| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Południowa działka

Południowa działka

Południowa działka zazwyczaj budzi pozytywne odczucia – dobrze oświetlona przestrzeń wydaje się wymarzonym miejscem na dom. Jednak tylko odpowiedni projekt pozwoli wykorzystać atuty takiej parceli.

Efektowny wygląd

1. Widziany z dystansu
Na działce z wjazdem od południowej strony dom zwykle sytuuje się możliwie jak najbardziej w głębi działki. Dystans pozwala widzieć jednocześnie całą elewację, dach, garaż i podjazd. Ważne jest więc, aby front domu był idealnie zakomponowany i reprezentacyjny. Również kształt dachu i pojawiające się na nim lukarny czy facjaty są doskonale wyeksponowane. Warto też zwrócić uwagę, aby garaż nie przytłaczał domu – lepiej, jeśli jest cofnięty za frontową ścianę.

2. Słoneczny front
Ze względu na to, że od południowej strony wpada najwięcej światła, od frontu lokuje się pomieszczenia bogato przeszklone. Nie bez znaczenia jest więc uroda okien – ich kształt, materiał, z którego są zrobione, podziały i kompozycja na elewacji.
Warto też zwrócić uwagę, jak został zaplanowany sposób ich zasłaniania – rolety, żaluzje czy wertikale po zmierzchu będą współtworzyły kompozycję frontu. Do wykończenia elewacji dobrze jest wybierać materiały naturalne, które pod wpływem słońca nie zmieniają koloru, takie jak kamień, cegła licowa i klinkierowa, lub nabierają w słońcu szlachetnej patyny, jak drewno.

3. Nowa ranga bocznych elewacji
Jeśli działka jest szeroka, warto wykorzystać również możliwości doświetlenia wnętrz, jakie dają boczne elewacje. Zachodnie słońce dostarcza prawie taką samą ilość światła co południowe, wschodnie daje przyjemne światło rano. Zwróćmy więc uwagę na ukształtowanie bocznej elewacji – przeszklenia, balkony.

ZDANIEM SPECJALISTY

Cofnięcie domu w głąb działki sprawia, że cała strefa gospodarcza musi znaleźć się od frontu. Oprócz dojścia od furtki do domu trzeba zaplanować miejsce na podjazd do garażu, śmietnik i ewentualnie inne funkcje gospodarcze. Warto więc osłonić część reprezentacyjną, która zarazem stanowi miejsce wypoczynku. Można na granicy tych stref postawić trejaż lub kratkę i obsadzić je pnączami. Można też posadzić grupę roślin składającą się z niewielkiego drzewa, kilku krzewów i bylin. Powinna ona znaleźć się w takim miejscu, by optycznie podzielić przestrzeń i zasłonić widok na część gospodarczą.

Otoczenie z klasą

4. Strefy pośrednie na pierwszym planie
Południowa orientacja działki zwykle przesądza o lokalizacji tarasu – ze względu na możliwości oświetlenia sytuuje się go od frontu lub na bocznej elewacji. Sprawdzają się też rozwiązania narożne – kształt litery L pozwala wówczas podzielić taras na funkcjonalne strefy: od zachodniej lub wschodniej strony, gdzie słońce dociera tylko przez część dnia, wygodnie będzie mieć kącik jadalniany, a od południowej nasłonecznione miejsce do odpoczynku dla zwolenników słonecznych kąpieli. Ze względu na zapewnienie intymności warto dobrze przemyśleć możliwość osłonięcia tarasu od ulicy pergolą lub przesłoną z zieleni. Wyzwaniem jest również zaplanowanie miejsca na wejście. Zwykle lokalizuje się je od frontu, warto wtedy wybrać projekt z wejściem zacienionym przez niszę lub podcień.

5. Wypoczynek od frontu
Wypoczynkową część ogrodu zwykle planuje się w jego najbardziej nasłonecznionej części. Jest to również miejsce na dekoracyjną część ogrodu – większość efektownych roślin wymaga stanowisk mocno nasłonecznionych. Warto więc zapewnić możliwość jak największej izolacji ogrodu od ulicy, na przykład poprzez pełne ogrodzenie lub przesłony z pnączy.

Wygodne i komfortowe wnętrze

6. Oświetlenie dyktujące inny układ wnętrz
W domu z frontem od południowej strony nie można zastosować proponowanego przez większość projektów typowego dla lokalizacji północnych i wschodnich układu wnętrz, który polega na usytuowaniu od chłodnego frontu pomieszczeń niewymagających dobrego oświetlenia, czyli wejścia, garażu i strefy gospodarczej, a po stronie przeciwnej w stosunku do wejścia – pokoju dziennego z tarasem i wypoczynkową częścią ogrodu. Przeniesienie takiego układu do domu z frontem od
południa grozi złym oświetleniem pomieszczeń. Typowy układ musi być zmieniony – pokój dzienny z tarasem najlepiej umieścić od frontu lub w południowo-zachodnim narożniku, a kuchnię i część gospodarczą cofnąć w głąb domu.

7. Podział na strefy
W odwróconym układzie wnętrz nie zawsze udaje się zachować czytelny podział na strefy. Największą trudność sprawia rozplanowanie stref w domu parterowym – żeby sypialnie znalazły się w najcichszym miejscu w głębi domu, trzeba je umieścić po stronie północnej, co oznacza niedobór światła. Często więc strefy trzeba rozbić lub znaleźć inny kompromis. Rozwiązaniem są wnętrza oświetlone z dwóch stron.

Mały dom: 8 cech dobrego projektu małego domu

Małe domy są zawsze na czasie. Znajdują zwolenników nie tylko wśród mniej zamożnych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Co zrobić, gdy dom został wybudowany niezgodnie z...

Jeśli dom został zbudowany niezgodnie z projektem budowlanym, a odstępstwa od projektu budowlanego mają...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Dom dla młodej rodziny – wygodny i przemyślany...

Jaki powinien być dom dla młodej rodziny o praktycznym podejściu do życia? Prosty, bez elementów,...

Komfortowy dom dla dużej rodziny. Jak powinien...

Przemyślany, funkcjonalny - słowem komfortowy dom dla dużej rodziny. Dwa pokoje na parterze można...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.