| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Domy energooszczędne. Kiedy ogrzewanie jest tańsze?

Domy energooszczędne. Kiedy ogrzewanie jest tańsze?

Wybierając projekt domu, pomyśl o jego eksploatacji. Aby w przyszłości mniej płacić za ogrzewanie, najlepiej żeby był to projekt uwzględniający rozwiązania energooszczędne. Możesz wybrać zarówno projekt domu energooszczędnego lub z pakietem energooszczędnym. Jakie są różnice?

Koszt ogrzewania zależy od zapotrzebowania domu na energię, na które mają wpływ materiały oraz rozwiązania architektoniczne, budowlane i instalacyjne.

Jak stwierdzić, który dom jest energooszczędny?

Aby porównać domy o różnej powierzchni, określa się zapotrzebowanie na ciepło na 1 mkw. powierzchni ogrzewanej (tzw. wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, oznaczany symbolem EA i podawany w jednostkach kWh/m2 na rok).

W standardowych projektach domów grubości ocieplenia ścian, podłóg czy dachu przyjmowane są tak, by spełnione były normy dotyczące ochrony cieplnej budynków. Zapotrzebowanie na ciepło w takich domach jest zgodne z normą i wynosi często około 160 kWh/m2 na rok. W domu energooszczędnym wartość ta spada poniżej 70 kWh/m2 na rok. Odpowiednie dla takiego domu parametry można dzisiaj osiągnąć na kilka sposobów.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator EC118b Ciekawy – wariant II będzie wygodnym lokum dla rodziny nawet z trójką dzieci. Niewielka powierzchnia i niskie rachunki to duże atuty.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator EM11 Miła chwila to idealna propozycja dla inwestorów, którzy potrzebują parteru znacznie obszerniejszego niż poddasze.

Jak wprowadzić zmiany w projekcie na etapie adaptacj?

Zapotrzebowanie na ciepło w standardowym projekcie domu można zmniejszyć, dostosowując parametry techniczne podczas indywidualnej adaptacji projektu. Architekt może wówczas  zmienić niektóre rozwiązania projektowe, na przykład zwiększyć grubość ocieplenia, zamienić proponowane materiały na te o lepszych parametrach cieplnych, a wentylację grawitacyjną na mechaniczną. Konsekwencją tych zmian powinno być przeprojektowanie instalacji, co zdarza się jednak rzadko.

Co to jest projekt domu z pakietem energooszczędnym?

Sięgając po projekt domu z Kolekcji Muratora, mamy możliwość skorzystania z tzw. pakietu energooszczędnego. Jest to zestaw rozwiązań pozwalających wybudować dom według zakupionego projektu, ale w wersji energooszczędnej. Zawiera on informacje o kosztach budowy i sposobach zaoszczędzenia na eksploatacji, a także wykaz elementów budynku, które należy docieplić, wraz z rysunkami detali budowlanych, oraz wykaz i opis rozwiązań energooszczędnych w instalacji. W pakiecie znajdziemy także wskazówki, jak mieszkać oszczędnie.

Czym się charakteryzuje projekt domu energooszczędnego?

W Kolekcji Muratora dostępne są także projekty domów energooszczędnych. Jest to gotowy projekt, w którym poprawiono izolacyjność przegród zewnętrznych:

  • przez zwiększenie grubości warstwy izolacji ścian zewnętrznych i podłogi do 20 cm, dachu do 30 cm;
  • przez zastosowanie materiałów o bardzo dobrych własnościach izolacyjnych: na ścianach i dachu materiału o współczynniku λ=0,036 W/(m·K), w posadzkach i podłogach materiału o współczynniku λ=0,038 W/(m·K);
  • przez poprawę izolacyjności okien i drzwi zewnętrznych.

Oprócz projektu architektoniczno-budowlanego otrzymamy projekt instalacji: centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, wodno-kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej, deklarację energetyczną wydaną przez Narodową Agencję Poszanowania Energii oraz projekt gruntowego wymiennika ciepła.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Umowy budowlane: umowa z wykonawcą wzór. Co...

Umowa z wykonawcą: pobierz gotowy wzór umowy. Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane? Przed...

Prawo budowlane po zmianach wprowadzonych w...

Ustawa prawo budowlane reguluje wszelkie kwestie związane ze wszystkimi etapami budowy domu. Sprawdź, jak...

Dom z paczki, dom mobilny i minidom - alternatywa...

Domy z paczki, których samodzielny montaż zajmuje 8-12 godzin, domy mobilne wygodne do przenoszenia i...

Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

ABC budowy domu

Jak zbudować nowoczesny dom - solidny, ciepły i komfortowy dla mieszkańców? Odpowiedź znajdziesz w...