Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Potrzebujesz dodatkowej sypialni? Zobacz, jak rozbudować dom

Potrzebujesz dodatkowej sypialni? Zobacz, jak rozbudować dom

Twój dom robi sie za ciasny i potrzebujesz dodatkowej sypialni? Na przykładzie projektu gotowego Murator D04L Powszechny pokazujemy, jak powiększyć dom o jeden pokój.

W 2000 roku wybudowaliśmy dom według projektu Murator D04 – Powszechny z Kolekcji Muratora. Doskonale spełniał on nasze ówczesne potrzeby i przez te wszystkie lata bardzo dobrze się sprawdzał. Ale w ostatnim czasie powiększyła się nam rodzina i zrobiło się trochę ciasno. Czy istnieje możliwość powiększenia tego domu o sypialnię?

Zobacz projekt domu Murator D04 Powszechny

Zaplanuj rozbudowę domu

Z uwagi na usytuowanie pomieszczeń w domu, obecne zagospodarowanie działki i instalację podziemną optymalnym rozwiązaniem wydaje się dobudowanie dodatkowego pokoju od strony ogrodu. Rozbudowę domu warto wykonać w technologii szkieletu drewnianego, która pozwala na osiągnięcie kilku istotnych korzyści, takich jak: zastosowanie węższych fundamentów, ograniczenie mokrych robót jedynie do budowy fundamentu (pozostałe prace można prowadzić o dowolnej porze roku), skrócenie czasu inwestycji, obniżenie kosztów transportu na budowę oraz uniknięcie dewastacji ogrodu. Bardzo istotne jest, żeby fundamenty domu i części dobudowanej były oddylatowane od istniejącej bryły. Wykończenie elewacji nowej części budynku i jej zadaszenie można wykonać na kilka sposobów.

Rozbudowa domu: wariant pierwszy

Dobudówka otynkowana, kryta dachem kopertowym. Zadaszenie dobudówki nawiązuje do kształtu dachu przykrywającego budynek podstawowy, tworząc z nim spójną całość. Rozwiązanie to – z uwagi na ingerencję w stary dach – jest co prawda dość drogie w realizacji (wymaga zdjęcia części pokrycia, wykonania nowej więźby i nowego pokrycia), ale jego zaletą – oprócz ładnego efektu wizualnego – jest zachowanie pełnej wysokości kondygnacji.

Ściany dobudówki są wykończone tynkiem w takim samym kolorze jak na głównej bryle, co dodaje zabudowie lekkości. Ich fragmenty również zostały zróżnicowane szalówką. Ze ściany zewnętrznej, na szerokości przybudówki można usunąć styropian, ponieważ pomieszczenia wewnątrz budynku istniejącego i nowo projektowany pokój będą miały tę samą temperaturę i izolacja nie będzie potrzebna. Dzięki temu zyska się kilka centymetrów powierzchni.

Nowa sypialnia będzie miała ponad 16 m2, można więc wykorzystać ją jako małżeńską. Swobodnie zmieści się w niej duże, podwójne łóżko. Wejście do niej prowadzi przez korytarz wygospodarowany z największej sypialni. Drzwi wypadną w miejscu istniejącego okna, a zatem można wykorzystać otwór i nadproże. Korytarz będzie na tyle szeroki (1,5 m), że jedną z jego ścian można zabudować regałami. Zmieści się tam na przykład domowy księgozbiór.

Projekt rozbudowy domu oraz projekt zagospodarowania musi być wykonany przez architekta z uprawnieniami, będącego członkiem Izby Architektów. Właściwie powinien go przygotować architekt adaptujący pierwotny projekt, który jest zarazem autorem projektu budowlanego. Do projektu należy dołączyć zgodę na zmiany autora projektu typowego. Należy też pamiętać o konieczności zgodności zamierzonej inwestycji z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego. Ważnym elementem może być zachowanie warunku powierzchni biologicznie czynnej działki (zmniejszy się w wyniku rozbudowy).

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Wariant 1. Widok domu po rozbudowie. Elewacja ogrodowa

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Wariant 1. Plan domu po rozbudowie

Rozbudowa domu: wariant drugi

Dobudówka oszalowana, kryta dachem pulpitowym. Dużo prostsze do wykonania i znacznie tańsze jest przykrycie dobudówki dachem pulpitowym (mieści się on poniżej linii okapu głównego budynku). Ze względu na niewielki spadek należy pokryć go blachą w arkuszach.

Ściany dobudówki są oszalowane poziomymi deskami o wysokości 12-15 cm ułożonymi na zakład. Dzięki temu nowa bryła ładnie odróżnia się od właściwego domu, a jednocześnie współgra z wykończoną w ten sam sposób tylną ścianą. Od strony ogrodu umieszczone jest duże okno, przez które widać zieleń.

Przeczytaj dodatkowo:
Rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego: jak...

Prawidłowe przygotowanie placu pod budowę domu jednorodzinnego może mieć znaczący wpływ na późniejsze...

Adaptacja projektu. Przestawianie ścian...

Pełna adaptacja projektu do potrzeb użytkowych przyszłych mieszkańców może wymagać wprowadzenia wielu...

WIDEO: Inwestorze, diabeł tkwi w szczegółach!...

W naszym serialu "Stan surowy bez błędów" opowiadamy o tym, co inwestor wiedzieć powinien. W tym odcinku:...

Adaptacja projektu gotowego. Jakie zmiany w...

Po wyborze domu z katalogu przychodzi czas na adaptację projektu gotowego, czyli dostosowanie go do...

FILM: Budowa na górce – woda gruntowa w wykopie!

Miejsce do budowy wydawało się idealne - na górce z pięknym widokiem. Woda gruntowa, która...

Co zrobić, aby ekipa budowlana nie sprawiała...

Podpowiadamy, jak zadbać o dobre relacje na budowie. Jak ustalać cenę i jak prowadzić negocjacje z ekipą...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.