| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Projekt domu z czterospadowym dachem. Jak wykończyć dach i zaplanować poddasze?

Projekt domu z czterospadowym dachem. Jak wykończyć dach i zaplanować poddasze?

Projekty domów z dachami czterospadowymi niezmiennie podobają się inwestorom. Trzeba jednak wiedzieć, że pomieszczenia poddasza mają mniejszą powierzchnię niż parteru. Wszystkie ściany zewnętrzne mają skosy, a prostopadłe do nich są ścięte. W efekcie nawet 50% powierzchni poddasza może pozostać w strefie wysokości poniżej 1,90 m.

Jaki kształt dachu?

Dach czteropołaciowy to rozwiązanie pasujące do domów w nowoczesnym stylu. Współgra z prostą bryłą domu: kopertowy o dwóch połaciach w kształcie trapezu i dwóch trójkątnych podkreśli geometrię formy domu o bryle na rzucie prostokąta. Namiotowy o czterech trójkątnych połaciach stosowany jest na budynkach o rzucie kwadratu. Gdy dom ma nawiązywać do tradycyjnej architektury, lepszym rozwiązaniem będzie dach kopertowy przypominający wysokie dachy dawnych dworów.

Zgranie bryły domu pokrytego dachem czterospadowym z garażem jest wyzwaniem – konieczny jest wtedy jakiś element wspólny: taki sam kąt nachylenia połaci lub wysokość kalenicy.

Jak zachować dobre proporcje domu?

Dach czterospadowy specyficznie kształtuje też proporcje elementów budynku. Ponieważ z każdej strony połać dachu schodzi nisko, a przy wydatnych okapach wręcz zachodzi na ściany, mają one mniejszą powierzchnią niż w domu pokrytym dachem dwupołaciowym. Na domu piętrowym i parterowym, gdzie dach jest bardziej płaski, proporcje się odwracają – ściany będą na pierwszym planie.

Czym pokryć dach?

Ze względu na trapezowe i trójkątne połacie, które mają dużo kątów ostrych, dach czterospadowy najlepiej pokryć materiałami o drobnych elementach: dachówką, gontem, wiórami. Jeśli zdecydujemy się na blachodachówkę lub blachę w dużych arkuszach, będzie dużo odpadów.

Jak połączyć dom z działką?

Dach o małym kącie nachylenia jest dobrze widoczny tylko wtedy, gdy stoi w głębi dużej działki. Z bliska bardziej widoczne są ściany. Dom z poddaszem użytkowym z wysokim dachem będzie się wydawał niższy, co jest atutem, gdy chcemy go wtopić w otoczenie, ukryć wśród zieleni.

Jak połączyć dom z tarasem?

Przedłużenie okapu dachu czterospadowego jako sposób na zadaszenie tarasu czy wejścia jest ryzykowne ze względów estetycznych. Częstszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w uskoku w bryle. Jeśli bryła jest rozbudowana o garaż, taras i wejście umieszcza się w jej rozwidleniu.

Jak duże jest poddasze przy czterospadowym dachu?

Jeżeli poddasze jest użytkowe, różnica powierzchni użytkowej między kondygnacjami jest znacząca. Na poddaszu może być nawet dwa razy mniej miejsca niż na parterze. Takie projekty są więc dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy program funkcjonalny domu w większości chcą zmieścić na niższej kondygnacji, a na poddaszu wydzielić na przykład tylko dwa niewielkie pokoje. Tak naprawdę dom z dachem czterospadowym należy traktować jako parterowy z dodatkową przestrzenią na poddaszu.

Ile miejsca pod dachem?

Dach czteropołaciowy jest najmniej ekonomiczny pod względem wykorzystania przestrzeni poddasza. Brak ścian szczytowych wpływa na kształt pomieszczeń – wszystkie ściany zewnętrzne mają skosy, a prostopadłe do nich są ścięte. W efekcie nawet 50% powierzchni poddasza może pozostać w strefie wysokości poniżej 1,90 m.

Warto wiedzieć, że kąt nachylenia połaci dachu w niewielkim stopniu zmienia funkcjonalność pomieszczeń. Nawet jeśli połacie są strome, uzyskuje się stosunkowo mało pełnowartościowej powierzchni. Wprowadzenie lukarn wprawdzie nieco powiększa kubaturę pomieszczeń poddasza, ale dodatkowo komplikuje konstrukcję dachu i utrudnia ułożenie pokrycia.

Wysokość pomieszczeń poddasza może poprawić oparcie dachu na ściance kolankowej. Im jest ona wyższa, tym więcej jest miejsca na poddaszu. Nie można jednak zwiększać jej wysokości nadmiernie, zbyt wysoka ścianka zakłóci bowiem proporcje elementów elewacji. Oparcie dachu na stropie sprawia, że strome połacie schodzą do samej podłogi. Czasami, aby poprawić proporcje wnętrz, buduje się w nich tzw. przedścianki.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
TANIO I DOBRZE: Sposób na własny mały dom

Budowa własnego domu może być tańsza niż kupno mieszkania, a komfort życia będzie nieporównywalnie...

Ile kosztuje budowa domu. Na czym można, a na...

Kto przed budową domu nie zadaje sobie pytania: ile to kosztuje? Koszt budowy domu w średnim standardzie to...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Gala wręczenia nagród w konkursie Remont Roku 2016

9 lutego na targach budowlanych BUDMA odbył się finał konkursu Remont Roku 2016. W trakcie gali wręczyliśmy...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Konkurs Remont Roku 2016 - galeria najciekawszych...

Prezentujemy 40 realizacji zgłoszonych do konkursu Remont Roku 2016, które wzbudziły największe...