| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Tani dom bliźniak. Dlaczego warto wybrać projekt bliźniaka?

Tani dom bliźniak. Dlaczego warto wybrać projekt bliźniaka?

Dom bliźniak to najczęściej dwa domy łączące się ze sobą w lustrzanym odbiciu. Niekoniecznie trzeba jednak wybierać specjalny projekt bliźniaka. Można też zestawić ze sobą dwa domy wolno stojące. Jedno jest pewne - bliźniak to dobry sposób na własny dom. Jest tańszy w budowie i zmieści się na mniejszej działce.

Jak wygląda dom bliźniak?

Bliźniak to najczęściej dwa domy łączące się ze sobą w lustrzanym odbiciu. Niekoniecznie trzeba jednak wybierać specjalny projekt takiego domu. Można też zestawić ze sobą dwa domy wolno stojące.

Domy bliźniaki powstałe w ten sposób bardziej przypominają osobne domy niż jeden podzielony na pół. Pozwala to na swobodne rozłożenie inwestycji w czasie – najpierw możemy wybudować jedną część – będzie ona wyglądała wówczas jak samodzielny dom wolno stojący, a nie ułomnie wyglądająca jego połówka. Sąsiad może dobudować się do naszego bliźniaka w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Gdy dom przez jakiś czas będzie stał samotnie, graniczna ściana nie musi być zupełnie ślepa. Można na jakiś czas zrobić w niej wypełnienia z pustaków szklanych – na takie rozwiązanie zezwalają przepisy budowlane.

Co zrobić, aby dwa domy połączone w bliźniaka pasowały do siebie?

By dom bliźniak był ładny, musi być zachowana stylistyczna spójność obu brył. Inwestorzy często popełniają ogromny błąd – uciekają się do wielu sposobów, byle tylko zróżnicować obie części. Inne kolory elewacji, dachu, inne materiały, różne wielkości okien to najczęściej chybione pod względem estetycznym pomysły.

Jeśli rzeczywiście chcemy podkreślić indywidualność obu domów, należy wybierać kolory i materiały pasujące do siebie lub uzupełniające się. Warto zadbać o jednakowe wykończenie najbardziej oddziałujących na otoczenie elementów – są to dachy, ogrodzenia, okna i balustrady.

Rążący efekt dają natomiast częściowe kompromisy, na przykład gdy obie części kryją zielone dachy, a na jednej połówce domu znalazła się dachówka, na drugiej blachodachówka lub zamontowano okna w kolorze różnych gatunków drewna.

Jak usytuować dom na działce?

Na budowę domu bliźniaka decydują się zwykle właściciele wąskich działek. Gdy dom postawimy w granicy, zyskujemy 4 m – tyle wynosi przepisowa odległość, którą w przypadku domu wolno stojącego musielibyśmy zachować od sąsiadującej posesji. Często łatwiej uzyskać efektowny wygląd wąskich działek, gdy są one zabudowane bliźniakiem niż dwoma domami o bardzo wąskich frontach.

Uciążliwości bliskiego sąsiedztwa można zmniejszyć, wybierając projekt bliźniaka, który pozwoli na oddalenie od siebie najbardziej newralgicznych miejsc. Zadbajmy o możliwie jak najlepsze odizolowanie wejść do domów i umieszczenie tarasów na przeciwległych stronach budynku. Bujna zieleń pozwoli przynajmniej częściowo odgrodzić od siebie sąsiadujące ogródki.

Autor: Piotr Mastalerz

Realizacja projektu domu bliźniaka z Kolekcji Murator Projekty BCC122a

Jak powinna być zaprojektowana w bliźniaku ściana bez okien?

Ściana bez okien niesie za sobą ograniczenia w podziale wnętrza na pomieszczenia – te przylegające do niej powinny mieć okna w innych ścianach.

Najlepiej, aby ślepa ściana była jak najkrótsza – istnieje wówczas szansa, że usytuowane przy niej pomieszczenia będą miały zapewniony dopływ odpowiedniej ilości światła naturalnego. Długa ślepa ściana zwykle wymusza układ z pomieszczeniami pozbawionymi okien.

Przyjrzyjmy się więc dobrze funkcjom wnętrz, które będą przylegały do wspólnej ściany. Dobrze, jeśli znajdą się tam garaż, kotłownia, spiżarnia, wc lub klatka schodowa, a nie kuchnia czy sypialnia.

Sprawdźmy też, czy w pomieszczeniach na wyższej kondygnacji okna przewidziane w ścianie można zastąpić oknami połaciowymi, lukarnami lub świetlikami w dachu. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie dwóch domów wysuniętą częścią garażową – ściana łącząca części mieszkalne obu segmentów bliźniaka jest wówczas krótka, a gdy bryła garażu jest nieznacznie wysunięta, mieszkańcy zyskują większą intymność w strefie wejścia.

Jaki układ wnętrz w połówkach bliźniaka?

Obie połówki bliźniaka powinny gwarantować wygodę i umożliwiać samodzielność. W klasycznych domach bliźniakach wnętrze jednego domu jest zazwyczaj lustrzanym odbiciem drugiego – stąd wynikają niesprawiedliwe warunki w oświetleniu pomieszczeń – gdy jedna strona ma salon od południa, druga – od północy.

Wybierzmy projekt bliźniaka pozwalający na zestawienie wnętrz zarówno symetrycznie, jak i asymetrycznie. Niech każda rodzina ma wybór, z której strony chce mieć kuchnię, a z której schody na piętro. Brak konstrukcyjnych ścian działowych również pomoże w swobodnej aranżacji wnętrz. Aby zmniejszyć uciążliwości bliskiego sąsiedztwa, należy też zadbać o odpowiednie wyciszenie ściany dzielącej segmenty. Najlepiej, jeśli domy mają własne ściany, a dzieli je wykonana między nimi szczelina szerokości 3-5 cm.

MuratorTV: Termografia: jeden bliźniak ocieplonym, a drugi nie

Przeczytaj dodatkowo:
Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....

Ile kosztuje budowa domu. Na czym można, a na...

Kto przed budową domu nie zadaje sobie pytania: ile to kosztuje? Koszt budowy domu w średnim standardzie to...

ABC budowy domu

Jak zbudować nowoczesny dom - solidny, ciepły i komfortowy dla mieszkańców? Odpowiedź znajdziesz w...

Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

Badania gruntu pod budowę domu. Czego dowiemy się...

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinniśmy, już na etapie jej wyboru, przeprowadzić badania...