Domy energooszczędne. Kiedy ogrzewanie jest tańsze?

2010-10-29 16:01
Projekty domów energooszczędnych. Jak sprawdzić, czy faktycznie koszty ogrzewania będą niższe?
Autor: Andrzej T. Papliński

Wybierając projekt domu, pomyśl o jego eksploatacji. Aby w przyszłości mniej płacić za ogrzewanie, najlepiej żeby był to projekt uwzględniający rozwiązania energooszczędne. Możesz wybrać zarówno projekt domu energooszczędnego lub z pakietem energooszczędnym. Jakie są różnice?

Koszt ogrzewania zależy od zapotrzebowania domu na energię, na które mają wpływ materiały oraz rozwiązania architektoniczne, budowlane i instalacyjne.

Jak stwierdzić, który dom jest energooszczędny?

Aby porównać domy o różnej powierzchni, określa się zapotrzebowanie na ciepło na 1 mkw. powierzchni ogrzewanej (tzw. wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, oznaczany symbolem EA i podawany w jednostkach kWh/m2 na rok).

W standardowych projektach domów grubości ocieplenia ścian, podłóg czy dachu przyjmowane są tak, by spełnione były normy dotyczące ochrony cieplnej budynków. Zapotrzebowanie na ciepło w takich domach jest zgodne z normą i wynosi często około 160 kWh/m2 na rok. W domu energooszczędnym wartość ta spada poniżej 70 kWh/m2 na rok. Odpowiednie dla takiego domu parametry można dzisiaj osiągnąć na kilka sposobów.

Zobacz projekty domów:

Jak wprowadzić zmiany w projekcie na etapie adaptacji?

Zapotrzebowanie na ciepło w standardowym projekcie domu można zmniejszyć, dostosowując parametry techniczne podczas indywidualnej adaptacji projektu. Architekt może wówczas  zmienić niektóre rozwiązania projektowe, na przykład zwiększyć grubość ocieplenia, zamienić proponowane materiały na te o lepszych parametrach cieplnych, a wentylację grawitacyjną na mechaniczną. Konsekwencją tych zmian powinno być przeprojektowanie instalacji, co zdarza się jednak rzadko.

Co to jest projekt domu z pakietem energooszczędnym?

Sięgając po projekt domu z Kolekcji Muratora, mamy możliwość skorzystania z tzw. pakietu energooszczędnego. Jest to zestaw rozwiązań pozwalających wybudować dom według zakupionego projektu, ale w wersji energooszczędnej. Zawiera on informacje o kosztach budowy i sposobach zaoszczędzenia na eksploatacji, a także wykaz elementów budynku, które należy docieplić, wraz z rysunkami detali budowlanych, oraz wykaz i opis rozwiązań energooszczędnych w instalacji. W pakiecie znajdziemy także wskazówki, jak mieszkać oszczędnie.

Czym się charakteryzuje projekt domu energooszczędnego?

W Kolekcji Muratora dostępne są także projekty domów energooszczędnych. Jest to gotowy projekt, w którym poprawiono izolacyjność przegród zewnętrznych:

  • przez zwiększenie grubości warstwy izolacji ścian zewnętrznych i podłogi do 20 cm, dachu do 30 cm;
  • przez zastosowanie materiałów o bardzo dobrych własnościach izolacyjnych: na ścianach i dachu materiału o współczynniku λ=0,036 W/(m·K), w posadzkach i podłogach materiału o współczynniku λ=0,038 W/(m·K);
  • przez poprawę izolacyjności okien i drzwi zewnętrznych.

Oprócz projektu architektoniczno-budowlanego otrzymamy projekt instalacji: centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, wodno-kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej, deklarację energetyczną wydaną przez Narodową Agencję Poszanowania Energii oraz projekt gruntowego wymiennika ciepła.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają