| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Rozplanowanie pomieszczeń gospodarczych w domu. Kotłownia, pralnia, spiżarnia

Rozplanowanie pomieszczeń gospodarczych w domu. Kotłownia, pralnia, spiżarnia

W każdym domu ze względu na konieczność utrzymania ładu i zapewnienia komfortu powinny się znaleźć pomieszczenia gospodarcze: pralnia, spiżarnia, garaż, kotłownia lub garderoba. Przed wyborem projektu zastanów się, jakie pomieszczenia techniczne będą niezbędne.

Pomieszczenia techniczne i porządkowe, takie jak kotłownia, garaż, garderoby, schowki oraz spiżarnia i pralnia, stanowią zaplecze gospodarcze domu. Kiedy wybierasz projekt, może się wydawać, że zabierają one cenną powierzchnię, którą chętnie przeznaczyłbyś na inne funkcje. Inwestorzy często ograniczają metraż zaplecza gospodarczego lub, co gorsza, z niego rezygnują. Tymczasem nawet niewielkie, ale dobrze zaplanowane pomieszczenie gospodarcze będące schowkiem na rzadziej używane przedmioty podnosi komfort życia domowników i pozwala ograniczyć liczbę szaf w sypialniach. W domach, w których na etapie projektowania przewidziano miejsce na pralnię, garderoby oraz schowki, dużo łatwiej jest utrzymać porządek. Pamiętaj o tym, że z czasem wielkość pomieszczeń gospodarczych na ogół okazuje się za mała. Rzeczy i sprzętów w domu przybywa i trzeba je gdzieś przechowywać.

Gdzie sytuować pomieszczenia gospodarcze

Dawniej zaplecze gospodarcze znajdowało się w piwnicy lub na strychu. Obecnie z piwnic się rezygnuje, a przestrzeń pod dachem przeznacza na cele mieszkalne, więc miejsca na pomieszczenia pomocnicze trzeba szukać na parterze. Racjonalnym rozwiązaniem umożliwiającym oszczędzanie energii do ogrzewania jest zgrupowanie ich w chłodniejszej, gorzej doświetlonej części domu, na przykład przy garażu. W pomieszczeniach technicznych można utrzymywać niższą temperaturę niż gdzie indziej. W niektórych przypadkach stanowią one bufor cieplny między otoczeniem budynku a strefą dzienną. Dostęp do zaplecza gospodarczego musi być wygodny. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie wejścia do pomieszczeń gospodarczych w wiatrołapie. Pozwala to łatwiej utrzymać porządek i nie łączyć brudnych, generujących hałas funkcji bezpośrednio z częścią mieszkalną.

Garaż

Jeśli decydujesz się na garaż, zaplanuj go z pewną nadwyżką powierzchni. Wygodny, funkcjonalny, przeznaczony na jeden samochód powinien mieć przynajmniej 3 x 6 m. Według obowiązujących przepisów wystarczy co prawda jeszcze mniej (2,7 x 5,5 m), jednak takie wymiary nie zapewnią wygody i uniemożliwią wykorzystanie pomieszczenia na dodatkowe cele. Nieznaczne powiększenie garażu pozwoli urządzić w nim schowek na opony i sprzęty do pielęgnacji ogrodu, na które trzeba byłoby prawdopodobnie wybudować osobną komórkę. Jeżeli garaż ma pełnić funkcję warsztatu, szukaj projektów, w których jest oświetlony światłem naturalnym.

Kotłownia

Jeśli przewidujesz ogrzewanie paliwem stałym lub olejem, musisz mieć w domu kotłownię oraz znaleźć dodatkowe miejsce na przechowywanie opału albo zbiornik oleju. Pozostałe urządzenia grzewcze (to znaczy wszystkie poza kotłem na paliwo stałe i olejowym) można umieścić w pomieszczeniu technicznym pełniącym także inne funkcje. Musi ono mieć odpowiednie wymiary (w zależności od rodzaju kotła), właściwą kubaturę itp.

