| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Pod jednym dachem z seniorem. Dom dla rodziny ze starszą osobą

Pod jednym dachem z seniorem. Dom dla rodziny ze starszą osobą

Dokonując adaptacji projektu gotowego, można stworzyć dom idealnie dopasowany do potrzeb rodziny mieszkającej z babcią lub dziadkiem. Pokazujemy, jak to zrobić w domu o powierzchni niespełna 150 m2 z poddaszem użytkowym.

Życie pisze czasami taki scenariusz, że samotny członek rodziny nie może mieszkać sam. Jak zbudować dom, by wielopokoleniowa rodzina żyła komfortowo? Ważne jest takie rozplanowanie przyszłej siedziby rodzinnej, by mieszkańcy nie wchodzili sobie w drogę i by każdy z domowników miał swój azyl.

Adaptacja projektu może być konieczna

Rzadko zdarzają się projekty dla takich inwestorów, ale niektóre z nich łatwo zaadaptować. Należy szukać projektu, który przewiduje osobne wejście, na przykład do kotłowni, lub w którym można je doprojektować. Za kryterium wyboru przyjmij także możliwość zmiany funkcji pomieszczeń już istniejących, takich jak pokój gościnny lub pomieszczenie gospodarcze, połączonych ze strefą wspólną domu. Mocnym punktem jest możliwość wydzielenia niezależnego aneksu kuchennego otwartego na pokój. Jest to realne już przy 14 m2. Jeśli aneks sąsiaduje z łazienką, nie musimy martwić się o doprowadzenie wody, a instalację gazową zawsze można zastąpić płytą elektryczną. Wybrany przez nas projekt Blisko marzeń – wariant I – Murator M37a jest przykładem na to, jak taką przestrzeń zrealizować.

Autor: Murator - Projekty domów

Murator M37a Blisko Marzeń

M 37a - prawdziwa oaza spokoju

W tym konkretnym projekcie na dolnej kondygnacji były część dzienna, spory pokój gościnny z łazienką oraz kotłownia z oddzielnym wejściem. Dość duża, sąsiadowała z niezagospodarowaną przestrzenią pod schodami. Proponujemy zmniejszyć kotłownię i przesunąć ją w głąb domu, włączając częściowo w jej obręb schowek pod schodami. Powierzchnia uzyskana w ten sposób będzie stanowić niezależną łazienkę wraz z przedsionkiem do mieszkania seniora.

Dom dopasowany do potrzeb seniora

Zanim wybierze się odpowiedni projekt, należy przeanalizować potrzeby każdego z użytkowników, a także ich możliwości, na przykład sprawność ruchową. Starsza osoba powinna mieszkać na parterze. Nawet jeżeli obecnie nie ma problemów z chodzeniem, to za parę lat schody na piętro mogą okazać się dla niej przeszkodą nie do pokonania. Wszystkie potrzebne jej pomieszczenia funkcjonalne powinny być na tym samym poziomie pozbawionym jakichkolwiek schodów i wysokich progów. Poza tym mieszkanie na parterze pozwoli jej cieszyć się ogrodem.

Pomieszczenie wydzielone ale nie odseparowane

Rozległy parter w domu liczącym blisko 150 m2 z użytkowym poddaszem umożliwia wydzielenie autonomicznej części dla seniora – minimieszkania, w którym może się zaszyć, odizolować od rodziny, a kiedy zechce, w każdej chwili pozwalającego na włączenie się w życie całego domu. Osobne wejścia dla obu pokoleń pozwolą im się cieszyć swobodą. Sypialnię gościnną na parterze proponujemy zamienić na pokój z aneksem kuchennym. Dostosowanie jej do tej funkcji wymaga jedynie przebicia drzwi do przedsionka, który powstał w miejscu kotłowni, oraz pomniejszenia ogólnodostępnej toalety. Apartament babci powinien stanowić część domu, a nie całkowicie odseparowaną enklawę. Zalecamy więc, by tuż przy WC zachować drzwi, żeby babcia mogła swobodnie poruszać się po całym domu. Zarazem w ciągu dnia pozostali domownicy mogą korzystać z toalety, nie muszą biegać każdorazowo na poddasze.

Z wyjściem na ogród

Atutem tego projektu jest również to, że sypialnia gościnna (po naszych zmianach mieszkanie seniora) sąsiaduje z zadaszonym tarasem. To idealne miejsce na wypoczynek na świeżym powietrzu dla starszej osoby. Osłonięty taras pozwoli babci cieszyć się kontaktem z ogrodem nawet w czasie deszczu czy wiatru, wystarczy jedynie zrobić dodatkowy otwór drzwiowy. Dom „Blisko marzeń” wymaga kilku niewielkich zmian, by miał przestrzeń przyjazną dla rodziny z babcią. Jego struktura i podział funkcjonalny pozwolą obu pokoleniom żyć zgodnie i komfortowo.

Przeczytaj dodatkowo:
Wycinka drzew. Kto może wyciąć drzewa i krzewy...

Wycinka drzew i krzewów przez osoby fizyczne jest możliwa bez konieczności uzyskiwania pozwolenia....

Dom z paczki, dom mobilny i minidom - alternatywa...

Domy z paczki, których samodzielny montaż zajmuje 8-12 godzin, domy mobilne wygodne do przenoszenia i...

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

Samowola budowlana, czyli dom wybudowany...

Pojęcie samowola budowlana nie istnieje w ustawie Prawo budowlane. Jeśli jednak dom został zbudowany...

Umowy budowlane: umowa z wykonawcą wzór. Co...

Umowa z wykonawcą: pobierz gotowy wzór umowy. Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane? Przed...

Imitacja drewna, kamienia, cegły - czyli 15...

Czy cegła jest cegłą? Czy kamień naturalnym kamieniem? Czy trawnik jest żywy? Przedstawiamy 15 sprawdzonych...