| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Najczęstsze powody budowy domu. Twój również?

Najczęstsze powody budowy domu. Twój również?

Osoby, które poważnie myślą o budowie domu, mają nie lada problem. Projekty gotowe nęcą kolorowymi obrazkami, a inwestorom marzą się dachówka, kominek, podjazd, automatyczna brama, oczko wodne w ogrodzie. Co nimi kieruje? Poznaj najczęstsze powody budowy domu.

Autor: Piotr Mastalerz

Dom dla nas to dom dostosowany do naszych przyzwyczajeń i zamiłowań, dom zaspokajający nasze potrzeby. Świadomość potrzeby kontaktu z przyrodą przechyla szalę na korzyść ogrodu.

Nęcą kolorowe obrazki, koniecznie dachówka, kominek, podjazd, automatyczna brama, oczko wodne w ogrodzie... Chłoniemy propozycje, wertujemy czasopisma, puszczamy wodze fantazji. Eksplozje możliwości i pomysłów, dramat wyboru.

Kiedy dom jednorodzinny jest nasz?

Czy wystarczy do tego akt notarialny na zakup działki, na której go wybudujemy? Dom dla nas to dom dostosowany do naszych przyzwyczajeń i zamiłowań, dom zaspokajający nasze potrzeby. Te swoje potrzeby, nawyki i zamiłowania dobrze jest sobie uświadomić. Wtedy będziemy wiedzieć, czego chcemy, o jakim domu marzymy i jaki projekt gotowy nas de facto interesuje. Na to potrzeba czasu, myślenia o sobie i swoich oczekiwaniach.

Najczęstsze powody budowy domu:

  • Żeby wyrwać się z bloku, czyli uciec od dotychczasowego otoczenia. Jeśli jest to jedyny powód,może oznaczać zgodę na program minimum – domek ciasny, ale własny.
  • Żeby zamieszkać w ogrodzie. Świadomość potrzeby kontaktu z przyrodą przechyla szalę na korzyść ogrodu i zapowiada równowagę między domem i przestrzenią go otaczającą.
  • Żeby pokazać, na co nas stać. Często jest to kolejny nasz dom, dlatego budujemy na luzie, bez przymusu. Będzie charakteryzował się zestawem materiałów i detali, który ma zrobić na oglądającym wrażenie. Ogród jest tu mniej ważny, chyba że służy dopełnieniu oszałamiającego efektu.
  • Żeby przeżyć przygodę budowę domu. To świetny sposób na spożytkowanie nadmiaru energii. Nie musi iść w parze z nadmiarem pieniędzy. Jeśli inwestor ma skłonność do majsterkowania, może „przeżyć” na budowie kilka lat.
  • Żeby połączyć mieszkanie z miejscem pracy – „dwa w jednym”– pomysł na życie w jednym miejscu.
  • Żeby wszyscy (dwa, trzy pokolenia) mieszkali razem. W praktyce taki projekt domu wymaga precyzyjnego podziału funkcjonalnego – aby można było być razem, ale i osobno.

Każda z motywacji wiąże się z nieco innymi wymaganiami wobec projektu. Oczywiście nie istnieje ścisłe rozgraniczenie powodów, dla których zmierzamy do budowy domu, bo przecież może nam zależeć na zgrabnym powiązaniu domu z miejscem pracy i do tego w dużym ogrodzie.

Dobry dom musi mieć naprawdę dobry projekt domu

Budowa i urządzenie własnego domu to dla wielu zwieńczenie pracy całego życia. Dlatego ważne jest,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Prawo budowlane po zmianach wprowadzonych w...

Ustawa prawo budowlane reguluje wszelkie kwestie związane ze wszystkimi etapami budowy domu. Sprawdź, jak...

Gala wręczenia nagród w konkursie Remont Roku 2016

9 lutego na targach budowlanych BUDMA odbył się finał konkursu Remont Roku 2016. W trakcie gali wręczyliśmy...

Ile kosztuje budowa domu. Na czym można, a na...

Kto przed budową domu nie zadaje sobie pytania: ile to kosztuje? Koszt budowy domu w średnim standardzie to...

12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...

ABC budowy domu

Jak zbudować nowoczesny dom - solidny, ciepły i komfortowy dla mieszkańców? Odpowiedź znajdziesz w...

Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....