| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Stolarka otworowa domu energooszczędnego. Bramy garażowe, rolety zewnętrzne i okna pasywne

Stolarka otworowa domu energooszczędnego. Bramy garażowe, rolety zewnętrzne i okna pasywne

Projektując dom energooszczędny warto poszukać stolarki otworowej przeznaczonej do tego typu budownictwa. Na rynku można znaleźć okna, rolety i bramy garażowe, których budowa i właściwości pomagają skutecznie oszczędzać ciepło. Poniżej przedstawiamy kilka najnowszych rozwiązań z tego obszaru.

Autor: KRISPOL

Nieszczelne okna mogą odpowiadać nawet za 25% strat ciepła całego budynku.

Każdy wie, że budowa domu energooszczędnego w perspektywie długoterminowej przynosi podwójny zysk. Wybór odpowiednich technologii pomoże nie tylko realnie oszczędzać i obniżyć koszty utrzymania, lecz także korzystnie wpłynie na rynkową wartość domu. Bardzo ważną kwestią, podczas projektowania, jest dobór odpowiednich produktów. Podpowiadamy jakie cechy mają najlepsze bramy, okna i rolety zewnętrzne.

Produkty i technologie stosowane na każdym etapie budowy, mają zasadniczy wpływ na zużycie energii w domu. Bardzo duże znaczenie ma stolarka otworowa, w tym okna, które mogą odpowiadać nawet za 25% strat ciepła całego budynku.

Okna pasywne

Okna pasywneWybierając stolarkę otworową zwykle zaczyna się od okien. Decydują o codziennym komforcie i bezpieczeństwie. Termoizolacyjność i estetyka powinny iść ze sobą w parze. Na etapie projektowania musi być rozważona ilość, wielkość, rozmieszczenie i kształt okien. Ogromne znaczenie ma także rodzaj zastosowanych profili i okuć.

Okna pasywne to idealny produkt dla domów, które mają przynieść wieloletnie oszczędności. Cechują się współczynnikiem przenikania ciepła Uw≤0,8 [W/m2K], dzięki czemu będą spełniać warunki techniczne także po roku 2021. Na skuteczną izolację cieplną okien pasywnych składa się kilka starannie dobranych i złożonych elementów. Parametry ramy i ościeżnicy na jakie należy zwrócić szczególną uwagę to głębokość (grubość), klasa i ilość komór. Dla przykładu 6 komorowy profil o głębokości 92 mm będzie cieplejszy niż 7 komorowy o mniejszej głębokości. Ważne są również wzmocnienia w postaci stalowych kształtów. Okna pasywne posiadają szyby zespolone, a przestrzenie między nimi są wypełnione gazem szlachetnym, który zatrzymuje ciepło. Szkło pokryte jest powłoką niskoemisyjną w celu zredukowania strat ciepła. Współczynnik przepuszczalności całkowitej g, w oknach domu energooszczędnego powinien być na poziomie 50%. Dopełnieniem konstrukcji są odpowiednie uszczelki i listwy podparapetowe, które niwelują mostki termiczne między oknem, a murem.

Rolety zewnętrzne

rolety zewnętrznePełnią funkcję izolacyjną i podnoszą komfort życia. Pozwalają na maksymalne wykorzystanie światła naturalnego i słonecznego. Rolety zewnętrzne są niezbędnym wyposażeniem dużych przeszkleń. W razie potrzeby skutecznie chronią przed nadmiernym przegrzaniem pomieszczenia i zapewniają uczucie intymności.

Rolety zewnętrzne są dodatkową przeszkodą dla włamywaczy. Mogą być połączone z automatyką alarmową. W starszych oknach są najszybszym rozwiązaniem na poprawienie termoizolacyjności i potrafią obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30 %. Między szybą, a roletą tworzy się przestrzeń powietrzna, która zapobiega wymianie ciepła między wnętrzem, a otoczeniem domu. Znikają również mostki termiczne. Jeżeli dopiero planujesz budowę domu warto zastanowić się na opcją rolet do zabudowy. Są dyskretne i najlepiej redukują ubytki ciepła.

Bramy garażowe

Największą popularnością cieszą się bramy segmentowe. Są zawsze ciepłe, a ich segmenty są wypełnione pianką poliuretanową o grubości około 40 cm. Najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie domów energooszczędnych są bramy o zwiększonej grubości do 60 mm, o współczynniku U = 0,39 [W/m2K] dla panela. Zapeniają nawet do 30% mniejszą przenikalność cieplną. Rozszerzony został również system uszczelnień.

Aby stolarka otworowa spełniała swoje zadanie i w pełni zachowywała właściwości, należy pamiętać o fachowym i starannym montażu. Należy powierzyć tą, jakże ważną kwestię, wykwalifikowanym osobom z dużym doświadczeniem i znajomością wszelkich nowości technicznych.

Autor: KRISPOL

Bramy garażowe o grubości panelu 60 mm zapewniają najwyższą izolacyjność cieplną.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Zmiany w projekcie - zmiana grubości ocieplenia,...

Dodatkowe ocieplenie, dodatkowe okna lub inny kąt nachylenia dachu, to typowe przykłady zmian w projekcie,...

Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....

Badania gruntu pod budowę domu. Czego dowiemy się...

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinniśmy, już na etapie jej wyboru, przeprowadzić badania...

Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Dom dla młodej rodziny – wygodny i przemyślany...

Jaki powinien być dom dla młodej rodziny o praktycznym podejściu do życia? Prosty, bez elementów,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.