Wybieramy projekt nowoczesnego domu parterowego: Murator D20 Okazały

2011-04-29 15:52

Murator D20 "Okazały" to projekt domu nowoczesnego i wygodnego. "Okazały" ma przestronne wnętrza, duże zaplecze gospodarcze, dwustanowiskowy garaż oraz olbrzymi taras, który zapewnia dobre połączenie z ogrodem. Dom jest doskonałym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku. Zobacz dwa warianty projektu domu jednorodzinnego i zbuduj swój dom!

Projekt Okazały D20a
Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW Projekt Okazały D20a

Największym atutem „Okazałego” i zarazem czynnikiem powodującym, że wciąż przekonują się do niego nowi inwestorzy, jest wyraźny podział na część dzienną i nocną. Dzięki zaprojektowaniu domu w kształcie litery T każda z nich ma swoje własne skrzydło.

Projekt Murator D20 – Okazały jest dostępny także w wariancie z poddaszem użytkowym – jego powierzchnia powiększa się wtedy o ponad 50 m². Obydwie wersje są dostosowane do technologii tradycyjnej – dwuwarstwowe ściany z betonu komórkowego o grubości 24 cm, ocieplone warstwą 12 cm styropianu. Jest jednak możliwość zmiany tych materiałów.

Murator D20 Okazały

  • Dom parterowy, z garażem w bryle, przeznaczony dla trzy-, czteroosobowej rodziny
  • Architekt Barbara Kierejewska-Zielińska
  • Powierzchnia netto 187,8 m²
  • Powierzchnia domu* 155,6 m²
  • Powierzchnia zabudowy 231,9 m²
  • Kubatura 930,3 m³
  • Kąt nachylenia dachu 25°
  • Minimalne wymiary działki 26,5 x 26,0 m

*powierzchnia pomieszczeń o wysokości co najmniej 1,9 m (bez tarasów, loggii, garaży, wiat)

Wygodny dom

"Okazały" to bardzo wygodnie rozplanowany dom. Na szczególną uwagę zasługuje dobrze rozwiązana strefa wejścia prowadząca od drzwi zewnętrznych (przed wiatrem i zacinającym z lewej strony deszczem osłania je ściana garażu), przez widny przedsionek, do holu. Wchodzących wita widok – przez podwójne drzwi balkonowe – tarasu i, w dalszej perspektywie, zieleni ogrodu.

Część wspólna domu

Hol dzieli budynek na dwie części: wspólną i prywatną. We wspólnej mieści się duży, przestronny pokój dzienny, w którym wydzielone są przytulny aneks kominkowy i jadalnia oraz częściowo otwarta kuchnia (główne wejście do niej mieści się zaraz za przedsionkiem). Niemal całkowicie przeszklona ściana salonu powoduje, że jest w nim bardzo jasno.

Część prywatna domu

Część prywatna stanowi zamkniętą enklawę – od dziennej dzieli ją hol. Do położonych tam trzech sypialni nie dociera więc gwar z salonu. W domu znajdują się dwie łazienki: dla gości (wejście do niej jest w garderobie położonej tuż za przedsionkiem) i dla domowników (w części prywatnej). O wygodzie „Okazałego” decydują też dwie garderoby. Jedna jest położona zaraz za przedsionkiem (dzięki temu może on pozostać reprezentacyjny, nie trzeba zabudowywać go szafami), natomiast druga – w strefie nocnej, gdzie jest dostępna dla wszystkich domowników (powoduje to, że nie ma konieczności umieszczania w sypialniach dużych szaf).

Zaletą „Okazałego” jest również bardzo duży taras, na który można wyjść zarówno z holu (nie trzeba przechodzić przez część dzienną), jak i z salonu. Jest on przytulny i zaciszny, ponieważ z dwóch stron osłaniają go ściany domu. Program domu uzupełnia dwustanowiskowy garaż połączony z budynkiem dużym pomieszczeniem gospodarczym. Rozwiązanie takie jest bardzo praktyczne, chociażby ze względu na możliwość pozostawienia po drodze części zakupów.

