| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Projekt domu z czterospadowym dachem. Jak wykończyć dach i zaplanować poddasze?

Projekt domu z czterospadowym dachem. Jak wykończyć dach i zaplanować poddasze?

Projekty domów z dachami czterospadowymi niezmiennie podobają się inwestorom. Trzeba jednak wiedzieć, że pomieszczenia poddasza mają mniejszą powierzchnię niż parteru. Wszystkie ściany zewnętrzne mają skosy, a prostopadłe do nich są ścięte. W efekcie nawet 50% powierzchni poddasza może pozostać w strefie wysokości poniżej 1,90 m.

Jaki kształt dachu?

Dach czteropołaciowy to rozwiązanie pasujące do domów w nowoczesnym stylu. Współgra z prostą bryłą domu: kopertowy o dwóch połaciach w kształcie trapezu i dwóch trójkątnych podkreśli geometrię formy domu o bryle na rzucie prostokąta. Namiotowy o czterech trójkątnych połaciach stosowany jest na budynkach o rzucie kwadratu. Gdy dom ma nawiązywać do tradycyjnej architektury, lepszym rozwiązaniem będzie dach kopertowy przypominający wysokie dachy dawnych dworów.

Zgranie bryły domu pokrytego dachem czterospadowym z garażem jest wyzwaniem – konieczny jest wtedy jakiś element wspólny: taki sam kąt nachylenia połaci lub wysokość kalenicy.

Jak zachować dobre proporcje domu?

Dach czterospadowy specyficznie kształtuje też proporcje elementów budynku. Ponieważ z każdej strony połać dachu schodzi nisko, a przy wydatnych okapach wręcz zachodzi na ściany, mają one mniejszą powierzchnią niż w domu pokrytym dachem dwupołaciowym. Na domu piętrowym i parterowym, gdzie dach jest bardziej płaski, proporcje się odwracają – ściany będą na pierwszym planie.

Czym pokryć dach?

Ze względu na trapezowe i trójkątne połacie, które mają dużo kątów ostrych, dach czterospadowy najlepiej pokryć materiałami o drobnych elementach: dachówką, gontem, wiórami. Jeśli zdecydujemy się na blachodachówkę lub blachę w dużych arkuszach, będzie dużo odpadów.

Jak połączyć dom z działką?

Dach o małym kącie nachylenia jest dobrze widoczny tylko wtedy, gdy stoi w głębi dużej działki. Z bliska bardziej widoczne są ściany. Dom z poddaszem użytkowym z wysokim dachem będzie się wydawał niższy, co jest atutem, gdy chcemy go wtopić w otoczenie, ukryć wśród zieleni.

Jak połączyć dom z tarasem?

Przedłużenie okapu dachu czterospadowego jako sposób na zadaszenie tarasu czy wejścia jest ryzykowne ze względów estetycznych. Częstszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w uskoku w bryle. Jeśli bryła jest rozbudowana o garaż, taras i wejście umieszcza się w jej rozwidleniu.

Jak duże jest poddasze przy czterospadowym dachu?

Jeżeli poddasze jest użytkowe, różnica powierzchni użytkowej między kondygnacjami jest znacząca. Na poddaszu może być nawet dwa razy mniej miejsca niż na parterze. Takie projekty są więc dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy program funkcjonalny domu w większości chcą zmieścić na niższej kondygnacji, a na poddaszu wydzielić na przykład tylko dwa niewielkie pokoje. Tak naprawdę dom z dachem czterospadowym należy traktować jako parterowy z dodatkową przestrzenią na poddaszu.

Ile miejsca pod dachem?

Dach czteropołaciowy jest najmniej ekonomiczny pod względem wykorzystania przestrzeni poddasza. Brak ścian szczytowych wpływa na kształt pomieszczeń – wszystkie ściany zewnętrzne mają skosy, a prostopadłe do nich są ścięte. W efekcie nawet 50% powierzchni poddasza może pozostać w strefie wysokości poniżej 1,90 m.

Warto wiedzieć, że kąt nachylenia połaci dachu w niewielkim stopniu zmienia funkcjonalność pomieszczeń. Nawet jeśli połacie są strome, uzyskuje się stosunkowo mało pełnowartościowej powierzchni. Wprowadzenie lukarn wprawdzie nieco powiększa kubaturę pomieszczeń poddasza, ale dodatkowo komplikuje konstrukcję dachu i utrudnia ułożenie pokrycia.

Wysokość pomieszczeń poddasza może poprawić oparcie dachu na ściance kolankowej. Im jest ona wyższa, tym więcej jest miejsca na poddaszu. Nie można jednak zwiększać jej wysokości nadmiernie, zbyt wysoka ścianka zakłóci bowiem proporcje elementów elewacji. Oparcie dachu na stropie sprawia, że strome połacie schodzą do samej podłogi. Czasami, aby poprawić proporcje wnętrz, buduje się w nich tzw. przedścianki.

Projekty domów z dachem dwuspadowym. Jak urządzić poddasze i wykończyć dach?

Projekt domu z dachem dwuspadowym to dzisiaj doskonała inwestycja. Taki dach nie zaskoczy nas...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zmiany w projekcie - zmiana grubości ocieplenia,...

Dodatkowe ocieplenie, dodatkowe okna lub inny kąt nachylenia dachu, to typowe przykłady zmian w projekcie,...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Koniec z nieuczciwymi producentami. Nowelizacja...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) musi...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.