| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Nowoczesny dom jednorodzinny w lesie. Zobacz dom z dużymi oknami

Nowoczesny dom jednorodzinny w lesie. Zobacz dom z dużymi oknami

Budowa domu na zalesionym terenie to nie tylko przyjemność, ale też ograniczenia i obowiązki. Taki dom wymaga innych rozwiązań i materiałów niż budynek na otwartej przestrzeni.  Prezentujemy nowoczesny dom, którego architektura nawiązuje do przeszłości i do otaczającej przyrody. Las nie tylko otacza dom na zewnątrz - jest również w środku.

Autor: Andrzej Szandomirski

Ograniczenia leśnej działki

Dom znajduje się nieopodal Podkowy Leśnej i Milanówka. Działka, która ma 1560 m², zgodnie z planem miejscowym została odlesiona tylko w 20%. Pozwoliło to jednak wygospodarować wystarczająco duży obszar, by wybudować piętrowy dom. Udało się także zmieścić wolno stojący garaż połączony z nim tarasem.

Zobacz także: Zachwycający dom architekta. Chciałbyś tak mieszkać?

Architektura domu a las

Architektura nie rywalizuje w tym przypadku z przyrodą, raczej prowadzi z nią dialog. Dom raz wyraźnie odcina się od otaczającego go lasu, a innym razem niemal stapia się z tłem.

Duże przeszklenia sprawiają, że las zagląda do wnętrza budynku, a dom jakby zapraszał drzewa do środka. Zgodnie z warunkami zabudowy dom miał mieć dach spadzisty o 15-stopniowym kącie nachylenia, z dużym okapem i widoczną więźbą dachową. Architekt musiał przestrzegać tych zaleceń. Zastosował jednak prostą, pozbawioną ozdobników formę.

Autor: Andrzej Szandomirski

Przeszklenie salonu jest jedynym oknem w tej ścianie i dodaje jej lekkości

Autor: Andrzej Szandomirski

Taras nie wymaga zadaszenia, bo zacieniają go drzewa

Materiały na elewacji

Na elewacji białe bloczki betonowe połączono z poziomo ułożonymi deskami sosnowymi.

Las wymaga trwałych materiałów, bo utrudnia dostęp słońca do budynku, co może powodować problemy z wilgocią. Dlatego architekt starał się zminimalizować zagrożenia. Bloczki zastosowane na elewacji zostały wykonane na bazie białego cementu i jasnego kruszywa. Dzięki dobrze dobranym proporcjom ich kolorystyka jest jednorodna i odporna na warunki atmosferyczne.

Znajdujące się powyżej sosnowe deski są zabezpieczone środkami chemicznymi i szerokimi okapami osłaniającymi je przed promieniami UV i deszczem. Dla dodatkowej ochrony zastosowano rynny, choć przy tak dużym okapie nie były konieczne.

Problemy w użytkowaniu może stwarzać elewacja zachodnia (frontowa), która nie jest zbyt trwała i może wymagać częstszego odnawiania.

Każda elewacja domu jest inna, więc budynek wygląda ciekawie z każdej strony. Ogrodzenie obłożono tymi samymi bloczkami betonowymi, które zastosowano w elewacji.

Autor: Andrzej Szandomirski

Duże okno łączy salon z otaczającym lasem

Duże przeszklenia

Przeszklenia ścian sprawiają, że z zewnątrz odbijają się w nich otaczające budynek drzewa, a w środku domu czujemy się tak, jakbyśmy wciąż przebywali w lesie. Efekt harmonijnego współgrania tych dwóch obszarów został wzmocniony przez zastosowanie materiałów elewacyjnych we wnętrzu.

Projekt domu Tomasz Korneluk, KAPS-Architekci

Przeczytaj dodatkowo:
Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Ile kosztuje budowa domu

Koszt budowy domu w średnim standardzie to około 3 tys. zł za 1 m kw. powierzchni użytkowej. Świadomy...

Mały dom lepszy niż mieszkanie. Na co zwrócić...

Mały dom jest tani i prosty w budowie, zmieści się na niewielkiej działce, łatwiej go wykończyć i ogrzać....

Dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym? A może w...

Wybór projektu domu to ekscytujące, ale też niełatwe zadanie. Ważna jest funkcjonalność domu, wygląd i...

Zaczynamy budowę. Niezbędnik inwestora...

Wszystko, co musisz wiedzieć przed pierwszym wbiciem łopaty, a także podczas pierwszego etapu budowy.

Inwestycja w przyszłość – zalety domów pasywnych

Własny dom to inwestycja w przyszłość. Jak zatem powinien wyglądać? Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu?...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.