| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Obowiązki kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego
Kierowanie budową i nadzór inwestorski

Obowiązki kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego

Na każdej budowie musi być kierownik budowy. Bez niego nie można rozpocząć prac. Aby mieć pewność, że nasze interesy są chronione, warto jeszcze zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego. Dowiedz się, czym się różnią: kierowanie budową i nadzór inwestorski.

Obowiązki kierownika budowy

Na każdej budowie musi być osoba, która będzie kierowała robotami budowlanymi. Prawo nie przewiduje taryfy ulgowej dla żadnych obiektów. A zatem niezależnie od tego, czy zamierzamy wybudować okazałą rezydencję, czy też garaż lub domek letniskowy składany z gotowych elementów, musimy zaangażować kierownika budowy. Jest to osoba, która pokieruje budową i poprowadzi dokumentację przebiegu robót.

Inspektor nadzoru inwestorskiego

Z inspektorem nadzoru inwestorskiego sprawa wygląda inaczej. Jest to osoba, która ma na budowie chronić interesy inwestora, czyli dbać o dobrą jakość wykonywanych prac, a także wyłapywać wszelkie nieprawidłowości podczas budowy domu. Prawo budowlane nie wymaga zatrudniania inspektora przy budowie domów jednorodzinnych lub innych niewielkich obiektów (na przykład garaży, budynków gospodarczych).

Zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego jest obowiązkowe jedynie w przypadku dużych i skomplikowanych budynków (wysokich bloków czy biurowców), a także obiektów mogących mieć wpływ na środowisko (na przykład zakładów przemysłowych). Niekiedy banki udzielające kredytu bądź organ wydający pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego mogą jednak wymagać, aby nadzorował ją inspektor. Wtedy przez inspektora sprawdzają postęp robót, stopień ich zaawansowania.

Kto może być kierownikiem, kto inspektorem?

Zarówno kierownikiem budowy, jak i inspektorem nadzoru inwestorskiego może być tylko osoba z uprawnieniami wykonawczymi (są jeszcze uprawnienia projektowe). Dawniej otrzymywało się je po udokumentowanej praktyce, obecnie trzeba jeszcze zdać egzamin. Są to więc osoby sprawdzone na innych budowach.

Kierownika budowy i inspektora najczęściej szuka się „pocztą pantoflową” – sprawdzili się na budowie u znajomych, sprawdzą się i na naszej. Warto się jeszcze zapytać, czy znają technologię, w jakiej będzie realizowany nasz dom. Gdy poszczególne prace będą wykonywane przez różne ekipy, kierownikiem budowy może być jedna osoba zaangażowana na czas trwania całej budowy lub kilka osób – do poszczególnych etapów, na przykład do instalacji. Jeśli do budowy domu angażujemy jedną firmę, to zwykle zaproponuje ona własnego kierownika budowy.

Kierownik budowy musi być rzetelny – powinna nim być osoba, która nie dokonuje wpisów do dziennika budowy dopiero na zakończenie budowy.

Inspektora z kolei może polecić Polski Związek Inżynierów i Techników Budowlanych, można go też szukać na uczelniach technicznych.

Czy jedna osoba może być zarówno kierownikiem, jak i inspektorem nadzoru inwestorskiego?

Ta sama osoba nie może pełnić jednocześnie funkcji kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego. Osoby pełniące te funkcje nie powinny też być ze sobą powiązane – każda z nich patrzy na budowę z innego punktu widzenia. Kierownik zazwyczaj reprezentuje wykonawcę, natomiast inspektor – inwestora. Sprzeczność interesów jest więc oczywista.

Polecamy:

Czego nie możesz wymagać od kierownika budowy?

Idealny projekt domu istnieje! Zobacz, jak go znaleźć.

Naprawdę jest w czym wybierać, jeżeli chodzi o dostępność gotowych projektów domów....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Zmiany w projekcie - zmiana grubości ocieplenia,...

Dodatkowe ocieplenie, dodatkowe okna lub inny kąt nachylenia dachu, to typowe przykłady zmian w projekcie,...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.