Pralnia

To bardzo przydatne pomieszczenie, z którego, o ile to możliwe, lepiej nie rezygnować. Aby pralnia była funkcjonalna, nie wystarczy, że będzie miała odpowiednią wielkość. Istotne jest także jej usytuowanie – musisz bezproblemowo móc się dostać do niej z łazienki oraz sypialni. Konieczność przenoszenia brudnych ubrań przez połowę domu może być uciążliwa. Najlepiej, gdy w pobliżu pralni zaplanujesz garderobę, do której będziesz odkładać uprane rzeczy. Pralnia powinna mieć 5-6 m2. Musi się w niej znaleźć miejsce na pralkę, zlewozmywak oraz miejsce do suszenia. Dobrze, gdy w pralni jest okno. Pomieszczenie to może też być dodatkowo schowkiem na szczotki, mopy oraz odkurzacz.

Autor: Andrzej Szandomirski

Jeśli zależy ci na utrzymaniu porządku w łazience oraz na wydzieleniu miejsca na suszenie bielizny, szukaj projektów z osobnym pomieszczeniem do prania.

Spiżarnia

Powinna mieć przynajmniej 2,5 m2 i w miarę regularny kształt umożliwiający ustawienie półek na produkty spożywcze. Zaletą jest umiejscowienie jej w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia do domu lub przy garażu, tak abyś nie musiał pokonywać długiej drogi z ciężkimi zakupami. Powinna być pomieszczeniem nieogrzewanym, o stałej niskiej temperaturze, pozbawionym okna (ograniczy to wahania temperatury niewskazane przy przechowywaniu świeżej żywności). Jeśli została ulokowana od strony północnej (ewentualnie wschodniej), łatwiej będzie utrzymać w niej odpowiednie parametry. Ściany i posadzkę dobrze jest wykonać z materiałów naturalnych, takich jak kamień lub cegła. Łatwo je utrzymać w czystości. Jeżeli spiżarnia ma być schowkiem jedynie na opakowane produkty spożywcze, wystarczy wykończyć jej ściany i podłogi terakotą. W obu przypadkach należy zapewnić w tym pomieszczeniu ruch powietrza. Powinno więc ono mieć sprawną wentylację i nawiew powietrza.

Garderoba

Najlepiej zaplanować kilka niewielkich pomieszczeń o takiej funkcji. Przydadzą się do przechowywania odzieży sezonowej, sprzętu sportowego, walizek, zapasowych kołder oraz innych rzeczy, na które ze względu na gabaryty zwykle nie znajdujesz miejsca w szafie. Garderoba musi mieć zapewnioną dobrą wentylację, powinna być także doświetlona światłem dziennym. Aby można było się w niej swobodnie poruszać, musi mieć szerokość co najmniej 1,5 m i powierzchnię około 4 m2. Pomieszczenia mniejsze będą odgrywać raczej rolę schowków. Jeśli nie masz w domu miejsca na garderoby z prawdziwego zdarzenia, ich funkcję przejmą szafy. Dla większej wygody możesz wybrać nieco głębsze niż standardowe 60 cm. Szafa powinna się znaleźć przy wejściu do domu oraz w każdej sypialni. Można także zabudować część przejść i korytarzy, o ile pozwoli na to ich szerokość.

Dom jednorodzinny z poddaszem lub piętrowy – który projekt wybrać?

Odpowiedź na pytanie: dom jednorodzinny z poddaszem czy piętrowy wbrew pozorom nie jest łatwa. Aby...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

Badania gruntu pod budowę domu. Czego dowiemy się...

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinniśmy, już na etapie jej wyboru, przeprowadzić badania...

Dom z paczki, dom mobilny i minidom - alternatywa...

Domy z paczki, których samodzielny montaż zajmuje 8-12 godzin, domy mobilne wygodne do przenoszenia i...