| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Stolarka otworowa domu energooszczędnego. Bramy garażowe, rolety zewnętrzne i okna pasywne

Stolarka otworowa domu energooszczędnego. Bramy garażowe, rolety zewnętrzne i okna pasywne

Projektując dom energooszczędny warto poszukać stolarki otworowej przeznaczonej do tego typu budownictwa. Na rynku można znaleźć okna, rolety i bramy garażowe, których budowa i właściwości pomagają skutecznie oszczędzać ciepło. Poniżej przedstawiamy kilka najnowszych rozwiązań z tego obszaru.

Autor: KRISPOL

Nieszczelne okna mogą odpowiadać nawet za 25% strat ciepła całego budynku.

Każdy wie, że budowa domu energooszczędnego w perspektywie długoterminowej przynosi podwójny zysk. Wybór odpowiednich technologii pomoże nie tylko realnie oszczędzać i obniżyć koszty utrzymania, lecz także korzystnie wpłynie na rynkową wartość domu. Bardzo ważną kwestią, podczas projektowania, jest dobór odpowiednich produktów. Podpowiadamy jakie cechy mają najlepsze bramy, okna i rolety zewnętrzne.

Produkty i technologie stosowane na każdym etapie budowy, mają zasadniczy wpływ na zużycie energii w domu. Bardzo duże znaczenie ma stolarka otworowa, w tym okna, które mogą odpowiadać nawet za 25% strat ciepła całego budynku.

Okna pasywne

Okna pasywneWybierając stolarkę otworową zwykle zaczyna się od okien. Decydują o codziennym komforcie i bezpieczeństwie. Termoizolacyjność i estetyka powinny iść ze sobą w parze. Na etapie projektowania musi być rozważona ilość, wielkość, rozmieszczenie i kształt okien. Ogromne znaczenie ma także rodzaj zastosowanych profili i okuć.

Okna pasywne to idealny produkt dla domów, które mają przynieść wieloletnie oszczędności. Cechują się współczynnikiem przenikania ciepła Uw≤0,8 [W/m2K], dzięki czemu będą spełniać warunki techniczne także po roku 2021. Na skuteczną izolację cieplną okien pasywnych składa się kilka starannie dobranych i złożonych elementów. Parametry ramy i ościeżnicy na jakie należy zwrócić szczególną uwagę to głębokość (grubość), klasa i ilość komór. Dla przykładu 6 komorowy profil o głębokości 92 mm będzie cieplejszy niż 7 komorowy o mniejszej głębokości. Ważne są również wzmocnienia w postaci stalowych kształtów. Okna pasywne posiadają szyby zespolone, a przestrzenie między nimi są wypełnione gazem szlachetnym, który zatrzymuje ciepło. Szkło pokryte jest powłoką niskoemisyjną w celu zredukowania strat ciepła. Współczynnik przepuszczalności całkowitej g, w oknach domu energooszczędnego powinien być na poziomie 50%. Dopełnieniem konstrukcji są odpowiednie uszczelki i listwy podparapetowe, które niwelują mostki termiczne między oknem, a murem.

Rolety zewnętrzne

rolety zewnętrznePełnią funkcję izolacyjną i podnoszą komfort życia. Pozwalają na maksymalne wykorzystanie światła naturalnego i słonecznego. Rolety zewnętrzne są niezbędnym wyposażeniem dużych przeszkleń. W razie potrzeby skutecznie chronią przed nadmiernym przegrzaniem pomieszczenia i zapewniają uczucie intymności.

Rolety zewnętrzne są dodatkową przeszkodą dla włamywaczy. Mogą być połączone z automatyką alarmową. W starszych oknach są najszybszym rozwiązaniem na poprawienie termoizolacyjności i potrafią obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30 %. Między szybą, a roletą tworzy się przestrzeń powietrzna, która zapobiega wymianie ciepła między wnętrzem, a otoczeniem domu. Znikają również mostki termiczne. Jeżeli dopiero planujesz budowę domu warto zastanowić się na opcją rolet do zabudowy. Są dyskretne i najlepiej redukują ubytki ciepła.

Bramy garażowe

Największą popularnością cieszą się bramy segmentowe. Są zawsze ciepłe, a ich segmenty są wypełnione pianką poliuretanową o grubości około 40 cm. Najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie domów energooszczędnych są bramy o zwiększonej grubości do 60 mm, o współczynniku U = 0,39 [W/m2K] dla panela. Zapeniają nawet do 30% mniejszą przenikalność cieplną. Rozszerzony został również system uszczelnień.

Aby stolarka otworowa spełniała swoje zadanie i w pełni zachowywała właściwości, należy pamiętać o fachowym i starannym montażu. Należy powierzyć tą, jakże ważną kwestię, wykwalifikowanym osobom z dużym doświadczeniem i znajomością wszelkich nowości technicznych.

Autor: KRISPOL

Bramy garażowe o grubości panelu 60 mm zapewniają najwyższą izolacyjność cieplną.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Inwestycja w przyszłość – zalety domów pasywnych

Własny dom to inwestycja w przyszłość. Jak zatem powinien wyglądać? Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu?...

Ile kosztuje budowa domu

Koszt budowy domu w średnim standardzie to około 3 tys. zł za 1 m kw. powierzchni użytkowej. Świadomy...

Co taniej wychodzi: budowa piętra czy poddasza?

Dom piętrowy to więcej ścian i dodatkowy koszt stropu, poddasze to najczęściej droższa więźba i większa...

Planujesz budowę małego i taniego domu? Sprawdź...

Wybór projektu to pierwszy krok do rozpoczęcia budowy wymarzonego domu. Jak znaleźć odpowiedni projekt...

Mały dom lepszy niż mieszkanie. Na co zwrócić...

Mały dom jest tani i prosty w budowie, zmieści się na niewielkiej działce, łatwiej go wykończyć i ogrzać....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.