Zmiany najczęściej wprowadzane przez inwestorów

  1. Wydłużenie garażu o metr do przodu.
  2. Zmiana usytuowania kominka (rys. 2).
  3. Powiększenie kuchni kosztem aneksu kominkowego (rys. 2).
  4. Wykonanie dodatkowego okna w pokoju dziennym na ścianie bocznej.
  5. Powiększenie holu poprzez zlikwidowanie podcienia tarasowego (rys. 2).
  6. Podzielenie pomieszczenia gospodarczego na kotłownię (dostępną z garażu) i garderobę (dostępną z przedsionka) (rys. 1).
  7. Zrezygnowanie ze ściany oddzielającej kuchnię od jadalni (rys. 2).
  8. Powiększenie mniejszej łazienki kosztem garderoby (rys. 1).
  9. Zlikwidowanie wejścia do kuchni od strony przedsionka i umiejscowienie go od strony jadalni (rys. 2).
  10. Zaadaptowanie garażu i pomieszczenia gospodarczego na cele mieszkalne (rys. 3).
  11. Wykonanie okna tarasowego w sypialni przylegającej do tarasu.
  12. Przesunięcie garażu na prawą stronę budynku.

Murator D20a Okazały – wariant II

  • Dom parterowy, z użytkowym poddaszem, z garażem w bryle, przeznaczony dla cztero-, pięcioosobowej rodziny
  • Architekt Barbara Kierejewska-Zielińska
  • Powierzchnia netto 271,6 m²
  • Powierzchnia domu* 209,9 m²
  • Powierzchnia zabudowy 248,4 m²
  • Kubatura 1110,0 m³
  • Kąt nachylenia dachu 32°
  • Minimalne wymiary działki 26,5 x 27,0 m

*powierzchnia pomieszczeń o wysokości co najmniej 1,9 m (bez tarasów, loggii, garaży, wiat)

Większa wersja domu "Okazały"

W tej wersji „Okazały” zyskał użytkowe poddasze i tym samym jego powierzchnia (powyżej 1,90 m) powiększyła się o ponad 50 m². Na parterze mieści się teraz jedna sypialnia i gabinet (zaciszny dzięki oddaleniu od pokoju dziennego), a na poddaszu zlokalizowano dwie sypialnie i łazienkę. Wchodzący do domu po przejściu przez przedsionek trafiają do przestronnego holu, w którym znajdują się wejścia do poszczególnych pomieszczeń, wyjście na taras (mieści się ono na linii drzwi wejściowych), a także schody na poddasze. Zaraz za przedsionkiem, po lewej stronie, jest zlokalizowana wygodna garderoba.

Część wspólna domu

W części wspólnej parteru jest jasny, przestronny pokój dzienny, otwarta na jadalnię kuchnia (wejście do niej mieści się w holu, nie ma więc konieczności przechodzenia z zakupami przez salon), a także niekrępujące WC dla gości, z wejściem od strony garderoby.Salon przedłuża (i wiąże dom z ogrodem) ogromny taras. Zyskał on podcienia, ponieważ konieczne było podparcie większego, dalej wysuniętego dachu.

Część prywatna domu

W części prywatnej jest duża łazienka (wraz z położoną obok sypialnią małżeńską wyposażoną w garderobę powstał tu prawdziwy apartament) oraz pomieszczenie gospodarcze, w którym – oprócz kotłowni – można urządzić na przykład pralnię i suszarnię lub składzik. Na poddaszu mieszczą się dwie sypialnie oraz spora łazienka w kształcie litery L. Nie brakuje tam też miejsca do przechowywania – jest wydzielony osobny schowek, a w dość dużym korytarzu bez trudu zmieści się pojemna szafa (można też urządzić tam kącik do pracy). Umieszczony w bryle domu dwustanowiskowy garaż nie ma bezpośredniego połączenia z domem.

Zmiany najczęściej wprowadzane przez inwestorów

  1. Wykonanie podwójnych drzwi – zamiast pojedynczych – prowadzących na taras z holu (rys. 1)
  2. Umiejscowienie wejścia do łazienki w sypialni (rys. 1).
  3. Wygospodarowanie spiżarni w kuchni (rys. 2).
  4. Powiększenie przedsionka kosztem garderoby.
  5. Wykonanie przejścia z garażu do domu w miejscu garderoby.
  6. Powiększenie WC kosztem pomieszczenia gospodarczego.
  7. Zabudowanie części tarasu ogrodem zimowym.
  8. Połączenie dwóch sypialni na poddaszu w jedną wyposażoną w dużą garderobę (rys. 3).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.