| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Nowoczesny dom jednorodzinny w lesie. Zobacz dom z dużymi oknami

Nowoczesny dom jednorodzinny w lesie. Zobacz dom z dużymi oknami

Budowa domu na zalesionym terenie to nie tylko przyjemność, ale też ograniczenia i obowiązki. Taki dom wymaga innych rozwiązań i materiałów niż budynek na otwartej przestrzeni.  Prezentujemy nowoczesny dom, którego architektura nawiązuje do przeszłości i do otaczającej przyrody. Las nie tylko otacza dom na zewnątrz - jest również w środku.

Autor: Andrzej Szandomirski

Ograniczenia leśnej działki

Dom znajduje się nieopodal Podkowy Leśnej i Milanówka. Działka, która ma 1560 m², zgodnie z planem miejscowym została odlesiona tylko w 20%. Pozwoliło to jednak wygospodarować wystarczająco duży obszar, by wybudować piętrowy dom. Udało się także zmieścić wolno stojący garaż połączony z nim tarasem.

Zobacz także: Zachwycający dom architekta. Chciałbyś tak mieszkać?

Architektura domu a las

Architektura nie rywalizuje w tym przypadku z przyrodą, raczej prowadzi z nią dialog. Dom raz wyraźnie odcina się od otaczającego go lasu, a innym razem niemal stapia się z tłem.

Duże przeszklenia sprawiają, że las zagląda do wnętrza budynku, a dom jakby zapraszał drzewa do środka. Zgodnie z warunkami zabudowy dom miał mieć dach spadzisty o 15-stopniowym kącie nachylenia, z dużym okapem i widoczną więźbą dachową. Architekt musiał przestrzegać tych zaleceń. Zastosował jednak prostą, pozbawioną ozdobników formę.

Autor: Andrzej Szandomirski

Przeszklenie salonu jest jedynym oknem w tej ścianie i dodaje jej lekkości

Autor: Andrzej Szandomirski

Taras nie wymaga zadaszenia, bo zacieniają go drzewa

Materiały na elewacji

Na elewacji białe bloczki betonowe połączono z poziomo ułożonymi deskami sosnowymi.

Las wymaga trwałych materiałów, bo utrudnia dostęp słońca do budynku, co może powodować problemy z wilgocią. Dlatego architekt starał się zminimalizować zagrożenia. Bloczki zastosowane na elewacji zostały wykonane na bazie białego cementu i jasnego kruszywa. Dzięki dobrze dobranym proporcjom ich kolorystyka jest jednorodna i odporna na warunki atmosferyczne.

Znajdujące się powyżej sosnowe deski są zabezpieczone środkami chemicznymi i szerokimi okapami osłaniającymi je przed promieniami UV i deszczem. Dla dodatkowej ochrony zastosowano rynny, choć przy tak dużym okapie nie były konieczne.

Problemy w użytkowaniu może stwarzać elewacja zachodnia (frontowa), która nie jest zbyt trwała i może wymagać częstszego odnawiania.

Każda elewacja domu jest inna, więc budynek wygląda ciekawie z każdej strony. Ogrodzenie obłożono tymi samymi bloczkami betonowymi, które zastosowano w elewacji.

Autor: Andrzej Szandomirski

Duże okno łączy salon z otaczającym lasem

Duże przeszklenia

Przeszklenia ścian sprawiają, że z zewnątrz odbijają się w nich otaczające budynek drzewa, a w środku domu czujemy się tak, jakbyśmy wciąż przebywali w lesie. Efekt harmonijnego współgrania tych dwóch obszarów został wzmocniony przez zastosowanie materiałów elewacyjnych we wnętrzu.

Projekt domu Tomasz Korneluk, KAPS-Architekci

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Koniec z nieuczciwymi producentami. Nowelizacja...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) musi...

Badania gruntu pod budowę domu. Czego dowiemy się...

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinniśmy, już na etapie jej wyboru, przeprowadzić badania...

Zaczynamy budowę. Niezbędnik inwestora...

Wszystko, co musisz wiedzieć przed pierwszym wbiciem łopaty, a także podczas pierwszego etapu budowy.

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.