Projekty małych i tanich domów. Jak zaplanować wnętrza i ogród?

2010-11-03 10:24

Zastanawiasz się nad budową małego domu? Oto rozwiązania, które optycznie go powiększą. Sprawdź, jakie wybrać materiały wykończeniowe, z jakich pomieszczeń warto zrezygnować w małym domu i jak zaplanować ogród. Obejrzyj nasze projekty tanich i małych domów.

Projekty małych i tanich domów. Jak urządzić wnętrza i zaplanować ogród?
Autor: Mariusz Bykowski

Czy małe domy mogą być ładne?

Architektura małego domu rządzi się swoimi prawami. Zupełnie inaczej niż w dużym domu kształtuje się proporcje elementów na elewacji, te same rozwiązania architektoniczne i detale nabierają innego charakteru.

W małym domu trudno o zastosowanie modnych rozwiązań, jak duże przeszklenia czy wydatne okapy, gdyż mogą one zaburzyć proporcje elementów. Sprawdzają się natomiast te, które są odpowiednie do skali małego domu – niewielkie parterowe ganki, płytkie podcienie i nisze, okna z symetrycznymi podziałami, kameralne facjatki.

Efektowny wygląd zapewnią budynkowi staranne wykonawstwo i eleganckie materiały wykończeniowe. W małej skali każda niedoróbka i nawet niewielkie niedociagnięcie w wykonaniu będą bardzo widoczne. Mniejsze elewacje są też okazją do lepszego wyeksponowania materiałów – łatwiej je ogarnąć wzrokiem. Ponieważ potrzebujemy ich mniej, możemy pozwolić sobie na droższe, za to lepszej jakości.

Projekty domów:

Jak optycznie powiększyć mały dom?

Mały dom nie musi wyglądać jak tymczasowy czy poniżej standardu. Bryła może być tak ukształtowana, że dom będzie się wydawał większy, niż jest w rzeczywistości. Budynek dwukondygnacyjny będzie wyglądał zawsze na większy niż parterowy o tej samej powierzchni. Rozbudowana bryła, spadzisty dach, wysunięte okapy, jasne ściany również dają efekt optycznego powiększenia.

Jak dodatkowo wykorzystać taras?

Najbliżej przylegające do domu przestrzenie zewnętrzne najlepiej zaanektować na potrzeby domu. Latem obszerny zadaszony podest może częściowo przejąć rolę wiatrołapu, taras salonu, a podcień przy garażu – schowka gospodarczego.

Jak zaplanować ogród?

Zadbany, piękny ogród podnosi prestiż małego domu. Można go tak skomponować, aby wyeksponował efektowne elementy domu i wzmocnił jego mocne strony. Pergolami i trejażami ustawionymi tuż przy budynku można powiększyć optycznie strefę domu – będzie się on wydawał okazalszy.

Z których pomieszczeń zrezygnować w małym domu?

Oszczędność przestrzeni małego domu nie powinna polegać na zmniejszaniu pomieszczeń, ale raczej na rezygnacji z niektórych z nich lub łączeniu funkcji. Każde pomieszczenie, aby właściwie spełniało swoją funkcję, musi mieć bowiem odpowiednią wielkość – na przykład pokoj dzienny razem z kuchnią nie mniej niż 40 mkw., sypialnia dziecka 10-12 mkw., a łazienka z pełnym programem – 6 mkw. Ograniczamy zatem nie powierzchnię, ale raczej liczbę pomieszczeń.

Jak w małym domu zaplanować pomieszczenia gospodarcze?

Nawet w małym domu musi się znaleźć miejsce na funkcje związane z obsługą domu i ogrodu. Konieczna jest więc rozbudowana strefa gospodarcza – bez kotłowni i schowka na narzędzia będzie niewygodnie każdej rodzinie. Przydadzą się też pralnia i spiżarnia, schowek gospodarczy na środki czystości, garderoby – przy wejściu i sypialniach.

Jak w małym domu uzyskać więcej przestrzeni?

W małym domu warto sięgnąć po środki, które pozwolą na uzyskanie wrażenia większej przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu czytelności funkcji. Najlepiej, gdy strefa dzienna tworzy jednoprzestrzenne wnętrze podzielone niskimi murkami i przesłonami z przejrzystych materiałów. Sypialnie i łazienki będą się wydawały bardziej przestronne, gdy będą szerokie i płytkie, a nie wąskie i długie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.