| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Najczęstsze powody budowy domu. Twój również?

Najczęstsze powody budowy domu. Twój również?

Osoby, które poważnie myślą o budowie domu, mają nie lada problem. Projekty gotowe nęcą kolorowymi obrazkami, a inwestorom marzą się dachówka, kominek, podjazd, automatyczna brama, oczko wodne w ogrodzie. Co nimi kieruje? Poznaj najczęstsze powody budowy domu.

Autor: Piotr Mastalerz

Dom dla nas to dom dostosowany do naszych przyzwyczajeń i zamiłowań, dom zaspokajający nasze potrzeby. Świadomość potrzeby kontaktu z przyrodą przechyla szalę na korzyść ogrodu.

Nęcą kolorowe obrazki, koniecznie dachówka, kominek, podjazd, automatyczna brama, oczko wodne w ogrodzie... Chłoniemy propozycje, wertujemy czasopisma, puszczamy wodze fantazji. Eksplozje możliwości i pomysłów, dramat wyboru.

Kiedy dom jednorodzinny jest nasz?

Czy wystarczy do tego akt notarialny na zakup działki, na której go wybudujemy? Dom dla nas to dom dostosowany do naszych przyzwyczajeń i zamiłowań, dom zaspokajający nasze potrzeby. Te swoje potrzeby, nawyki i zamiłowania dobrze jest sobie uświadomić. Wtedy będziemy wiedzieć, czego chcemy, o jakim domu marzymy i jaki projekt gotowy nas de facto interesuje. Na to potrzeba czasu, myślenia o sobie i swoich oczekiwaniach.

Najczęstsze powody budowy domu:

  • Żeby wyrwać się z bloku, czyli uciec od dotychczasowego otoczenia. Jeśli jest to jedyny powód,może oznaczać zgodę na program minimum – domek ciasny, ale własny.
  • Żeby zamieszkać w ogrodzie. Świadomość potrzeby kontaktu z przyrodą przechyla szalę na korzyść ogrodu i zapowiada równowagę między domem i przestrzenią go otaczającą.
  • Żeby pokazać, na co nas stać. Często jest to kolejny nasz dom, dlatego budujemy na luzie, bez przymusu. Będzie charakteryzował się zestawem materiałów i detali, który ma zrobić na oglądającym wrażenie. Ogród jest tu mniej ważny, chyba że służy dopełnieniu oszałamiającego efektu.
  • Żeby przeżyć przygodę budowę domu. To świetny sposób na spożytkowanie nadmiaru energii. Nie musi iść w parze z nadmiarem pieniędzy. Jeśli inwestor ma skłonność do majsterkowania, może „przeżyć” na budowie kilka lat.
  • Żeby połączyć mieszkanie z miejscem pracy – „dwa w jednym”– pomysł na życie w jednym miejscu.
  • Żeby wszyscy (dwa, trzy pokolenia) mieszkali razem. W praktyce taki projekt domu wymaga precyzyjnego podziału funkcjonalnego – aby można było być razem, ale i osobno.

Każda z motywacji wiąże się z nieco innymi wymaganiami wobec projektu. Oczywiście nie istnieje ścisłe rozgraniczenie powodów, dla których zmierzamy do budowy domu, bo przecież może nam zależeć na zgrabnym powiązaniu domu z miejscem pracy i do tego w dużym ogrodzie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Komfortowy dom dla dużej rodziny. Jak powinien...

Przemyślany, funkcjonalny - słowem komfortowy dom dla dużej rodziny. Dwa pokoje na parterze można...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Zaczynamy budowę. Niezbędnik inwestora...

Wszystko, co musisz wiedzieć przed pierwszym wbiciem łopaty, a także podczas pierwszego etapu budowy.

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.