace na budowach. Niektórzy dopiero zaczynają, inni po zimowej...

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.