Mocny i trwały podjazd do garażu

2011-07-26 15:48

Aby podjazd od garażu był wytrzymały, ważne jest zachowanie wszystkich zasad prawidłowego przygotowania podłoża. Należy zwrócić szczególną uwagę na nachylenie. Zobacz jak skonstruować dobry wjazd na posesję. Poznaj kilka podstawowych faktów.

Podjazd dla samochodów: co zrobić, żeby był wytrzymały?
Autor: Andrzej Szandomirski Fugi pomiędzy kostkami można wypełnić specjalną zaprawą do spoinowania na bazie żywic sztucznych, która twardnieje pod wpływem powietrza i nie porasta mchem ani trawą

Konstrukcja wjazdu do garażu

Podjazdu do garażu nie wolno robić „na żywioł”. Aby prawidłowo go wykonać, należy właściwie przygotować podłoże. Na początku rozciąga się sznurki lub druty wytyczające podjazd. Następnie robi się wykop. Jego głębokość jest uzależniona od spoistości gruntu i przewidywanych obciążeń. Kolejno usuwa się warstwę ziemi grubości około 25 cm. Dobrze, jeśli wykop ma niewielki spadek (ok. 3%) od garażu, dzięki temu woda opadowa nie będzie spływała w jego stronę. Z dna wykopu wycina się wszystkie kłącza i korzenie, które później mogą zniszczyć nawierzchnię. Następnie dzieli się cały obszar na mniejsze pola listwami co 2,5 m, bez względu na układ terenu. Na dnie wykopu układa się podbudowę – około 15-centymetrową warstwę kruszywa o frakcji 20-30 mm (np. tłucznia czy żwiru). Oprócz przenoszenia obciążeń taka podbudowa pełni funkcję filtracyjną. Nie może być to piasek z cementem, ponieważ w przyszłości będzie powodować zapadanie się fragmentów nawierzchni. Aby podjazd był trwały, kruszywo należy zagęścić. Zagęszczanie może być: ręczne (przy użyciu walca i ubijarki) lub mechaniczne (za pomocą zagęszczarki). Trzeba pamiętać, że po ubiciu warstwa zmniejszy swoją grubość o mniej więcej 1 cm. Na zagęszczonym kruszywie układa się wyrównującą warstwę (podsypkę) z piasku stabilizowanego cementem (w proporcji 10:1), pospółki lub płukanego piasku. Grubość podsypki to 3-5 cm. W odróżnieniu od podbudowy tej warstwy nie należy ubijać, powinna być ona luźna. Trzeba ją dokładnie wyrównać długą łatą. Na tak przygotowanych warstwach układa się kostkę i przysypuje ją suchym piaskiem lub zaprawą do spoinowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie